Obserwuj w Google News

Skrzydłokwiat marnieje w oczach? Dzięki temu będzie rósł jak szalony

2 min. czytania
14.03.2023 09:59
Zareaguj Reakcja

Skrzydłokwiat to popularna roślina doniczkowa, która często zdobi domy i mieszkania Polaków. Nic dziwnego. Wygląda majestatycznie, jest stosunkowo prosta w uprawie, produkuje bardzo dużo tlenu, a dodatkowo oczyszcza powietrze z toksyn. Jak dbać o skrzydłokwiat, żeby rósł szybko? Co zrobić, jeśli zauważymy, że roślina marnieje? Odpowiadamy.

Skrzydłokwiat: Jak dbać o roślinę
fot. shutterstock/LudmilaKapustkina/ Skrzydłokwiat: Jak dbać o roślinę?

Skrzydłokwiat jest rośliną doniczkową, która stanowi wyjątkową ozdobę wnętrz. Posiada również zdolności oczyszczania powietrza z toksycznych substancji, a według niektórych miłośników zieleni przynosi szczęście.

To roślina, która naturalnie występuje w Ameryce Środkowej i Południowej. Charakteryzuje się kępami lancetowatych, długich liści, które wyrastają w cienkich ogonków. Skrzydłokwiat, jeśli dbamy o niego prawidłowo, może kwitnąć przez cały rok. Zdobne, białe, przypominające skrzydła kwiaty odznaczają się delikatnym zapachem.

Redakcja poleca

Skrzydłokwiat: Jak dbać o roślinę? Podstawowe informacje

Skrzydłokwiat to roślina stosunkowo prosta w uprawie. Najbardziej lubi stanowiska dobrze oświetlone, jednak jest cienioznośna, więc poradzi sobie także w gorzej nasłonecznionych miejscach. Jeśli chcemy mieć pewność, że będzie rozwijała się i rosła szybko, powinniśmy postawić ją niedaleko okien wschodnich.

Jak często należy podlewać skrzydłokwiaty? To rośliny doniczkowe, które lubią wilgoć i mają spore zapotrzebowanie na wodę. Warto więc dbać o to, by ich podłoże było nieustannie wilgotne. Powinniśmy również regularnie zraszać liście skrzydłokwiata. Niedostateczna ilość wody oraz nieodpowiednie nawilżenie powietrza powodują, że skrzydłokwiat marnieje w oczach. Jego liście stają się poszarzałe, a ogonki wiotkie. Warto więc uważnie obserwować reakcję rośliny na ten podstawowy zbieg pielęgnacyjny.

Skrzydłokwiaty do wzrostu potrzebują również żyznego, próchniczego podłoża. Zdecydowanie najlepiej czują się w mieszance o odczynie lekko kwaśnym. Te rośliny warto regularnie nawozić, by w ich ziemi nie zabrakło cennych składników odżywczych, np. azotu.

Skrzydłokwiat: Jak dbać o roślinę?
fot. fot. shutterstock/LudmilaKapustkina

Zobacz również:  Zamiokulkas będzie rósł jak szalony. Wystarczy, że dodasz to do gleby

Skrzydłokwiat marnieje w oczach? Podlej go tą miksturą

Skrzydłokwiat możemy nawozić, korzystając ze specjalistycznych produktów dostępnych w sklepach ogrodniczych. Warto wybrać suplementy dla roślin kwitnących. Możemy także zadecydować się na wzmocnienie skrzydłokwiatu domowymi sposobami. W przywróceniu liściom zielonego koloru, a ogonkom wiotkości pomoże z pewnością żelatyna.

Żelatyna jest cennym źródłem azotu. Szczególnie poleca się ją w przypadku roślin, których ozdobą są duże, zielone liście. Wzmacnia korzenie i sprawia, że rośliny szybko rosną.

Jak przygotować domowy nawóz z żelatyny do roślin? To banalnie proste. Wystarczy, że w ciepłej wodzie rozpuścimy łyżkę produktu. Następnie powinniśmy pozostawić miksturę do całkowitego ostygnięcia. Gdy będzie już chłodna, możemy podlać nią skrzydłokwiat. Efekty gwarantowane!

RadioZET.pl