Oceń
Sansewieria znana jest także pod nazwą wężownica. Na tę roślinę doniczkową potocznie mówi się również języki teściowej, szable oraz ośle uszy. Wszystkie nazwy nawiązują do mięsistych, sterczących, gładkich, płaskich liści o mieczykowatym kształcie, którymi się odznacza.
Sansewieria w Polsce cieszy się dużą popularnością. Nic dziwnego. To roślina doniczkowa, która wygląda bardzo majestatycznie i dostojnie, a w związku z tym zdobi pomieszczenia, w których się znajduje. Sansewieria ma jednak jeszcze jedną, ogromną zaletę. Charakteryzuje się niesamowitą zdolnością oczyszczania powietrza z toksyn. Warto więc umieścić ją w sypialni lub w pokoju, w którym relaksujemy się po ciężkim dniu. Z pewnością wpłynie na poprawę jakości odpoczynku.
Sansewieria: Jak ją pielęgnować? Dzięki temu będzie bujna
Jak dbać o sansewierię, by była bujna i wyglądała pięknie? To roślina doniczkowa bardzo wdzięczna w uprawie. Jest niezwykle odporna na zmiany otoczenia i poradzi sobie nawet w trudnych warunkach. Sansewieria nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. O kilku kwestiach należy jednak bezwzględnie pamiętać.
Gdzie postawić doniczkę z sansewierią? Jeśli chcemy cieszyć się nowymi liśćmi i podziwiać szybki wzrost rośliny, warto wybrać dla niej jasne stanowisko. Sansewieria odnajdzie się jednak również w półcieniu. Miejsca całkowicie ocienione mogą hamować rozwój naszej zielonej ozdoby. Dlatego właśnie warto ich unikać.
Zobacz również: Przesadzasz rośliny doniczkowe? Ten nagminny błąd może wszystko zepsuć
Sansewieria nie znosi zbyt częstego podlewania. Nadmiar wody sprawia, że marnieje i obumiera. Jak często podlewać sansewierię? Latem wystarczy robić to raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie. Zimą, a więc w okresie wegetacji, warto ograniczyć ten podstawowy zabieg pielęgnacyjny. Wówczas możemy podlewać sansewierię raz na trzy tygodnie. To w zupełności powinno wystarczyć.
Sansewieria nie wymaga intensywnego i częstego nawożenia. Jednak latem, w okresie intensywnego wzrostu, warto zadbać o odpowiednią jakość podłoża tej rośliny, wykorzystując odżywki. Sansewierię możemy nawozić środkami dostępnymi w punktach ogrodniczych lub zdecydować się na równie skuteczne domowe mikstury i specyfiki.
Sansewieria zaczyna obumierać? Tak ją uratujesz. Domowy sposób działa cuda
Jak przyśpieszyć wzrost sansewierii domowymi sposobami? Możemy przygotować bardzo prosty „syrop” z batata, który doskonale odżywi roślinę, poprawi jej stan i sprawi, że będzie bujna, jak nigdy wcześniej.
Bataty zawierają bowiem wiele cennych minerałów i związków mi.in.: azot, wapń, potas, żelazo i magnez. Te składniki wzmacniają korzenie roślin, uodparniają je na choroby oraz wspierają ich systematyczny wzrost.
Nakarm sansewierię „syropem” z batata. Będzie rosła jak szalona
Jak wykonać domowy nawóz batata, który wspomoże wzrost sansewierii i pozytywnie wpłynie na jej kondycję? To banalnie proste. Wystarczy, że pokroimy warzywo na kawałki i je zblendujemy. Powstałą papkę musimy wymieszać z wodą i znów poddać działaniu blendera. Później wystarczy przecedzić miksturę przez sitko, by pozbyć się większych resztek batata. Powstały płyn idealnie nadaje się do nawożenia sansewierii. Warto stosować go systematycznie – w okresie letnim raz na tydzień.
RadioZET.pl
Oceń artykuł