Obserwuj w Google News

Nigdy nie kupuj ryżu w torebkach. Katarzyna Bosacka wymienia cztery powody

3 min. czytania
09.10.2023 10:25
Zareaguj Reakcja

Ryż w torebkach czy luzem? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Ekspertka od zdrowego żywienia Katarzyna Bosacka rozwiewa wątpliwości i stawia sprawę jasno.

Ryż w torebkach czy luzem? Katarzyna Bosacka rozwiewa wątpliwości
fot. Wojciech Olkusnik/Dzien Dobry TVN/East News

Ryż to podstawowy składnik diety połowy ludzkości. Bardzo często gości on również na stołach wielu Polaków. Spora część z nas stawia na ryż pakowany w torebki. Okazuje się jednak, że to duży błąd. Sprzedawany luzem jest bardziej ekologiczny, tańszy i zdrowszy - przekonuje Katarzyna Bosacka.

Redakcja poleca

Nigdy nie kupuj ryżu w torebkach. Katarzyna Bosacka wymienia cztery powody

Katarzyna Bosacka to popularna dziennikarka i prezenterka telewizyjna. Od lat doradza Polakom w kwestii zdrowego żywienia i świadomego robienia zakupów. Ekspertka związana była m.in z takimi programami jak "MądrzeJEMY", "Wiem, co jem i wiem, co kupuję" czy "EkoBosacka". Jest też autorką kilku książek. Bosacka aktywnie działa również w mediach społecznościowych - jej konto na Instagramie obserwuje ponad 140 tysięcy osób. Gwiazda na swoim profilu publikuje głównie przepisy na rozmaite dania, a także dzieli się ciekawymi poradami i wskazówkami. W najnowszym poście wzięła pod lupę podstawowy składnik diety wielu osób, czyli ryż.

Ryż w torebkach czy luzem? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Katarzyna Bosacka nie ma wątpliwości i odpowiada jasno: wybierajmy produkty pakowane luzem. Dlaczego? Ekspertka od zdrowego żywienia wymienia cztery powody.

Pierwszy i dla wielu najważniejszy to zdrowie. "Torebki plastikowe często zawierają bisfenol A (BPA) lub jego zamiennik, taki jak bisfenol S (BPS). Te substancje mogą przenikać do żywności, zwłaszcza pod wpływem wysokiej temperatury i powodować m.in. zaburzenia hormonalne" - wyjaśniła Bosacka w poście. Jak dodała, ryż pakowany luzem jest też często świeższy niż ten w torebkach i jest produktem wyższej jakości. 

Kolejnym powodem jest cena. Ryż sprzedawany luzem jest zazwyczaj tańszy. Kilogram takiego produktu można nabyć już za około 5 złotych. Z kolei ryż pakowany w torebkach potrafi kosztować nawet 11 złotych. Katarzyna Bosacka zwróciła również uwagę na kwestię ekologii. Ekspertka podkreśliła, że ryż sprzedawany luzem jest bardziej przyjazny dla środowiska. "Opakowania ryżu w torebkach generują duże ilości plastiku, który może wiele lat „tkwić” w środowisku naturalnym" - zaznaczyła.

Zobacz także:  Nie wylewaj wody po gotowaniu ryżu. Będziesz zaskoczony, do czego może ci się przydać

Ryż w torebkach czy luzem? Internauci komentują

Post opublikowany przez Katarzynę Bosacką na Instagamie spotkał się z żywą reakcją internautów. Pod wpisem pojawiło się mnóstwo komentarzy. Wielu użytkowników platformy zgodziło się z ekspertką. "Popieram. Zawsze kupuję w papierowych torebkach" - przyznał jeden z obserwatorów gwiazdy. Inny dodał: "Nigdy nie używam ryżu i innych sypkich produktów w woreczkach". 

Jedna z użytkowniczek Instagrama zauważyła jednak, że ryż i inne tego typu produkty pakowane luzem są trudno dostępne. "Popieram, ale u siebie nigdy nie spotkałam na przykład kaszy pęczak 1 kg, tylko w pudełku z woreczkami, czy ryżu basmanti. Nie mówię, że nie ma, ale są trudniej dostępne. Nie będę jechać kilkadziesiąt kilometrów do innego miasta po podstawowe produkty" - podkreśliła internautka.

Nie przegap
Rozgrzewające przyprawy idealne na jesień
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock