Obserwuj w Google News

Roraty 2023 coraz bliżej. Oto, co musisz o nich wiedzieć

3 min. czytania
14.11.2023 10:27
Zareaguj Reakcja

Roraty 2023, nierozerwalnie związane z okresem Adwentu, symbolicznie otworzą nowy rok liturgiczny. Już niedługo wierni Kościoła rzymskokatolickiego będą gromadzić się w świątyniach, by uczestniczyć w tych charakterystycznych nabożeństwach. Oto wszystko, co należy wiedzieć na Adwent 2023 – podpowiadamy, kiedy zaczynają się roraty i jaki zamysł stoi za tą pełną światła tradycją.

Roraty 2023 - co musisz o nich wiedzieć?
fot. Tomasz Kawka/East News

Kiedy zaczynają się Roraty 2023? Zarówno te specjalne msze, jak i tegoroczny Adwent rozpoczną się w pierwszym tygodniu grudnia. To symboliczne otwarcie nowego roku liturgicznego i niezwykle ważny dla osób wierzących czas. Roraty są tzw. mszami wotywnymi, czyli spotkaniami sakramentalnymi odprawianymi ze szczególnej okazji lub w wyjątkowej intencji. Często postrzega się je jako odpowiedź na duchowe potrzeby wiernych.

Redakcja poleca

Roraty 2023 – od kiedy do kiedy? [Adwent 2023]

Roraty 2023, przewidziane na Adwent, rozpoczną się 3 grudnia. Ten niezwykły dla Kościoła czas skończy się natomiast o zmierzchu w wigilię Bożego Narodzenia – 24 grudnia. Roraty organizuje się tradycyjnie od poniedziałku do soboty, we wczesnych godzinach porannych przed wschodem słońca (okolice godziny 06:00). Coraz częściej pojawia się również wersja zmodyfikowana – sporo parafii planuje nabożeństwa na wieczór, by były bardziej dostosowane do stylu życia osób pracujących oraz dzieci i młodzieży.

Roraty. Skąd nazwa tych mszy?

Specyficzna nazwa mszy roratnich wywodzi się od śpiewanej na wejście pieśni, której pierwszy wers brzmi „Rorate caeli desuper”, czyli „Spuśćcie rosę nieba”. Celem rorat jest pomoc katolikom w przeżywaniu Adwentu w wyjątkowy sposób. Msze nawiązują do oczekiwania Maryi na przyjście Jezusa na świat. Portal redemptor.by wyjaśnia: „Roraty mają nam szczególnie przypominać Maryję, gdyż to Ona, podobnie jak jutrzenka wyprzedza wschód słońca, poprzedziła przyjście Światłości świata Jezusa Chrystusa”. Z tego powodu na ołtarzu – poza świecami mszalnymi – pojawia się też specjalna świeca roratnia, symbolizująca patronkę nabożeństw

Zobacz także: Czym jest wieniec adwentowy i jak go zrobić krok po kroku? Podpowiadamy!

Po co przynosić na roraty 2023 lampion adwentowy?

Symbol rorat to nie tylko specyficzna świeca postawiona na ołtarzu. Jednym z pierwszych skojarzeń, które budzą te nabożeństwa, jest bez wątpienia lampion adwentowy. Światło gra niezmiernie dużą rolę podczas mszy roratnich – ich pierwsza część zawsze odbywa się przy zgaszonych, kościelnych lampach. Jedynym źródłem światła są wówczas właśnie lampiony przynoszone przez wiernych.

Te akcesoria również wiążą się z określoną symboliką. Lampion adwentowy odnosi się do biblijnej przypowieści o dziesięciu pannach, z których tylko pięć roztropnych wzięło lampy i oliwę, by ze światełkami oczekiwać na spotkanie z panem młodym. Roraty 2023 będą czasem, w którym z pewnością nie zabraknie tego symbolu.

Roraty 2023. Jak zrobić lampion adwentowy?

Wiele osób już teraz myśli nad własnoręcznym stworzeniem lampionów adwentowych na Roraty 2023. Najprostszym pomysłem jest przygotowanie ich w domu, z pomocą zaledwie kilku dodatków. Wystarczy zaopatrzyć się w:

  • wysoki słoik
  • świeczkę lub podgrzewacz
  • torebkę śniadaniową z cienkiego papieru
  • farby plakatowe lub akrylowe
  • gąbkę do naczyń
  • liście o różnych kształtach

Taki lampion adwentowy można zrobić w bardzo prosty sposób. Na początku należy nanieść kolor na liście za pomocą farb i gąbki, a następnie odcisnąć pomalowane rośliny na bokach torebki śniadaniowej. Reszta kroków jest porównywalnie łatwa: w spodzie torebki trzeba wyciąć otwór do nasunięcia na słoik, po czym umieścić we wnętrzu słoika zapaloną świecę.

Źródło: Radio ZET/redemptor.by/roraty2023.pl

Nie przegap
Modlitwa o pieniądze ma pomóc w sytuacji finansowej.
4 Zobacz galerię
fot. PIC SNIPE, Grusho Anna/Shutterstock