Obserwuj w Google News

Ten nawóz do pomidorów to cudotwórca. Warzywa będą rosnąć jak szalone

2 min. czytania
22.05.2023 13:52
Zareaguj Reakcja

Chcesz, by na grządce wyrosło sporo świeżych warzyw? Wykorzystaj ten przepis na nawóz do pomidorów. Do jego przygotowania potrzebujesz pewnej popularnej rośliny.

Ten nawóz do pomidorów czyni cuda.
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Ten nawóz do pomidorów nie pachnie przyjemnie, ale sprawi, że warzywa będą rosnąć w niezwykle szybkim tempie. Taki typ odżywki do podlewania grządki nazywa się gnojówką. Jak ją stworzyć? Będziesz potrzebować kilograma młodych pokrzyw, które nie zaczęły jeszcze kwitnąć. Znajdziesz je bez problemu – najczęściej rosną na łąkach i w przydrożnych rowach. Być może są nawet w twoim ogrodzie?

Według przepisu zamieszczonego na portalu WP genialne.pl poza pokrzywami należy zaopatrzyć się również w 10 litrów wody. Możesz wykorzystać zebraną wcześniej deszczówkę – to praktyczne i ekologiczne rozwiązanie!

Redakcja poleca

Nawóz do pomidorów potrzebuje czasu. Przygotuj go w ten sposób

Potnij przygotowane pokrzywy i umieść je w plastikowym pojemniku. Zalej je wodą, po czym odstaw w zacienione miejsce (najlepiej z dala od domu – ze względu na dość wyczuwalny, nieprzyjemny aromat). Istotą tej gnojówki jest fermentacja, która zazwyczaj zajmuje ok. tygodnia lub dwóch. Pamiętaj, by codziennie mieszać stworzony własnoręcznie nawóz do pomidorów. Możesz zacząć używać odżywki w momencie, w którym przestanie się pienić.

Zobacz także: Zasadź tę roślinę w ogrodzie. Szybko pozbędziesz się kretów

Nawóz do pomidorów na bazie pokrzywy – jak go używać?

Przed zastosowaniem gnojówki rozcieńcz ją wodą – proporcja powinna wynosić 1:10. Ten nawóz do pomidorów powinien być stosowany rzadko, ale regularnie. Podlewaj nim warzywa co dwa tygodnie. Sole mineralne, potas czy krzem obecne w pokrzywach sprawią, że pomidory będą nie tylko rosnąć w szybszym tempie, ale i intensywniej kwitnąć – niezależnie od tego, czy hodujesz je w doniczce na balkonie, czy w ogrodowej ziemi na grządce.

Według genialne.pl ta gnojówka powinna być pierwszym nawozem dla pomidorów po ich posadzeniu. Mimo niezachęcającego zapachu pokrzywowa odżywka poprawi ich kondycję oraz uchroni je przed potencjalnymi chorobami grzybowymi.

Zobacz także: Róże będą jeszcze piękniejsze. Wystarczy ten nawóz

Kot
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock

RadioZET.pl/genialne.pl