Obserwuj w Google News

Porządki w domu, czyli jak polubić sprzątanie?

7 min. czytania
Aktualizacja 06.04.2021
03.04.2021 20:43
Zareaguj Reakcja

Porządki w domu to chyba jeden z najbardziej nielubianych obowiązków. Mieszkanie należy sprzątać regularnie - to dobry nawyk, a utrzymanie ładu przekłada się też na zdrowie mieszkańców. W brudnym domu oprócz ludzi, chętnie mieszkają bowiem roztocza oraz bakterie i nie brakuje w nim alergenów. Jak utrzymać porządek w domu?

Do sprzątania warto zaangażować całą rodzinę.
fot. Shutterstock

Chcesz mieszkać przyjemnie? Koniecznie wykonuj porządki w domu regularnie. Zadbaj o czystość i ładny zapach. Taka przestrzeń zachęca do przebywania w niej. Nie masz czasu na samodzielne sprzątanie? Zatrudnij kogoś, kto ciebie wyręczy z tej czynności, a sprzątanie przestanie być męczące i stresujące.

Zobacz także: Harmonogram sprzątania pomaga zaplanować porządki

Regularne porządki w domu - to się opłaca 

Porządki w domu są podstawą codziennego funkcjonowania. Czysta podłoga, umyte parapety, kaloryfery bez cienia kurzu, wyprane koce i odświeżona pościel, pachnące naczynia - to jest konieczność. Niejedna osoba pragnie mieszkać w dobrych warunkach. Mając taką możliwość, zadbaj o utrzymanie ładu i porządku każdego dnia, a brud będzie się ciebie bał. Pamiętaj, że nie ma nic gorszego od sprzątania od przypadku do przypadku, czyli wtedy, gdy widzisz taką konieczność. Kurz i brud są wszędzie. Twoja pościel brzydko pachnie, brudne zasłony czy firany prezentują się żałośnie, a ty nie masz czystych ubrań? Zastanów się, ile czasu zajmie ci ogarnięcie tego wszystkiego? Zdecydowanie za dużo. A regularne porządki w domu oszczędzają czas i przekładają się na zadowolenie z mieszkania oraz życia w danym miejscu.  

 • Porządek w kuchni spowoduje, że przygotowywanie posiłków zajmie mniej czasu i będzie wymagało mniejszego nakładu pracy. Może dzięki temu polubisz gotować i przestaniesz odżywiać się gotowymi daniami lub nie będziesz wydawać pieniędzy na jedzenie w restauracji? 
 • Posprzątany salon aż się prosi, by zaprosić do niego gości. Pamiętaj - przyjaciele to skarb. Dlatego może w końcu uda ci się odbudować kilka podupadających relacji? A jak nie lubisz gości - w czystym salonie odpoczniesz o wiele lepiej, niż przyglądając się wiecznemu bałaganowi. 
 • Czysta sypialnia spowoduje, że twój sen stanie się o wiele zdrowszy, a ty lepiej też  wypoczniesz. 
 • Posprzątana łazienka zmniejszy twój stres i irytację zaraz po przebudzeniu i przed pójściem spać. 
 • Uporządkowany przedpokój zakończy nierówną walkę z gratami i odwieczne polowanie na zagubione klucze. Już dzięki temu się nigdzie nie spóźnisz.  

Pewnie znalazłoby się jeszcze kilka innych argumentów za tym, by na stałe zagościł porządek w domu. Ale przyjmij chociaż te. To zawsze coś. 

Zobacz także: Sprzątanie domu to dobry sposób na zabicie czasu. O czym należy pamiętać?

Jak zorganizować porządki w domu? 

Czy sprzątanie i prace domowe należą jedynie do kobiet? Nie. Jeśli twój partner sam nie rwie się do porządków, daj mu znać, że powinien i wskaż, co jest do zrobienia. Niech pozmywa naczynia, zrobi pranie, wytrzepie dywany, czy umyje podłogi. Warto zlecić takie zadania. To nie tylko bardzo duża pomoc, ale też zaangażowanie mężczyzny w życie domoweJak zrobić, by nie było wątpliwości, jakie obowiązki spoczną na twoim partnerze? Możesz na początku każdego tygodnia spisać listę obowiązków i mu ją wręczyć. Czasy, gdy tylko pani domu sprzątała i dbała o ład, już dawno odeszły do lamusa. Na świecie panuje równouprawnienie i warto o tym pamiętać. Obecnie cała rodzina musi włączyć się w zachowanie porządku w domu. Dlatego warto w sprzątanie zaangażować też dzieci.  

Dorastające dzieci muszą włączyć się w prace domowe. Jeśli dzisiaj nie nauczysz ich domowych obowiązków, to co będzie potem, w dorosłym życiu? Wspólne porządki w domu mają więc cel wychowawczy. Wiedz, że tak naprawdę nie ma nic gorszego od rodziców pracujących zawodowo i chroniących dzieci przed domowymi pracami - bo muszą się uczyć, bo nie chcesz odbierać im dzieciństwa. To nie jest tak. Nikt też nie będzie prosił o pomoc w męczących pracach maluchów. Jednak już kilkuletnie dziecko powinno wiedzieć, że porozrzucane zabawki musi ułożyć na swoje miejsce, a siedmiolatek powinien umieć zadbać o porządek na biurku. Dzieci często wynoszą śmieci, robią zakupy, pomagają w praniu i są wdrażane w drobne prace w kuchni. Na co dzień mają jednak obowiązek dbania o porządek w swoim pokoju - łóżko musi być zawsze zaścielone, pościel schowana do skrzyni, zabawki poukładane w pudełkach lub szafkach, książki ułożone na półkach, a kurze usunięte z mebli. Nie wyręczaj dziecka w sprzątaniu jego pokoju. Tylko ucz, jak zachować ład. To zaprocentuje w dorosłym życiu.   

Zobacz także: We śnie wzięłaś się za porządne sprzątanie? Sennik wyjaśnia, o czym naprawdę śniłaś!

Porządek w domu to porządek w życiu? 

Nic nie dzieje się z przysłowiowego automatu. Nie ma tu działania „magicznej różdżki”. Na pewno jednak porządek w mieszkaniu oznacza, że masz więcej czasu oraz sił i chęci na uporządkowanie innych rzeczy, a nawet swojego życia. Twoje życie w pewnym momencie po prostu przestaje się kręcić wokół walki z chaosem. Zyskujesz czas - dla siebie, dla rodziny, dla przyjaciół. Możesz rozwijać swoje pasje, zadbać o swoją sylwetkę czy dodatkową edukację, a może pracę zawodową? Regularne porządki w domu dają ci więc czas i siłę. Otrzymujesz szansę na zrealizowanie wszystkich tych rzeczy, na które nigdy wcześniej czasu i siły nie wystarczało. To jest właśnie porządek w życiu. 

Zobacz także: 5 błędów, które najczęściej popełniamy podczas sprzątania. Sprawdź, czy też je powielasz

Jak utrzymać porządek w domu? 

Już wiesz, że porządki w domu są niezbędne dla twojego samopoczucia tak psychicznego jak i fizycznego. Problem nie polega jednak na samym sprzątaniu. Bo sprzątanie nie jest trudne, ale jak utrzymać porządek w domu na stałe? 

Utrzymanie porządku w domu - 11 praktycznych rad: 

 1. Regularne wyrzucaj nieużywane rzeczy. Każdy z nas lubi gromadzić rzeczy, a mając ich za dużo, nigdy nie pozbędziemy się całkowicie bałaganu. Warto wprowadzić zasadę minimalistów „less is more”, czyli “mniej znaczy więcej”. Co jakiś czas zrób przegląd posiadanych rzeczy. Wyrzuć te, których absolutnie nie używasz. Wprowadź zasadę: jeden za jeden. Kupując nową rzecz, pozbądź się starej o takiej samej funkcji. A najlepiej dwóch. Im więcej masz różnych przedmiotów i dodatków, tym więcej stracisz czasu na sprzątanie i będziesz mieć  mniej miejsca. 
 2. Wyznacz stałe miejsca dla każdej rzeczy. Każda rzecz musi mieć swoje miejsce w domu. Ty wiesz, gdzie ją przechować, a potem znaleźć i odłożyć na miejsce. Inaczej będziesz ją trzymać w miejscu tymczasowym i zawsze szukać, tracąc przy okazji cenny czas.  
 3. Odkładaj rzeczy na ich miejsce. Jakie to proste, prawda? To najważniejszy nawyk, który musisz w sobie wyrobić, chcąc utrzymać porządek w domu.  
 4. Ułóż plan sprzątania. Jest to punkt wyjścia, który pozwoli ci zrezygnować ze sprzątania całego mieszkania jednego dnia. Przeznaczysz wtedy poszczególne dni na konkretne czynności. Spisz wszystkie czynności, a potem wprowadź je w realnie wykonane zadania. Harmonogram prowadzi do działań automatycznych w późniejszym czasie.  
 5. Podziel obowiązkiNikt nie powinien sprzątać domu czy mieszkania w pojedynkę, jeśli mieszkają w nim inne osoby. Nie tylko ty brudzisz i bałaganisz, to dlaczego masz sprzątać po kimś? Każdy z domowników powinien dbać tak samo o utrzymanie porządku w domu. W planie sprzątania wszystkie czynności muszą zostać podzielone między ciebie, męża, dzieci czy współlokatorów. Może każdy lubi sprzątać inne rzeczy? Warto się uzupełniać lub wymieniać w zadaniach. 
 6. To, co masz zrobić jutro, zrób od razu. I tu się zapewne sprawa komplikuje, bo nie zawsze się chce. Trudno, ale ten nawyk warto w sobie wypracować. Dlaczego? Ponieważ części drobnych prac domowych nie ma sensu odkładać na później. Zaplanowanie ich wykonania zajmie ci tyle samo czasu, co ich uporządkowanie. Dlatego blat przetrzyj od razu, podobnie z myciem deski do krojenia czy włożenia ubrań do szafy. Czy problemem jest szybkie wytarcie plamy lub kurzu? Nie czekaj na jutro, zrób to od razu, zwłaszcza że większość plam i zabrudzeń najłatwiej możesz usunąć po zabrudzeniu.  
 7. Pozmywaj od razu po jedzeniu. Jeśli nie masz zmywarki do naczyń, nie zostawiaj bałaganu w kuchni. Naprawdę, problem z nielubieniem zmywania zniknie, gdy zawsze będzie czysto w zlewie. Polubisz mycie naczyń, gdy zobaczysz, jaką radość wyzwoli w tobie czysta kuchnia. 
 8. Pościel łóżko po wstaniuZawsze rano się śpieszysz. Przecież nieposprzątane łóżko to żaden problem? Dzień w niezaścielonym łóżku raczej nie jest przyjemny, podobnie noc. Szczególnie gdy łóżko jest też dzienną kanapą. Nawet przykrycie pościeli kocem tu nie pomoże. Ścielenie łóżka to powinien być nawyk i poranny rytuał. Wprowadź go, a bardziej energicznie zaczniesz swój dzień. Przyjemność przebywania w uporządkowanym pokoju od samego rana daje wiele dodatkowej energii. 
 9. Uprzątnij blat od razu po przygotowaniu jedzenia. Po jedzeniu stajemy się ospali i znużeni. To normalna reakcja organizmu, który zużywa wiele energii, by spalić to, co zostało zjedzone. Wchodzisz do kuchni i widzisz porozrzucane resztki produktów, stertę naczyń i kuchenkę do umycia. Dlatego śmieci od razu wyrzucaj do kosza, resztki produktów odłóż na miejsce, a cały blat przed podaniem posiłku wytrzyj ściereczką. 
 10. Multitasking. Gdy rosół gotuje się na kuchence, nie musisz stać i patrzeć na niego. W tym czasie możesz przecież wykonać inne zadania. Umyj naczynia, wytrzyj blat, uporządkuj szafkę czy odkamień czajnik. Przecież możesz to zrobić, prawda? W tym wypadku naprawdę da się wykonać dobrze dwie rzeczy jednocześnie. A wielozadaniowość przydaje się podczas gotowania.  
 11. Poświęcaj na porządki w domu minimalny czas.  Nikt nie lubi sprzątania, a zwłaszcza długich, generalnych porządków, ale te codzienne i regularne nie muszą być ani długie, ani strasznie męczące. Jest na to skuteczny sposób. Jaki? Wystarczy, że wprowadzisz zasadę, iż przeznaczasz od 10 do 15 minut dziennie tylko na utrzymanie porządku w domu. Wbrew pozorom można w tym czasie posprzątać bardzo dużo. Prasuj to, co jest potrzebne. Pierz, gdy coś jest do wyprania. Zbieraj pranie, gdy wyschnie. Umyj zlew w łazience lub ubikację. Przetrzyj podłogę w kuchni. Odkurz pokój. Trudne? Chyba nie za bardzo. Kilka ruchów, a jaki efekt. 

Stosując się do rad, zobaczysz, że utrzymanie porządku w domu naprawdę nie jest trudne. A życie w ogarniętej przestrzeni jest przyjemne i zdecydowanie mniej stresujące, zwłaszcza gdy masz na przykład niezapowiedzianych gości. 

Zobacz także: Jak szybko posprzątać pokój - proste zasady