Obserwuj w Google News

Polska zupa została wybrana jako najgorsza na świecie. "Wyróżniono" też inne potrawy z naszej kuchni

2 min. czytania
07.02.2023 09:42
Zareaguj Reakcja

Serwis kulinarny TasteAtlas opublikował ranking dziesięciu najgorszych zup świata. Na pierwszym miejscu tego niechlubnego zestawienia znalazło się tradycyjne danie z Polski - czernina. Głosujący "wyróżnili" również inne potrawy z naszej rodzimej kuchni.

Czernina, czarna polewka
fot. Shutterstock

TasteAtlas to popularny serwis kulinarny, który każdego roku tworzy różnorakie zestawienia. Na początku stycznia portal opublikował ranking najsmaczniejszych kuchni świata w 2022 r. Wówczas liderem okazały się być Włochy, ale na wysokiej pozycji znalazły się też polskie potrawy. Nasza rodzima kuchnia zajęła 14. miejsce. Głosującym przypadły do gustu przede wszystkim takie dania jak pierogi, rosół, zapiekanka oraz gołąbki. 

Na początku lutego natomiast na stronie internetowej TasteAtlas pojawiło się kolejne zestawienie - tym razem dziesięciu najgorszych zup na świecie. Na pierwszej pozycji tego niechlubnego rankingu uplasowało się danie z Polski.

Redakcja poleca

Czernina najgorszą zupą na świecie

"Liderem" zestawienia została... czernina, inaczej czarna polewka. Głosujący ocenili ją na 2,6 na 5 pkt. To tradycyjna polska zupa przygotowywana na bazie rosołu i krwi kaczki, gęsi lub królika. Żeby krew nie skrzepła, zaprawia się ją octem. Do czerniny dodaje się również suszone owoce - najczęściej śliwki, jabłka, gruszki - dzięki czemu nabiera nieco bardziej słodkiego smaku. Zupa ta tradycyjnie podawana jest z gotowanymi łazankami albo kluseczkami; czasem też z podrobami.

Zobacz także:  Włóż to do lodówki. Warzywa będą świeże przez dłuższy czas

Co ciekawe, w rankingu dziesięciu najgorszych zup na świecie znalazło się jeszcze jedno danie z naszej rodzimej kuchni. Chodzi tu o flaki, które uplasowały się na 8. pozycji. Głównym składnikiem tej zupy są - jaka sama nazwa wskazuje - fragmenty żołądka wołowego (rzadziej wieprzowego). Flaki zostały ocenione na 3,1 na 5 pkt.

Ranking 100 najgorszych dań świata. "Wyróżniono" też polskie potrawy

TasteAtlas opublikował również ranking 100 najgorszych dań na świecie. W tym zestawieniu również nie zabrakło polskiego akcentu. Na 11. pozycji znalazła się wspomniana już czarna polewka. Z kolei na 62. miejscu uplasowała się... kaszanka (została oceniona na 3,4 na 5 pkt). Najczęściej przygotowywana jest z kaszy, krwi oraz podrobów, m.in. wątróbki, ozorów, płuc i skór. 

Dużym zaskoczeniem może być danie, które uplasowało się na 90. miejscu. Jest to - uwaga - zupa jarzynowa. Potrawa ta zdobyła 3,5 na 5 pkt. Przygotowywana jest na bazie bulionu jarzynowego lub drobiowego. Do zupy dodaje się różne warzywa, w tym marchewkę, ziemniaki czy kalafiora.

Z kolei "liderem" tego niechlubnego rankingu 100 najgorszych dań świata została rybna sałatka indigirka z Rosji. 

Zobacz także:  Ten przysmak zamawialiśmy najczęściej w 2022 roku. Wyprzedził pizzę

RadioZET.pl/tasteatlas.com