Obserwuj w Google News

Polska zupa została uznana za jedną z najlepszych na świecie. Wyróżniono też inne dania z naszej kuchni

2 min. czytania
18.04.2023 09:44
Zareaguj Reakcja

Serwis kulinarny TasteAtlas opublikował ranking stu najlepszych zup na świecie. Drugie miejsce w tym prestiżowym zestawieniu zajął żurek. Ponadto użytkownicy portalu docenili również inne dania z naszej rodzimej kuchni.

Polska zupa została uznana za jedną z najlepszych na świecie. Wyróżniono też inne dania z naszej kuchni
fot. Shutterstock

TasteAtlas to znany serwis kulinarny, który co roku roku tworzy różnorakie zestawienia. Na początku lutego br. portal opublikował ranking dziesięciu najgorszych zup świata. Wówczas pierwsze miejsce zajęło tradycyjne danie z Polski - czernina. Ponadto głosujący "wyróżnili" również inną potrawę z naszej rodzimej kuchni. Chodzi tu o flaki, które uplasowały się na 8. pozycji.

Pod koniec marca serwis TasteAtlas przygotował, a następnie opublikował na swojej stronie internetowej kolejny ranking. Tym razem wybrano sto najlepszych zup świata. Co ciekawe, w tym prestiżowym zestawieniu znalazło się aż siedem dań z Polski.

Redakcja poleca

Polska zupa została uznana za jedną z najlepszych na świecie

Drugie miejsce w rankingu stu najlepszych zup świata zajął... żurek. Użytkownicy serwisu ocenili go na 4,7 na 5 pkt. To tradycyjne polskie danie przygotowywane jest na zakwasie z mąki, najczęściej żytniej. Można go kupić w sklepie lub zrobić samodzielnie. Zupa ma charakterystyczny, kwaśny smak.

Żurek najczęściej serwuje się z białą kiełbasą i ugotowanymi na twardo jajami, rzadziej z chlebem. Niektórzy dodają też do niego pokrojone w kostkę ziemniaki. Zupę tę tradycyjnie przyrządza się w okresie świąt wielkanocnych.

W zestawieniu stu najlepszych zup świata nie zabrakło także innych potraw z naszej rodzimej kuchni. Na 39. pozycji uplasował się rosół. Głosujący ocenili go na 4,4 pkt. Dalej w rankingu znalazły się takie dania jak zupa borowikowa (52. miejsce), barszcz czysty czerwony (53. miejsce), rosół z kury (81. miejsce) oraz kwaśnica (82. miejsce). Na końcu zestawienia, dokładnie na 87. pozycji, uplasowała się natomiast zupa ziemniaczana.

Zobacz także:  Ten składnik psuje smak rosołu. Magda Gessler ostrzega

Wybrano najlepszą zupę na świecie

Liderem tego prestiżowego zestawienia został tonkotsu ramen z Japonii. Zupa ta przyrządzana jest na bulionie z samych kości i racic wieprzowych. Tradycyjnie podaje się ją m.in. z boczkiem oraz jajkiem. Ramen, podobnie jak żurek, został oceniony na 4,7 pkt.

Z kolei podium rankingu TasteAtlas zamknęła turecka zupa z soczewicy. Danie to najczęściej podawane jest na gorąco i w wersji wegetariańskiej. Rzadziej specjał serwowany jest na zimno i z dodatkiem mięsa.

Zobacz także:  Dodaj to do potraw. Doskonale pobudza trawienie

RadioZET.pl/tasteatlas.com