Pokazał, jak naprawdę wygląda język kota. Internauci są zdumieni
Mruczące stworzenia o miękkim futrze i osobowości antypatycznego współlokatora – zazwyczaj myślimy o kotach właśnie w ten sposób. Okazuje się, że wielu rzeczy nie widzimy jednak na pierwszy rzut oka. Pewien weterynarz udowodnił, że anatomia tych zwierząt przypomina raczej elementy znane z filmów fantasy. Wykonane przez niego nagranie kociego języka w sporym przybliżeniu zszokowało internautów.

Wielbiciele zwierząt domowych najczęściej dzielą się na dwa obozy: „psiarzy” oraz „kociarzy”. Jednym odpowiada aktywny tryb życia, wierność i lojalność czworonoga oraz poczucie intensywnej więzi ze zwierzęciem. Inni preferują spokój w domowym zaciszu oraz niezależnego, chodzącego własnymi ścieżkami towarzysza.
Weterynarz Peter Carlos, używający w sieci nicku @vet_techs_pj, postanowił zaprezentować drugiej grupie intrygującą ciekawostkę związaną z jej ulubionym zwierzakiem. Umieścił na Instagramie film dokumentujący wygląd kociego języka w dużym przybliżeniu. Wielbiciele kotów są zszokowani.
Pokazał, jak wygląda język kota w przybliżeniu. Powód intryguje
Na opublikowanym przez Petera Carlosa filmie widać koci język usiany brodawkami przypominającymi długie kolce. Okazuje się, że to właśnie one są powodem charakterystycznej, szorstkiej tekstury całego języka. Budulcem widocznych na filmie brodawek jest keratyna (u ludzi odpowiadająca za skórę, włosy i paznokcie), a wiążący się z nią wygląd i funkcjonalność ma uzasadnienie biologiczne i ewolucyjne. Koty mają być bowiem daleko spokrewnione z lwami. Portal Exploration Junkie informuje, że języki „królów dżungli” są jeszcze bardziej szorstkie od kocich, a umieszczone na nich kolce pomagają drapieżnikom jak najszybciej dostać się do mięsa upolowanej ofiary, błyskawicznie usuwając pióra czy futro. W obecnych czasach ta funkcja nie służy kotom (jako małym, udomowionym drapieżnikom) aż do tego stopnia – pożywienie zdobywa dla nich człowiek.
Brodawki na języku są przydatne również w kociej pielęgnacji – działają na zasadzie grzebienia do futra. Mają zastosowanie także przy piciu wody. Szybko zbierają płyn w dużej ilości; serwis LadBible wyjaśnia, że woda tworzy dzięki nim pewną „kolumnę”, wokół której kot zamyka pysk i w rezultacie efektywnie się nawadnia.
Zobacz także: Tak wyglądają polskie cmentarze dla zwierząt. Tym różnią się od tradycyjnych
Pokazał język kota na nagraniu w sieci. Internauci: „Wygląda przerażająco”
Nagranie opublikowane przez Petera Carlosa wzbudziło wśród internautów mieszane uczucia. Pod filmem można przeczytać m.in.: „Wygląda przerażająco”, „Kocham koty nawet bardziej od ludzi, ale nie pokazuj mi więcej tego paskudnego g*wna”, „Wygląda ohydnie”. Inni obserwatorzy weterynarza nie są jednak tak zasadniczy i traktują nagranie jak intrygującą ciekawostkę. Zamieszczają opinie takie, jak „Wbudowana szczotka!”, „Przypomina mi to tygrysa”, „Czy tylko ja uważam kocie buziaki za wyjątkowe?”.
Jeżeli jesteście właścicielami kotów i kiedykolwiek zastanawialiście się, skąd bierze się charakterystyczne uczucie przypominające dotyk papieru ściernego – specyficzne brodawki umieszczone na kocim języku mówią same za siebie!
Źródło: Radio ZET/Exploration Junkie/LadBible
- Jak reagować, gdy pies goni kota? Behawiorysta: to częsty błąd właścicieli
- Z jej sedesu wyszli nieproszeni goście. „Wyprowadzam się, k*rwa”
- Tę radę często słyszą psiarze. „Należy od razu wyrzucić do kosza”
Te rośliny są bezpieczne dla zwierząt. Bez wahania możesz postawić je w domu [GALERIA]
