,

Podlej tym młode piwonie. Krzewy dosłownie utoną w kwiatach

25.05.2023 15:15

Piwonie to wyjątkowo piękne i majestatyczne kwiaty. Wyglądają obłędnie i wydzielają niesamowicie przyjemny, delikatny zapach. Jak sprawić, by krzewy były wyjątkowo bujne i uginały się od kwiatów i pąków? Regularne nawożenie piwonii jest bardzo ważne. Jeśli poświęcimy roślinie wystarczająco dużo uwagi, odwdzięczy się nam szybkim wzrostem.

Podlej tym młode piwonie
fot. Shutterstock_Kabar

Piwonie kwitną na przełomie maja i czerwca. Kwiaty piwonii, nazywanej także peonią charakteryzują się gęsto skupionymi płatkami. Roztaczają przyjemną, subtelną woń, która zwiastuje nadejście lata. Najczęściej występują w kolorach: białym, różowym, czerwonym i purpurowym. Chińska odmiana piwonii może być również żółta i fioletowa.

loader

Jak pielęgnować piwonie? To wymagająca roślina

Jeśli chcemy, aby piwonie kwitły w naszym ogrodzie, zdobiąc go i dekorując, musimy poświęcić im dużo uwagi. Większość gatunków piwonii jest bowiem dosyć wymagająca w uprawie. Piwonie dobrze czują się w półcieniu i nie znoszą wiatru. Warto więc posadzić je w miejscu zabezpieczonym przed silnymi podmuchami.

Piwonie dobrze jest sadzić w glebie, której odczyn oscyluje wokół obojętnego. Krzewy doskonale czują się w mieszankach kompostowych, jednak ziemia ogrodowa również będzie dla nich wystarczająca.

Nawożenie piwonii? O tym nie zapominaj
fot. fot. Shutterstock_Ania Samoilova

Zobacz również: Hortensje będą rosły jak szalone. Sięgnij po produkt, który masz w kuchni

Jak często podlewać piwonie? To kwiaty, które nie lubią zbyt mokrej gleby. Wystarczy, jeśli będziemy podlewać je obficie raz na tydzień. Warto jednak regularnie sprawdzać wilgotność podłoża i dopasowywać pielęgnację do jego stanu. Wówczas będziemy mieć pewność, że nie zaniedbujemy krzewów.

Nawożenie piwonii? O tym nie zapominaj

Nawożenie piwonii jest niezwykle ważne. Oczywiście w sklepach ogrodniczych nie brakuje specjalistycznych produktów mających wspomóc wzrost tych krzewów. Zanim jednak wydamy krocie na drogie i niekoniecznie skuteczne specyfiki, powinniśmy sprawdzić działanie domowych mikstur.

Jeśli chcemy, aby piwonie obsypały się kwiatami, powinniśmy wypróbować domowy nawóz z kwaskiem cytrynowym. Wykonanie go jest banalnie proste i zajmuje kilka sekund. Wystarczy, że do konewki z wodą dosypiemy odrobinę popularnego, wykorzystywanego w kuchni produktu. Następnie powinniśmy dokładnie wymieszać miksturę.

Kwasek cytrynowy delikatnie zakwasi podłoże, a to korzystnie wpłynie na kondycję piwonii i przyśpieszy ich wzrost. Jeśli pod ręką nie mamy akurat tego produktu, możemy zastąpić go sokiem z cytryny.

rośliny są bezpieczne dla zwierząt
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock/Jus_Ol

RadioZET.pl

Logo radiozet Dzieje się