Obserwuj w Google News

Podlej grudnika tym domowym nawozem. Wkrótce ci się odwdzięczy

2 min. czytania
13.11.2023 13:40
Zareaguj Reakcja

Grudnik – jak wskazuje jego nazwa – kwitnie w ostatnim miesiącu roku. Aby w czasie Bożego Narodzenia wyglądał niezwykle okazale, warto zadbać o niego jednak nieco wcześniej, już w listopadzie. Kaktus odwdzięczmy się nam pięknymi, kolorowymi kwiatami. Wystarczy, że podlejemy go domową miksturą, wspomagającą wzrost i rozwój. Efekt domowej kuracji zaskoczy niedowiarków.

Grudnik
fot. shutterstock_Dmitriy Os Ivanov

Grudnik, obok wilczomlecza nadobnego nazywanego często gwiazdą betlejemską, jest jednym z symboli świąt Bożego Narodzenia. To roślina, która w wielu domostwach ozdabia wigilijne stoły. Nic dziwnego – uginające się od kwiatów gałązki prezentują się bowiem wyjątkowo okazale. Jak zadbać o grudnika, by w ostatni miesiąc roku cieszyć się jego pięknym wyglądem? Niektóre elementy pielęgnacji warto wdrożyć nieco wcześniej – już w listopadzie.

Grudnik: Warto zadbać o jego pielęgnację

Grudnik nazywany jest także kaktusem Bożego Narodzenia. To wyjątkowo ozdobna roślina zaliczana do rodzaju Schlumbergera. Kaktus bożonarodzeniowy wyróżnia nie tylko wygląd, ale także nietypowy okres kwitnienia. Grudnik kwitnie bowiem od grudnia, aż do końca zimy.

Pielęgnacja kaktusa bożonarodzeniowego jest dosyć skomplikowana i czasochłonna – przyjemniej, jeśli chcemy, aby roślina, która jest już w naszym domu od pewnego czasu, znów zakwitła. Grudnika w czasie spoczynku warto przechowywać w chłodnym miejscu (maksymalnie 10 st. Celsjusza).To roślina, która przed zakwitnięciem potrzebuje specyficznych warunków. Kaktus bożonarodzeniowy nie znosi zmiany miejsca. Od października do listopada nie powinniśmy podlewać go właściwie wcale. Wówczas grudnik minimum 10 godzin na dobę powinien przebywać w całkowitej ciemności. To przygotowuje do go okresu intensywnego wzrostu.

Redakcja poleca

Tak potraktuj grudnika pod koniec listopada. W grudniu będzie uginał się od kwiatów

Okres intensywnego kwitnienia grudnika rozpoczyna się na przełomie listopada i grudnia. Wówczas warto wspomóc roślinę domowym nawozem. Jak wykonać miksturę, która korzystnie wpłynie na kaktusa bożonarodzeniowego? To banalnie proste. Wystarczy w tym celu wykorzystać skórki bananów. Zawierają bowiem potas, azot i fosfor – minerały, które przyśpieszają wzrost kwiatów doniczkowych i wpływają korzystnie na ich wgląd.

Zobacz również:  Postaw ten kwiat w mieszkaniu. Przyniesie szczęście domownikom

Domowy nawóz, który wspomoże kwitnienie grudnika, wykonamy błyskawicznie. Wystarczy, że do litrowego słoika wrzucimy skórki z dwóch lub trzech owoców i zalejemy je ciepłą wodą. Słoik powinniśmy szczelnie zakręcić i odstawić minimum na dobę. Po tym czasie nawóz jest już prawie gotowy. Musimy jeszcze tylko wyciągnąć z cieczy skórki bananów. Ostatnim krokiem jest dolanie do mikstury 250 ml czystej wody.

Domowym nawozem ze skórek bananów warto podlać grudnika na początku okresu wzrostu. Efekty zobaczymy kilka tygodni później – roślina będzie dosłownie uginać się od kwiatów.

Nie przegap
Te rośliny pochłoną nadmiar wilgotnego powietrza.
4 Zobacz galerię
fot. brizmaker/Shutterstock