Pies Wally pomaga uczniom szkoły w Kętach w nauce. "Nie mogą doczekać się kolejnych zajęć"
Od września do szkoły podstawowej w Kętach przychodzi dwuletni labrador o imieniu Wally. Zwierzę pomaga uczniom w trakcie zajęć lekcyjnych, a także uczy ich nowych umiejętności.

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Bohaterów Monte Cassino w Kętach przy współpracy ze szkołą psiej tresury "PsieEgo" z Wieprza organizuje dla uczniów specjalne lekcje, w których główną rolę odgrywa... Wally. To dwuletni, specjalnie szkolony labrador. Biszkopt - jak jest czasem nazywany przez dzieci - pomaga uczniom zredukować stres oraz zwiększa ich kompetencje społeczne. Projekt ma też na celu uwrażliwianie wychowanków na los zwierząt.
Pies Wally pomaga uczniom szkoły w Kętach w nauce
Pomysłodawczynią tej akcji jest nauczycielka przyrody i biologii z uprawnieniami do dogoterapii Monika Kojder. Belferka wyjaśniła, że projekt "Pies w Szkole" jest odpowiedzią na sygnały wysyłane przez uczniów. "Uczniowie, którym na lekcji towarzyszył Wally byli wyciszeni, spokojni i skupieni. Bardzo aktywnie pracowali, chętnie się wypowiadali i zgłaszali. Byli zainteresowani i kreatywni. Nie mogli się doczekać kolejnych zajęć. Przełamywali swoje lęki" - mówi Kojder, cytowana przez portal glos24.pl.
Właśnie z tych powodów nauczycielka chciała, aby labrador regularnie odwiedzał wychowanków szkoły. I się udało - opracowany przez nią projekt wszedł w życie. Od września raz w tygodniu Wally odwiedza uczniów z klas od 4 do 8. Bierze udział w lekcjach przyrody i biologii, godzinach wychowawczych, zajęciach świetlicowych, a także szkolnych wycieczkach. W przyszłości prawdopodobnie labrador będzie też towarzyszył uczniom o specjalnych potrzebach edukacyjnych podczas ich indywidualnych lekcji.
Wally w trakcje zajęć może swobodnie poruszać się między uczniami. W klasie znajduje się też specjalnie przygotowane dla niego posłanie, z którego może korzystać, kiedy tylko ma na to ochotę.
Zobacz także: Pokazał psu noworodka. Zwierzę oszalało na jego widok
Uczniowie są zachwyceni
- Podczas lekcji z udziałem Wally’ego miałam okazję obserwować zmiany w zachowaniu i myśleniu uczniów. Jedne dzieci otwierały się podczas kontaktu z psem, inne wyciszały, a niektóre aktywizowały w jego obecności. Zdarzało się, że uczniowie zwykle wycofani i mało rozmowni, zaczynali opowiadać o swoich doświadczeniach ze zwierzętami. Lekcje biologii w towarzystwie psa cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Potwierdziły też sugestię, że kontakt ze zwierzęciem znacznie podnosi motywację do działania i wpływa na jego efektywność - podkreśla Monika Kojder.
Potwierdzają to również sami uczniowie. W rozmowie z reporterem "Dzień Dobry TVN" przyznali, że dzięki "Biszkoptowi" lepiej skupiają się na lekcjach, a także nauczyli się szybciej pracować - w ten sposób pod koniec zająć mają jeszcze trochę czasu na zabawę.
Projekt nauczycielki został nagrodzony w ogólnopolskim konkursie "Projektanci Edukacji" i otrzymał grant finansowy wspierający jego dalszą realizację.
RadioZET.pl/glos24.pl/wadowice24.pl/dziendobry.tvn.pl