Obserwuj w Google News

Patyczaki - kultowe krzesła są znowu w modzie. Do jakich wnętrz pasują?

2 min. czytania
Aktualizacja 30.09.2019
30.09.2019 15:44
Zareaguj Reakcja

Patyczaki to charakterystyczne krzesła, które zyskały popularność na całym świecie. Obecnie znów są w modzie i na nowo znajdujemy dla nich miejsce w naszych domach. Do jakich wnętrz pasują?

Nowoczesne wnętrze
fot. Shutterstock

Trendy wnętrzarskie zmieniają się bardzo dynamicznie, ale co jakiś czas ponownie stają się modne niektóre elementy. Mowa między innymi patyczakach, czyli charakterystycznych krzesłach, które na nowo zdobią nasze mieszkania!

Redakcja poleca

Patyczaki - jaka jest historia?

Patyczaki to bardzo minimalistyczne krzesła. Są łatwe w wykonaniu i można je znaleźć w wielu wariantach kolorystycznych.

Te szczebelkowe krzesła były niezwykle popularne w latach 60. i 70. Ich nazwa pochodzi od charakterystycznych, drewnianych szczebli, które tworzą oparcie do przeważnie wygiętej poprzeczki. 

Takie krzesła miały idealnie wyprofilowane siedzisko, dzięki czemu były wygodne i lekkie. Ich uniwersalność sprawiła, że pasowały do niemal każdego wnętrza. Można je było znaleźć w sypialniach, salonach, jadalniach i kuchniach

Patyczaki były produkowane niemal na całym świecie. Szczególnie w Skandynawii. W Polsce popularny był projekt autorstwa Mariana Grabińskiego. Powstawały one w latach 60. w Fabryce Mebli Giętych w Radomsku.

Patyczaki - dlaczego wracają do naszych mieszkań?

Od kilku lat panuje moda na minimalizm - wyrzucamy zbędne bibeloty i stawiamy na minimum dodatków. Niechętnie zaopatrujemy się w efektowne meble, które po jakimś czasie się nudzą, narzucają nam pewien styl i trudno wpasować je w nowe aranżacje. Być może dlatego wracamy do tego, co proste, ale jednocześnie efektowne.

Uniwersalność patyczaków sprawiła, że znów cieszą się dużą popularnością. Można je znaleźć w wielu sklepach meblowych, również tych popularnych jak JYSK czy IKEA.

Jeśli chcecie wyszukać nietuzinkowy model, to koniecznie udajcie się na pchli targ. Do tego warto przeszukać strony internetowe, bo niektórzy sprzedają tam krzesła za kilkanaście złotych

Coraz więcej osób zagląda również na strychy lub do piwnic bliskich. Patyczaki bardzo łatwo odrestaurować samodzielnie. Takie krzesło wystarczy oszlifować i następnie pomalować preparatem do drewna.

Zobacz także:  Nie masz ręki do roślin? Tych kwiatów nie trzeba często podlewać!

Patyczaki - do jakich wnętrz pasują?

Patyczaki sprawdzą się w niemal każdej aranżacji. Pasują do nowoczesnych mieszkań, ale też tych bardziej vintage i industrialnych. Można je wykorzystać w jadalni. 

Nie bójcie się jednak zaopatrzyć się w jedno takie krzesło i ustawić je na przykład w sypialni - w ten sposób możecie stworzyć przytulny kącik do czytania książek czy słuchania muzyki.

Patyczaki sprawdzą się również w salonie, a nawet w korytarzu - można na nich wygodnie usiąść, by założyć buty. Krzesła są minimalistyczne, dlatego nie będą przytłaczać wnętrza.

Dzięki temu nie trzeba rezygnować z dodatków - można postawić na efektowne, duże kwiaty stawiane na podłodze, kolorowe plakaty na ścianach czy drewniane komody na nóżkach

Współcześnie patyczaki są łączone z tapicerowanymi obiciami, często w nietypowych kolorach. 

Chcielibyście mieć takie krzesła w domu?

Zobacz także:  Rośliny oczyszczające powietrze - które warto mieć w domu?

Szukasz inspiracji? Zobacz, jakie wnętrza są w modzie!

5 wnętrzarskich trendów na nowy sezon, które warto poznać!