Obserwuj w Google News

Ozdoby wielkanocne na okno - z czego i jak je zrobić?

3 min. czytania
Aktualizacja 04.03.2021
04.03.2021 13:54
Zareaguj Reakcja

Świątecznie udekorowane okno nie tylko wpływa na wygląd całego mieszkania, ale wprowadza też wyjątkową atmosferę. Poznaj pomysły na ozdoby wielkanocne na okno, które udekorujesz za pomocą girlandy, wiosennych kwiatów lub samodzielnie wykonanych ozdób z papieru.

Wielkanocne ozdoby na okno.
fot. Shutterstock

Twoje okno ozdabiają firanki i zasłony? Na Wielkanoc postaraj się, by były kolorowe i wzorzyste lub całkiem z nich zrezygnuj i ozdób swoje okno świątecznymi dekoracjami. Wiosenne kwiaty w ozdobnych doniczkach? Wielkanocna girlanda, a może wiszące pisanki? Sprawdź, który pomysł spodoba ci się najbardziej. 

Ozdoby wielkanocne na okno - wiosenne kwiaty i rzeżucha 

Aby wprowadzić do mieszkania świąteczną, wiosenną atmosferę postaw na ozdoby wielkanocne na okno z sezonowych kwiatów - doniczki z hiacyntami, wazony z baziami i forsycją z zawieszonymi na gałązkach ozdobnymi wydmuszkami lub ozdobne tacki z rzeżuchą. Na parapecie możesz też postawić wazony z tulipanami. 

Aby przystroić kwiaty, które stoją w donicach na parapecie, możesz wykorzystać ozdoby wielkanocne na cienkich patyczkach (jajeczka, króliczki, kurki), które wystarczy wbić w ziemię. Doniczki z roślinami możesz również ozdobić świątecznym motywem lub pomalować kolorową farbą. 

Jak posadzić rzeżuchę? Wystarczy, że na talerzyku lub tacce wyłożysz warstwę waty, a następnie zwilżysz ją wodą. Na wacie rozsmaruj, wcześniej zalane wodą, spęczniałe ziarenka rzeżuchy. Talerzyk ustaw na nasłonecznionym parapecie i regularnie podlewaj. Rzeżucha wyrośnie w ciągu kilku dni. Wtedy może posłużyć jako wielkanocna ozdoba lub dodatek do kanapek. 

Jak zrobić ozdoby wielkanocne z papieru na okno? 

Okno możesz udekorować również ozdobami z kolorowego papieru, który z łatwością znajdziesz w supermarkecie. Papierowe ozdoby wielkanocne na okno są proste w przygotowaniu, a do ich zrobienia możesz zaprosić całą rodzinę. 

Na Wielkanoc z papieru najczęściej wykonuje się girlandy z motywem zajączków lub jajek. Jak przygotować girlandę tego typu? Na odwrocie kolorowego papieru odrysuj kilka lub kilkanaście razy kształt, który chcesz wyciąć. Najlepiej przygotuj wcześniej szablon z tektury. Dużo szablonów na wielkanocne girlandy znajdziesz w internecie. Wycięte kształty przyklej w równych odległościach od tasiemki, na której będzie trzymać się girlanda. Gotowe! Z papieru możesz również zrobić trawiasty koszyczek lub pudełko. Takie ozdobne pudełko możesz później uzupełnić dekoracyjnymi pisankami lub cukierkami albo jajami z czekolady - stylowa dekoracja wiosenna z papieru gotowa. 

Wielkanocne ozdoby z pisanek na okna  

Ze Świętami Wielkanocnymi nieodłącznie kojarzą się również pisanki. Jak wykorzystać je w dekoracjach? Dobrym pomysłem jest wykonanie ozdoby z wiszących jajeczek. Aby ją zrobić, przygotuj farbki, wydmuszki oraz kolorowe wstążki, które przykleisz do wydmuszek klejem na gorąco. Wiszące pisanki możesz powiesić np. nad oknem. 

Z wydmuszek lub papierowych pisanek łatwo stworzyć również girlandę. Taka wielkanocna girlanda będzie łatwa do przygotowania także dla najmłodszych, a tym samym pozwoli na wspólne przedświąteczne przygotowania. Wydmuszki ozdób papierem lub farbkami. Następnie przyczep do nich wstążkę, a tę zaczep o sznurek, który będzie bazą girlandy. 

Pisanki możesz również wykorzystać do zrobienia stroika wielkanocnego, którego bazą jest np. wianek z bukszpanu. Wydmuszki mogą też służyć jako „doniczki” na małe bukieciki złożone z tulipanów, stokrotek czy bazi lub jako ozdoba leżąca na wysianej na talerzu rzeżusze w towarzystwie małych kurczaków lub wielkanocnego baranka. 

Podobają ci się szydełkowe ozdoby wielkanocne na okno? Gotowe znajdziesz m.in. na świątecznych jarmarkach, ale możesz zrobić je też samodzielnie - wbrew pozorom, zrobienie dekoracji na szydełku nie jest takie skomplikowane. Zobacz, jak wykonać  pisanki na szydełku krok po kroku. W artykule pokazujemy także, jak zrobić na szydełku inne ozdoby wielkanocne.