Obserwuj w Google News

Uważaj na nadmierne wychładzanie mieszkania. Sąsiedzi cię za to znienawidzą

2 min. czytania
Aktualizacja 30.11.2023
30.11.2023 16:07
Zareaguj Reakcja

Ogrzewanie mieszkania zimą pochłania dużą część domowego budżetu. Rachunki za gaz i prąd są coraz wyższe, zwiększył się też koszt opału do ogrzewania. Niektórzy z tego powodu rezygnują z ogrzewania całego domu i decydują się np. na ogrzewanie tylko jednego pomieszczenia. Sporo osób zastanawia się, jakie są skutki wychładzania pomieszczeń. Oto rzeczy, o których warto pamiętać.

Ogrzewanie i wychładzanie mieszkania
fot. Marek BAZAK/East News

Ogrzewanie mieszkania spędza sen z powiek milionów Polaków. Wiele osób korzysta z tzw. ciepła systemowego, czyli takiego, które miasto dostarcza za pomocą sieci ciepłowniczych do budynków zbudowanych na jego terenie, inni ogrzewają pomieszczenia we własnym zakresie, na przykład poprzez domowe piece gazowe lub spalanie drewna i ekogroszku. W sezonie jesienno-zimowym może zastanawiać kwestia wychładzania oraz wietrzenia wnętrz. Wyjaśniamy, czy wychładzanie mieszkania jest zdrowe oraz w jaki sposób można to robić.

Redakcja poleca

Ogrzewanie mieszkania – czy warto, jak zaoszczędzić, czy wychładzanie mieszkania jest zdrowe

Ogrzewanie mieszkania jest niemal koniecznością dla osób ciepłolubnych, które nie znoszą funkcjonować w chłodnych wnętrzach — w szczególności wtedy, gdy temperatura na zewnątrz jest niska. Wychładzanie przestrzeni mieszkalnej (oczywiście w granicach rozsądku) jest jednak równie ważne. Najlepiej zrobić to poprzez wietrzenie pomieszczeń. To działanie poprawia cyrkulację powietrza, ułatwia oddychanie i wspomaga higienę snu.

Należy jednak pamiętać o konkretnych zasadach. Wietrzenie mieszkania w chłodnych miesiącach powinno odbywać się wczesnym rankiem lub późnym wieczorem – wtedy powietrze jest najczystsze i najbardziej rześkie. Przed przystąpieniem do wietrzenia trzeba również zakręcić zawory grzejników i dopiero po upływie kilku minut otworzyć okna. W ten sposób nie dojdzie do niepotrzebnego zużywania ciepła.

Zobacz także: Zerwał podłogę w swoim domu. To, co odkrył, przeraziło internautów

Ogrzewanie mieszkania a jego wychładzanie. O czym należy pamiętać?

Choć wychładzanie mieszkania może mieć korzyści zdrowotne, to warto mieć na względzie także dobrobyt innych osób zamieszkujących budynek. Jak informuje portal Wirtualna Polska Finanse, w 2017 roku łódzki sąd orzekł, że jeśli lokator przez cały czas utrzymuje niską temperaturę lub uruchamia grzejnik zbyt rzadko, może działać na szkodę sąsiadów. Takie zachowanie ma szansę skutkować w wyższych opłatach innych mieszkańców za zużycie ciepła, ponieważ w sytuacji minimalnego korzystania z grzejników mieszkanie może być dogrzewane przez nieświadomych sąsiadów.

W wychładzaniu mieszkania należy zatem zachowywać zdrowy rozsądek, sięgając po najbardziej sprawdzoną formę – wietrzenie pomieszczeń bezpieczne dla zdrowia oraz własnej kieszeni.

Źródło: Radio ZET/finanse.wp.pl

Nie przegap