Obserwuj w Google News

Chryzantemy zachowają świeżość na dłużej. Wystarczy lakier do włosów

2 min. czytania
18.10.2023 08:56
Zareaguj Reakcja

Jak przedłużyć świeżość chryzantem, pozostawianych na grobach zmarłych bliskich? Wypróbuj ten zaskakujący trik z wykorzystaniem pewnego produktu, który znajdziesz w swojej łazience. W ten sposób wiązanka zachowa swój piękny wygląd.

Chryzantemy - jak przedłużyć ich trwałość?
fot. MAREK DYBAS/REPORTER/East News

Dzień Wszystkich Świętych coraz bliżej. Jak co roku 1 listopada wiele osób odwiedzi groby swoich bliskich. Wyrazem naszej pamięci o tych, którzy odeszli, są nie tylko zapalone znicze, ale też wiązanki i bukiety kwiatów, jakie zanosimy na cmentarz. Wśród nich dużą popularnością cieszą się chryzantemy. Co zrobić, aby jak najdłużej wytrzymały różne, często niesprzyjające warunki pogodowe i zachowały swój piękny wygląd? Przydatny może okazać się ten prosty trik.

Redakcja poleca

Jak przedłużyć trwałość chryzantem? Oto sprawdzony sposób

Chryzantemy to kwiaty często wybierane do dekoracji grobów. Występują w różnych kolorach i wielkościach. Możemy z nich tworzyć piękne kompozycje. Niestety bukiety z ciętych kwiatów szybko więdną, a w rezultacie przestają zdobić nagrobki bliskich nam osób. Aby przedłużyć ich świeżość, wystarczy zastosować ten banalnie prosty, domowy trik.

Okazuje się, że w tym przypadku przydatny może okazać się produkt, który z pewnością masz w swojej łazience. Chodzi bowiem o... lakier do włosów. Takie zastosowanie tego produktu prawdopodobnie jest dla wielu osób sporym zaskoczeniem. Jedyne co musisz zrobić, to spryskać nim delikatnie powierzchnię kwiatów. To zapobiegnie szybkiemu więdnięciu, usychaniu  i opadaniu płatków oraz liści. Trik możesz stosować kilkukrotnie - również ze względu na to, że spryskane rośliny nie bledną, tylko zachowują swój naturalny kolor.

Zobacz także: Jak wyczyścić pomnik na cmentarzu? To niezawodny domowy sposób

Jak wybierać chryzantemy?

Wybierając chryzantemy do wiązanki czy bukietu, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim ważny jest ich kolor. Wszelkie przebarwienia na płatkach mogą świadczyć o tym, że kwiaty są już lekko zwiędnięte. Niepokojącym sygnałem są też suche, pomarszczone liście. Poza tym warto zwrócić uwagę na łodygi roślin. Powinny być odpowiednio jędrne i twarde.

Polacy postrzegają chryzantemy jako symbol nostalgii, refleksji i tęsknoty za tymi, których już nie ma. Sam kwiat wywodzi się jednak z Azji, a jego pierwotnym znaczeniem było szczęście oraz wiekuistość. Warto pozostawić zatem taką wiązankę na grobie zmarłej osoby - w ten sposób świętowanie nabierze nowego charakteru, przewidującego docenianie radosnych wspomnień i pielęgnowanie pamięci o bliskich z uśmiechem.

Nie przegap
Jakie kwiaty nadają się na cmentarz, oto popularne gatunki
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstoock