Obserwuj w Google News

Ten nawóz do surfinii zrobisz samodzielnie. Potrzebujesz tylko jednego produktu z kuchni

2 min. czytania
18.05.2023 14:59
Zareaguj Reakcja

Surfinia wymaga obfitego i częstego nawożenia. Idealny specyfik dla tej rośliny możesz przygotować samodzielnie. Potrzebujesz tylko jednego produktu z kuchni.

Ten nawóz do surfinii zrobisz samodzielnie. Potrzebujesz tylko jednego produktu
fot. Shutterstock

Surfinia to odmiana petunii ogrodowej o zwisających pędach. Roślina ta cieszy się ogromną popularnością. Rokrocznie w sezonie wiosenno-letnim zdobi balkony, tarasy i parapety wielu Polaków. Jej ogromną zaletą jest to, że obficie kwitnie i jest odporna na niesprzyjające warunki atmosferyczne. 

Żeby surfinia cieszyła oko przez długi czas, musimy o nią odpowiednio dbać. Bardzo ważne jest nie tylko regularnie podlewanie rośliny, ale i nawożenie. Nie trzeba jednak od razu kupować drogich środków w sklepach ogrodniczych. Zamiast tego można sięgnąć po domowe nawozy.

Redakcja poleca

To idealny nawóz do surfinii. Potrzebujesz tylko jednego produktu z kuchni

Surfinie potrzebują bardzo dużej ilości światła. Nie straszne im ostre słońce i upały. Najlepiej więc postawić je na parapecie czy balkonie od strony południowej. W przeciwnym wypadku możemy opóźnić kwitnienie rośliny. Surfinie należy podlewać obficie i często. W czasie wakacyjnych upałów warto to robić nawet dwa razy dziennie - rano i wieczorem. W pozostałych przypadkach wystarczy podlewać je co kilka dni. Co ważne, podłoże rośliny powinno być stale wilgotne.

Surfinia wymaga też częstego nawożenia - nawet co drugi dzień. Można ją podlewać na przykład specjalną mieszanką przeznaczoną do tej odmiany petunii. Taki środek znajdziemy w większości sklepów ogrodniczych. Warto też wypróbować domowe nawozy, które są równie skuteczne, a do tego pozwalają zaoszczędzić kilkanaście, a czasem nawet kilkadziesiąt złotych. 

Zobacz także:  Jak sadzić pelargonie? Ten szczegół ma znaczenie

W przypadku surfinii świetnie sprawdzi się nawóz przygotowany ze skórek z banana. Jak go wykonać? To bardzo proste. Wystarczy, że umieścimy skórkę w litrowym słoiku i zalejemy ją ciepłą wodą. Specyfik odstawiamy w ciemne miejsce na 1-2 dni. Po tym czasie płyn rozcieńczamy z wodą, zachowując proporcje 1:1. Na koniec podlewamy naszą mieszanką surfinie. 

Inny, domowy nawóz do surfinii 

Innym, równie skutecznym nawozem do surfinii, są fusy po kawie. 1-2 łyżeczki tego produktu należy zalać 1 szklanką przegotowanej, chłodnej wody. Poczekać aż roztwór napęcznieje. Następnie dokładnie mieszamy specyfik i podlewamy nim nasze rośliny. 

Zobacz także:  Włóż to do doniczki. To ratunek dla storczyka

5 domowych nawozów do roślin. Przygotujesz je błyskawicznie
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock

RadioZET.pl