Obserwuj w Google News

Nie podlewaj roślin w ten sposób. Wiele gatunków tego nie lubi

2 min. czytania
07.06.2023 19:46
Zareaguj Reakcja

Jak podlewać kwiaty, aby rosły piękne i zdrowe? Okazuje się, ze ten błąd popełniamy niestety często.

kwiaty
fot. Shutterstock

W pielęgnacji kwiatów doniczkowych – zarówno tych, które trzymamy w domu, jak i na balkonie czy tarasie, ważne jest ich regularne podlewanie. Jego częstotliwość należy zawsze dobrać do rodzaju rośliny. Podczas upalnych dni niektóre gatunki wymagają nawadniania nawet dwa razy w ciągu dnia.

Chociaż podlewanie roślin wydaje się bardzo prostą sprawą, to okazuje się, że i w tym przypadku łatwo popełnić ten podstawowy błąd. Przez niego możemy zaburzyć prawidłowy rozwój naszych kwiatów. O czym mowa?

Redakcja poleca

Uważaj na to podczas podlewania kwiatów

Błędem jest nie tylko zbyt rzadkie czy też przeciwnie – za częste podlewanie roślin. Sposób, w jaki to robimy też nie jest bez znaczenia. Okazuje się, że często pozostawia on wiele do życzenia. Szczególnie negatywnie na rośliny wpływa bezpośrednie polewanie ich kwiatów i liści dużym strumieniem wody w silnym słońcu.

Latem możemy doprowadzić je w ten sposób do poparzenia, przez co zaczną szybko więdnąć, żółknąć i będą bardziej wrażliwe na czynniki zewnętrzne. Podlewając kwiaty trzeba więc zwracać uwagę na to, aby strumień wody kierować na glebę w doniczce, nie mocząc jednocześnie przy tym całej rośliny.

Zobacz także: Trzymasz storczyki w takich doniczkach? To błąd

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas podlewania kwiatów?

Pamiętaj o tym, aby kwiaty podlewać głównie rano i wieczorem – kiedy słońce nie będzie grzało już tak intensywnie. W przypadku roślin hodowanych wewnątrz domu, jak i tych balkonowych najlepiej sprawdzi się woda odstana bez dużej ilości chloru. Niektórzy dodatkowo zraszają roślinę, co jest dobrym pomysłem, ale tylko w przypadku wybranych gatunków np. paproci czy monstery. Takie kwiaty, jak np. sukulenty nie lubią nadmiaru wilgoci, więc lepiej z tego zrezygnować.

Zobacz także: Pelargonie będą rosły jak nigdy wcześniej. Wystarczy jeden składnik

5 domowych nawozów do roślin. Przygotujesz je błyskawicznie
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock