Obserwuj w Google News

Co zamiast chryzantem na cmentarz? Tej roślinie niestraszny jest wiatr i chłód

2 min. czytania
18.10.2023 15:22
Zareaguj Reakcja

Zastanawiasz się, czym przystroić pomniki na cmentarzu? Ta roślina to unikalna, jesienna dekoracja. Coraz częściej wiele osób wybiera ją zamiast chryzantem. O czym mowa?

Kapusta ozdobna jako dekoracja grobów
fot. Shutterstock

Do Uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego zostało coraz mniej czasu. Lepiej więc nie zwlekać z przygotowaniami do ostatniej chwili. W kwiaciarniach i na straganach znajdziemy szeroki wybór kwiatów, które możemy wykorzystać do przyozdobienia mogił. Wiele osób na tę okazję wybiera bukiety lub okazałe wiązanki kwiatów.

Coraz większą popularnością cieszy się również tzw. kapusta ozdobna, którą hoduje się w celach dekoracyjnych. Nie jest zbyt wymagająca pod względem uprawy. Lubi jasne, dobrze oświetlone stanowiska oraz przepuszczalne podłoże bogate w składniki odżywcze. Należy również pamiętać o jej regularnym podlewaniu.

Redakcja poleca

Ta roślina sprawdzi się na cmentarz. Jest niezwykle dekoracyjna

Kapusta ozdobna wyróżnia się niebanalnym wyglądem. Może być alternatywą dla różnych kwiatów, po które zazwyczaj sięgamy do przyozdabiania pomników. Ma delikatnie karbowane liście o charakterystycznym kształcie i bogatej kolorystyce. Na cmentarz najchętniej wybierane są te o fioletowej lub białej barwie.

Podobnie jak chryzantemy jest niezwykle wytrzymała i odporna na niskie temperatury. Będzie dobrze prezentować się zarówno w ustawiona w doniczce, jak i w większych, podłużnych skrzynkach w formie różnych kompozycji. Ponadto pięknie wygląda w towarzystwie innych jesiennych roślin np. wrzosów.

Zobacz także: Chryzantemy zachowają świeżość na dłużej. Wystarczy lakier do włosów

Czym nawozić kapustę ozdobną?

Kapusta ozdobna uprawiana w doniczce wymaga także regularnego nawożenia. Aby wspomóc jej wzrost, można zastosować różne domowe odżywki. Wśród nich są m.in. fusy po kawie labo herbacie, które są bogate w minerały, takie jak potas, wapń czy fosfor.  

Stosuje się je na dwa sposoby. Niektórzy mieszają je z glebą. Inni przyrządzają z nich nawóz w formie płynnej. Wystarczy zalać niewielką ilość fusów gorącą wodą i pozostawić do wystygnięcia. Taką odżywką warto podlewać tę roślinę minimum dwa razy w miesiącu.

Nie przegap
Jakie kwiaty nadają się na cmentarz, oto popularne gatunki
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstoock