Obserwuj w Google News

Jak podlewać lobelie? Ważny jest ten szczegół

2 min. czytania
29.05.2023 09:44
Zareaguj Reakcja

Lobelia to niezwykle dekoracyjny kwiat, który urzeka swoim wyglądem. Sprawdź, jak należy go podlewać, aby rozwijał się prawidłowo.

lobelia
fot. Shutterstock

Za piękny wystrój tarasu czy balkonu w dużej mierze odpowiadają rośliny. Niektórzy trzymają się zasady: im więcej, tym lepiej, sadząc w tych miejscach jak najwięcej różnych gatunków. Dużą popularnością cieszy się m.in. lobelia. Jej delikatne, kolorowe kwiaty idealnie wpisują się w wiosenny klimat.

Jedna z jej odmian chętnie uprawioną przez ogrodników jest m.in. lobelia przylądkowa o niebieskiej barwie, która zazwyczaj zaczyna kwitnąć już w czerwcu. Ta piękna roślina, podobnie jak większość innych kwiatów balkonowych, wymaga wiosną i latem regularnego podlewania. Jak to robić właściwie? Oto kilka porad.

Redakcja poleca

Jak podlewać lobelię?

Lobelia to jeden z tych kwiatów, który źle znosi zbyt suche podłoże. Trzeba więc zadbać o to, aby ziemia miała odpowiedni poziom wilgotności. Wiosną i latem warto podlewać ją dwa razy w ciągu dnia – w godzinach porannych oraz wieczornych. Późną porą, kiedy słońce nie jest już aż tak intensywne, możemy również delikatnie zraszać jej kwiaty i liście.

Jednocześnie warto pamiętać również o tym, że nadmierne podlewanie lobelii również nie jest wskazane. Zbyt duża wilgoć w doniczce może doprowadzić do szybkiego rozwoju pleśni i tym samym utrudnić roślinie prawidłowy rozwój. W tym przypadku warto zapewnić jej więc odpowiedni drenaż, aby woda nie zalegała w donicy.

Zobacz także: Róże będą jeszcze piękniejsze. Wystarczy ten nawóz

Jak dbać o lobelię?

Lobelia nie jest zbyt wymagająca w uprawie. Aby jednak rosła bujna i zdrowa, potrzebuje odpowiedniego stanowiska. Najlepiej postawić ją w miejscu, które zapewni jej swobodny dostęp do światła słonecznego. Może również rosnąć w półcieniu. Od czasu do czasu warto także odżywić ją specjalnymi nawozami bogatymi m.in. w fosfor i azot.

Zobacz także: Podlej tym młode piwonie. Krzewy dosłownie utoną w kwiatach

5 domowych nawozów do roślin. Przygotujesz je błyskawicznie
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock