,

Masz bratki na balkonie? O tym musisz pamiętać

21.03.2023 15:42

Bratki to wiosenne kwiaty uwielbiane przez wiele osób. Pamiętaj, aby nie popełniać tego błędu podczas ich pielęgnacji.

Bratki
fot. Shutterstock

Bratki to chętnie uprawiane kwiaty, które często zdobią nasze balkony i tarasy. Ze względu na to, że są one dość odporne na zmienne warunki pogodowe, możemy sadzić je już w marcu. Istnieją różne odmiany tych kwiatów, które zachwycają mnogością i intensywnością kolorów. Pięknie prezentują się zarówno posadzone w podłużnych donicach, jak i wiszących kwietnikach.

Prawdą jest, że rośliny te nie są zbyt skomplikowane w uprawie, ale nawet w tym przypadku możemy popełnić różne pielęgnacyjne błędy. Szczególnie dotyczy to początkujących ogrodników. Jeżeli będziemy dbać o te rośliny prawidłowo, to na pewno odwdzięczą nam się pięknym wyglądem.

Jak pielęgnować bratki? Na to szczególnie uważaj

Aby bratki mogły rozwijać się prawidłowo, należy zapewnić im odpowiednie warunki. Najlepiej trzymać w lekko zacienionym miejscu. Nie należy ich wystawione na działanie silnych promieni słonecznych przez dłuższy czas, bowiem będą przez to gorzej wzrastać. Poza tym niezbyt dobrze działa na nie zbyt wysoka temperatura.

W uprawie bratków ważna jest jeszcze inna kwestia – właściwe nawadnianie. Niestety wiele osób robi to w nieprawidłowy sposób. Błędy dotyczą zarówno pory podlewania kwiatów, jak i ilości stosowanej wody. Najlepiej robić to w godzinach porannych lub wieczorem. Ziemia powinna utrzymywać stałą wilgoć. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, aby nie dopuścić do przelania rośliny, bo spowoduje to jej szybsze gnicie.

Zobacz także: Czym podlewać kwiaty balkonowe? Ta domowa mieszanka zapewni im piękny wygląd

Jak nawozić bratki?

Wybierając nawozy do bratków, warto zwrócić uwagę na to, aby były bogate w potas oraz fosfor. Te dwa związki doskonale wpływają na ich prawidłowy rozwój. Do nawożenia tych roślin możesz wykorzystać także różne produkty ze swojej kuchennej szafki.

Niektórzy wykorzystują w tym przypadku wodę po gotowaniu różnych warzyw, która zawiera w wiele cennych minerałów wspomagających wzrost roślin. Dobroczynny wpływ na te rośliny mają również fusy z kawy, które można wymieszać z glebą.

Zobacz także: Jak dbać o kwiaty na balkonie? Ten trik sprawi, że będą zachwycać wyglądem

loader

Logo radiozet Dzieje się