,

Jak podlewać petunie? Zwróć uwagę na ten szczegół

22.05.2023 09:40

Petunia to uroczy, roślinny akcent na naszych balkonach i tarasach. Jak powinno wyglądać jej podlewanie? Podpowiadamy.

Petunia
fot. Shutterstock

Petunie są jednymi z najpiękniejszych roślin balkonowych. Urzekają pięknymi, dekoracyjnymi kwiatami, które doskonale podkreślają klimat każdego miejsca. Do wyboru mamy wiele odmian w różnych kolorach, co pozwala na tworzenie wyjątkowych, barwnych kompozycji, dzięki którym wprowadzimy na nasze balkony i tarasy powiew wiosny.

Druga połowa maja to idealny czas na sadzenie tych roślin. Często mogą one zachwycać wyglądem aż do pierwszych jesiennych dni. Chociaż nie są to bardzo wymagające kwiaty pod względem uprawy, konieczne jest m.in. ich regularne podlewanie. Jak to robić prawidłowo, aby zapewnić roślinom odpowiedni rozwój?

Jak należy podlewać petunie?

W pielęgnacji petunii liczy się systematyczność. Przede wszystkim istotne jest jej regularne podlewanie. Latem, gdy temperatury dają się we znaki, najlepiej robić to codziennie – rano i wieczorem obfitą ilością wody. Trzeba jednak uważać, aby nie przelać rośliny. Nadmierna wilgoć może uniemożliwić jej kwitnięcie i sprawić, że będzie mniej odporna na różne czynniki zewnętrze.

Z tego samego powodu lepiej nie ustawiać jej w miejscu, w którym mogą osłabić ją silne opady. Najlepiej sprawdzi się zadaszony balkon lub taras. Wybrane stanowisko powinno jednak zapewnić roślinie dobry dostęp do światła słonecznego. Podczas podlewania petunii trzeba zwrócić uwagę także na to, aby nie lać wody bezpośrednio na liście i kwiaty, bowiem przez to możemy przyczynić się do ich łatwego gnicia.

Zobacz także: Podlej tym pelargonie. Będą rosły w oczach

loader

Czym nawozić petunię?

Petunia, podobnie jak inne kwiaty balkonowe, wymaga także regularnego nawożenia. W tym przypadku możemy wypróbować działanie różnych produktów spożywczych. Ostatnio pisaliśmy o tym, jak wykonać taką domową odżywkę na bazie kwasku cytrynowego, dzięki której liście petunii nabiorą intensywnej barwy.

Równie dobre efekty może przynieść zastosowanie skorupek jajek. Najlepiej zalać je gorącą wodą i odstawić na 24 godziny. Po tym czasie możemy wykorzystać ten roztwór do podlewania kwiatów - nie częściej niż raz na miesiąc. Aby wzmocnić roślinę, warto wykorzystać też płynny nawóz z drożdży.

Zobacz także: Róże będą jeszcze piękniejsze. Wystarczy ten nawóz

5 domowych nawozów do roślin. Przygotujesz je błyskawicznie
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock