,

Jak dbać o pelargonie? Ten domowy nawóz działa cuda

23.03.2023 14:25

Pelargonie to jedne z najpopularniejszych kwiatów balkonowych. Jeżeli masz te rośliny i chcesz, żeby pięknie prezentowały się przez cały sezon, musisz odpowiednio o nie dbać. Pomoże ci w tym ta domowa odżywka na bazie cukru.

Pelargonie
fot. Wojtek Laski/East News

Pelargonie cieszą się ogromną popularnością. W sezonie wiosenno-letnim pięknie zdobią balkony i tarasy wielu mieszkań. Polacy chętnie wybierają te rośliny również dlatego, że są bardzo wytrzymałe i mają dużą tolerancję na niekorzystne warunki atmosferyczne. A jak wiadomo, pogoda w naszym kraju bywa dość kapryśna. 

Żeby jednak pelargonie pięknie prezentowały się przez cały sezon, musimy odpowiednio o nie dbać. Kwiaty te lubią żyzną glebę, dlatego powinniśmy je regularnie nawozić. Oczywiście można sięgnąć po specjalne specyfiki dostępne w sklepach ogrodniczych. Niestety są one jednak dość drogie. Dlatego prostszym i przede wszystkim tańszym rozwiązaniem jest przygotowanie nawozu samodzielnie w domu. 

Jak dbać o pelargonie? Ten domowy nawóz działa cuda

Jak podaje Wirtualna Polska Kobieta, potrzebnych minerałów i substancji odżywczych glebie jest w stanie dostarczyć... cukier. Jak go stosować na pelargonie? To bardzo proste. Taki domowy nawóz można przygotować na dwa sposoby. 

Pierwszym z nich jest rozsypanie cukru bezpośrednio na glebę. Najlepiej zastosować tu proporcje jedna łyżeczka produktu na jedną doniczkę. Drugi sposób jest nieco bardziej skomplikowany, ale również nie powinien nam sprawić większych trudności. Wystarczy dodać 30 g cukru (mniej więcej dwie łyżki) do litra gorącej wody. Odstawiamy naszą mieszankę do wystygnięcia. Po kilkudziesięciu minutach podlewamy nią pelargonie.

Zobacz także: Jak sadzić stokrotki? Ten szczegół ma znaczenie

Taka cukrowa kuracja świetnie sprawdzi się, gdy zauważymy, że nasza roślina ma pożółkle liście lub przestała kwitnąć. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie stosować jej częściej niż raz w miesiącu. Inaczej specyfik, zamiast pomóc, może doprowadzić do rozwoju pleśni.

Jak pielęgnować pelargonie?

Pelargonie najlepiej postawić w nasłonecznionym miejscu, ewentualnie w półcieniu. Całkowicie zacienione stanowiska źle wpływają na rozwój tych roślin. Bardzo ważne jest też regularne podlewanie kwiatów. Latem, kiedy jest bardzo gorąco, można to robić nawet dwa razy dziennie - najlepiej wczesnym rankiem i wieczorem, po zachodzie słońca. 

Zobacz także: Podlej tuje tym wywarem. To dla iglaków idealny nawóz

loader

RadioZET.pl/kobieta.wp.pl

Logo radiozet Dzieje się