Obserwuj w Google News

Ognisko w ogrodzie - jak zrobić, co mówi prawo?

3 min. czytania
Aktualizacja 27.03.2021
27.03.2021 12:00
Zareaguj Reakcja

W ciepłe dni lubisz przebywać na działce? Częściej wychodzisz do przydomowego ogródka? Znudził ci się grill i masz ochotę na prawdziwe ognisko w ogrodzie? Wiele osób lubi ogrzać się przy ognisku lub zjeść pieczoną w nim kiełbaskę czy ziemniaki. Czy jest to legalne? A jeśli tak, to jak zrobić miejsce na ognisko?  

Czy ognisko w ogrodzie jest legalne?
fot. Shutterstock

Ognisko w ogrodzie potrafi przysporzyć wiele problemów nie tylko technicznych, ale nawet prawnych a samo wykonanie paleniska pod ognisko ogrodowe to prawdziwe wyzwanie. Zanim więc rozpalisz ognisko w ogrodzie, dowiedz się, czy można palić ognisko, za co grozi ci mandat i jak zrobić miejsce na ognisko!

Zobacz także:  Śnił ci się ogień? Uważaj, to może być coś złego!

Ognisko w ogrodzie a przepisy prawa 

Zastanawiasz się, czy można palić ognisko na działce? Wiele osób zastanawia się też nad tym, czy w ogrodzie można palić liście. Wiedz, że nie zawsze palenie ogniska jest legalne. Wszystko zależy od celu, w jakim rozpalasz ogień.   

 • Ognisko w ogrodzie rozpalone w celu pozbycia się skoszonej trawy, liści lub gałązek to krok, za który możesz otrzymać grzywnę. W Ustawie o odpadach z grudnia 2012 r. znajdziesz odpowiedź, albowiem prawo zabrania spalania śmieci, które są objęte nakazem selektywnej zbiórki. Do nich między innymi zaliczają się pozostałości roślinne, a więc trawa, liście czy gałęzie.  
 • Organizacja paleniska w celach rekreacyjnych jest w pełni legalna. Przy ogniu rozpalonym w ogródku czy na działce można się i ogrzać, i upiec kiełbaski.  

Pamiętaj jednak, że paląc ognisko w ogrodzie, musisz zachować pewne zasady. Przede wszystkim używaj specjalnego drewna opałowego. W taki sposób ograniczysz ilość emisji zanieczyszczeń, które przedostaną się do atmosfery. Twoje ognisko nie może przeszkadzać sąsiadom - tu jest odwołanie do przepisów z art. 144 Kodeksu cywilnego.  

Czy można palić ognisko na własnej posesji? 

Zgodnie z logiką nie ma problemu, ale musi to być zgodne z prawem. Co mówią przepisy? Palenie ogniska na własnej posesji obwarowane jest przepisami rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.  

Według zapisów prawa ogniska nie wolno palić, gdy: 

 • znajduje się w pobliżu materiałów łatwopalnych, 
 • w odległości mniejszej niż cztery metry od sąsiedniej działki, 
 • w odległości mniejszej niż dziesięć metrów od miejsca występowania tak zwanych omłotów i płodów rolnych, które łatwo mogą ulec spaleniu, 
 • w odległości mniejszej niż 100 m od granicy z lasem.  

W każdym innym miejscu, oczywiście odpowiednio do tego przygotowanym, palenie ogniska jest dozwolone.  

Zobacz także:  Kiełbasa z grilla – nieodłączny element grillowych spotkań. Jak ją przygotować?

Jak zrobić miejsce na ognisko? 

By nie mieć problemów z prawem, wykonaj projekt ogniska w ogrodzie, w którym dokładnie wyliczysz wszystkie jego parametry, a także zaplanujesz najlepszą przestrzeń. Wtedy możesz zacząć przygotowywać stałe miejsce na ognisko w ogrodzie. Powinno być ono zrobione z kamienia lub cegieł, a wybrany materiał musi być odporny na działanie wysokich temperatur. Jak zrobić palenisko na ognisko w ogrodzie? 

 1. Wykop dół o głębokości do około pół metra. 
 2. Wbij centralnie pręt, który jest zakończony sznurkiem. Konstrukcja powinna przypominać duży cyrkiel.  
 3. Precyzyjne wyznacz krąg.  
 4. Na samym spodzie paleniska wysyp drobne kamyki. 
 5. Na kamykach ułóż cegły lub inne materiały.  
 6. Zamuruj ścianki paleniska przy pomocy specjalnej zaprawy cementowej lub dedykowanego kleju. 
 7. Urządź odpowiednio teren. 

Zobacz także:  Ozdoby do ogrodu - z drewna i nie tylko. Jak je zrobić?

Jak urządzić przestrzeń wokół ogniska? 

Ognisko w ogrodzie powinno być przytulnym miejscem pełnego relaksu, dlatego musisz odpowiednio urządzić przestrzeń wokół niego. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, wykorzystaj do inspiracji dostępne na przykład w Internecie zdjęcia ogniska w ogrodzie. Wystarczy zwrócić uwagę na kilka aspektów, by ze zwykłego ogniska stworzyć miejsce regularnych spotkań rodzinnych oraz towarzyskich. 

 • Ma architektura. Idealne będzie posiadanie chociażby ławek wokół ogniska. 
 • Stylowe i gustowne wyposażenie w meble na ognisko. Tu weź pod uwagę stylistykę lokalizacji ogniska. Postaw na meble odporne na zmienne warunki atmosferyczne i trwałe.  Sprawdzą się meble z technorattanu lub rattanowe. Są nie tylko eleganckie, ale i stabilne oraz odpowiednio wytrzymałe. Odpowiednie są także zestawy ze stali lakierowanej proszkowo. 
 • Zainwestuj w wygodę! Poduszki na krzesła lub skrzynie nie są drogie, a zdecydowanie podkreślą styl. 
 • Spróbuj, jeśli to możliwe, zadbać o oświetlenie i odpowiednie dekoracje ogrodowe.  

Ogień to ciepło, które samo w sobie jest przytulne. Ale dodatki spowodują, że z ogrodu nie będzie się chciało wychodzić, a o to przecież w organizacji ogniska chodzi!