Obserwuj w Google News

Odkryto nowy gatunek pająka. Nazwano go na cześć znanego aktora

2 min. czytania
13.09.2023 13:25
Zareaguj Reakcja

Świat zwierząt to fascynująca i wciąż nie do końca zbadana przez ludzi przestrzeń. Tym razem w Australii dokonano nowego odkrycia: naukowcy opisali i scharakteryzowali nieznany do tej pory rodzaj pająka. Stworzenie otrzymało również nazwę nawiązującą do znanego aktora i odgrywanej przez niego postaci.

Nowy rodzaj pająka nazywa się...jak znany aktor.
fot. James Veysey/Shutterstock/Rex Features/East News, Rossi et al/Evolutionary Systematics/Twitter

W portalu naukowym Evolutionary Systematics opublikowano badanie opisujące odkryty na terenie Australii nowy gatunek pająka. Wśród członków zespołu badawczego najprawdopodobniej ujawniło się kilku wielbicieli przygód superbohaterów. Naukowcy Giullia Rossi, Pedro Castanheira, Volker Framenau i Renner Baptista zauważyli, że na stworzeniu znajdują się specyficzne znaki, przypominające nieco te na kostiumie Toma Hardy’ego, grającego postać Eddiego Brocka w filmie „Venom”. Wybór nazwy nowego odkrycia stał się wówczas prosty.

Redakcja poleca

Odkryli nowego pająka. Nazwali go na cześć Toma Hardy’ego

Czarne plamy na odwłoku zwierzęcia nie pozostawiły żadnych wątpliwości co do oczywistego skojarzenia; w ten sposób naukowcy przedstawili światu nieznany do tej pory gatunek pająka Venomius tomhardyi. Drugi człon nazwy, wykorzystujący nazwisko znanego aktora, został użyty z myślą o potencjalnych, dalszych pracach badawczych. Okazuje się, że gatunek Venomius może jeszcze się poszerzyć, zatem istnieje szansa, że w jego skład – poza tomhardyim - będzie wchodzić więcej pająków z tej samej „rodziny”.

Pająk Venomius nie jest jadowity. Odznacza się charakterystycznym zachowaniem – w gałęziach drzew tworzy specyficzne dziury, oplatane pajęczyną w sposób przypominający wyściełanie pojemnika miękkim materiałem.

Zobacz także: Rozsyp to przy oknie i drzwiach. Pająki będą omijać twój dom szerokim łukiem

Pająk nazywający się jak Tom Hardy wpłynie na przyszłość badań?

Holotyp nowego gatunku Venomius tomhardyi zachowano w autralijskim Queen Victoria Museum. Dr Pedro Castanheira, jeden z naukowców odpowiedzialnych za odkrycie, podkreśla jego znaczenie w wypowiedzi przywołanej przez pensoft.net.

- To część długoterminowych badań, których celem jest udokumentowanie całej australijskiej fauny pająków, co będzie miało ogromne znaczenie dla planów zarządzania ochroną i kontynuacji dziesięcioletniego planu związanego z taksonomią i biosystematyką w Australii i Nowej Zelandii – wyjaśnia.

Sam zainteresowany – Tom Hardy – nie zareagował jeszcze na przełomową dla badań nad pająkami informację.

Nie przegap
Domowe sposoby na komary
6 Zobacz galerię
fot. Shutterstock