Obserwuj w Google News

Od czego zacząć świąteczne porządki? Ekspertka: mam dla ciebie listę

2 min. czytania
29.11.2023 16:01
Zareaguj Reakcja

Przygotowanie domu na święta bywa męczące. Przed Bożym Narodzeniem obowiązki mnożą się w niewyobrażalnym tempie. Czasami trudno jest zapanować nad wszystkim. Ugotowanie potraw, zakup prezentów, choinki, zaproszenie gości, posprzątanie domu – to tylko niektóre z zadań, stających przed domownikami w grudniu. Jak ułatwić sobie prace? Ekspertka przygotowała listę, która może okazać się pomocna podczas porządkowania mieszkania.

Od czego zacząć świąteczne porządki
fot. shutterstock_S_Photo

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Już niedługo zasiądziemy przy suto zastawionym stole i wraz z rodziną zaśpiewamy kolędy. Zanim jednak nadejdzie ten piękny, uroczysty i podniosły czas, czeka nas sporo pracy. Przygotowanie prezentów, ustrojenie domu, ugotowanie potraw, porządki – to tylko niektóre z przedświątecznych obowiązków.

Presja świątecznego sprzątania. Jak się z nią uporać?

„Nadal wiele z nas odczuwa presję, by przed świętami robić wielkie, generalne porządki” – zauważyła w najnowszym poście Ewa Święcicka, która od lat z powodzeniem na Instagramie prowadzi konto Domowy Nieporadnik.

„Przecież nie o to chodzi, by dom był sterylnie czysty, a o to, by święta minęły w dobrej atmosferze” – zaznaczyła ekspertka. Zaproponowała też internautom oraz internautkom listę „najważniejszych obszarów do uporządkowania”. Dzięki niej przedświąteczne porządki staną się o wiele szybsze i znacznie przyjemniejsze. „Porywanie się na generalne porządki, gdy nie do końca mamy na to czas i chęci skończyć się może tylko w jeden spokój – przemęczeniem lub, co gorsza jeszcze większym bałaganem” – dodała.

Zobacz również:   Kiedy ubrać choinkę? To warto wiedzieć, zanim sięgniesz po pudełko z ozdobami

To zrób przed światami. Ekspertka przygotowała listę.

Ewa Święcicka zaznaczyła, że najlepiej jest rozpocząć przygotowanie do świąt od posprzątania w kuchni – tam w końcu przed Wigilią odbywa się zamieszanie związane z przygotowaniem potraw. „Umyj piekarnik i blachy” – zauważyła. „Nie ma nic gorszego niż przypalony piekarnik, kiedy zabierasz się za świąteczne wypieki” – dodała. Ekspertka poradziła również, by zrobić szczegółowy przegląd żywności. „Przy okazji zobaczysz, jakie przyprawy czy produkty masz w domu” – wytłumaczyła. 

Redakcja poleca

Specjalistka podkreśliła, że warto też porządnie umyć lodówkę i z wyprzedzeniem przygotować świąteczne menu wraz z listą zakupów. Ewa Święcicka zaznaczyła również, że kupowanie prezentów na ostatnią chwilę nie jest dobrym rozwiązaniem. „Zastanów się wcześniej co i komu kupujesz, ustal budżet” – podkreśliła. I dodała, że wówczas czynność ta stanie się o wiele prostsza. 

Nie przegap