Obserwuj w Google News

Nienawidzą tego zapachu. Tak ochronisz dom przed groźnymi owadami

2 min. czytania
02.11.2023 11:27
Zareaguj Reakcja

Biedronki azjatyckie powróciły. Lasy Państwowe jakiś czas temu w komunikacie ostrzegły przed tzw. arlekinami. To owady, które stanowią potencjalne zagrożenie dla człowieka. Jesienią próbują przedostać się do naszych domów i mieszkań. Jak skutecznie odstraszyć biedronki azjatyckie? Podpowiadamy!

Biedronki azjatyckie
fot. shutterstock_milan noga

Biedronki azjatyckie na pierwszy rzut oka przypominają nasze rodzime gatunki. Gdy się jednak przyjrzymy, zauważymy wiele istotnych różnic wizualnych, które pozwalają nam rozpoznać z jakim owadem mamy do czynienia. Po pierwsze: arlekiny nie zawsze są czerwone. Przybierają różne kolory – od żółtego, przez pomarańczowy aż po bordowy. W przeciwieństwie do polskiej, niegroźnej siedmiokropki, mogą mieć też różną liczbę kropek na pokrywach skrzydeł lub nie mieć ich wcale.

Biedronki azjatyckie to gatunek, który uważa się za inwazyjny. Potencjalnie jest także niebezpieczny dla człowieka. Ponadto w sprzyjających warunkach szybko się rozmnaża. Właśnie dlatego warto zadbać, by jesienią arlekiny nie przedostały się do naszych domów i mieszkań.

Są groźnie także dla ludzi. Nie pozwól im się zadomowić

Biedronki azjatyckie jesienią można dostrzec na przykład na ścianach bloków, czy też domów. Najczęściej wygrzewają się w skupiskach. Czekają, by w dogodnym momencie (na przykład wtedy, gdy otworzymy okno, by przewietrzyć mieszkanie) przedostać się do wewnątrz i tam zadomowić. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy do tego dopuścić.

Zobacz również:  Lasy Państwowe ostrzegają. To już inwazja. "Mogą ugryźć"

Biedronek azjatyckich bardzo trudno jest się bowiem pozbyć. Te owady szybko się rozmnażają. Arlekiny gryzą ludzi, a ich ukąszenia, chociaż nie są bolesne, mogą wywołać silne reakcje alergiczne, które manifestują się między innymi: zapaleniem spojówek, katarem, wysypką, a w skrajnych przypadkach nawet atakami duszności.

Redakcja poleca

Jak pozbyć się biedronek azjatyckich? Nienawidzą tego zapachu

Osoby, które chcą chronić swój dom przed biedronkami azjatyckimi mogą w oknach zamontować moskitiery. Siatki o gęstych oczkach skutecznie powstrzymują te owady przed wtargnięciem do domostwa. W sklepach z chemią gospodarczą można zakupić również detergenty, które mają pomoc w walce z biedronkami azjatyckimi. Zanim jednak po nie sięgniemy, warto wypróbować tańsze i znacznie bardziej ekologiczne sposoby. Arlekiny nie przepadają bowiem za niektórymi zapachami. Jakimi?

Biedronki azjatyckie nie lubią cytrusów. Zapach cytryny i pomarańczy działa na te owady drażniąco. Arlekiny podobnie reagują na woń mięty – czując ją, natychmiast uciekają. Warto jednak zaznaczyć, że położenie na parapecie pokrojonych owoców lub pojedynczych listków mięty, w przypadku tych szkodników może nie wystarczyć. Warto pokryć framugi okienne olejkami eterycznymi. To preparaty, które pachną wyjątkowo intensywnie.

Nie przegap