Obserwuj w Google News

To powszechny błąd podczas picia wina. Znana sommelierka ostrzega

2 min. czytania
22.05.2023 12:47
Zareaguj Reakcja

Wino to powszechnie lubiany trunek. Podczas jego picia warto jednak znać pewną zasadę, którą – niestety - nagminnie łamie wiele osób. Sommelierka z TikToka wyjaśnia, że ten błąd wpływa na świeżość i smak alkoholu.

Wino szybko się utleni - nie popełniaj tego błędu.
fot. Piotr Hukalo/East News, @confidenceuncorked/TikTok

Warner Boin jest sommelierką upowszechniającą wiedzę o winie. Na TikToku działa jako @confidenceuncorked – jej profil obserwuje prawie 90 tysięcy osób. Kobieta postanowiła przestrzec obserwatorów przed często popełnianym błędem, przez który wino traci dobry, świeży smak. Podzieliła się również alternatywnym rozwiązaniem, pozwalającym na przechowywanie alkoholu jeszcze przez kilka dni po otwarciu butelki.

Redakcja poleca

Wino szybko się utleni. Nie rób tego błędu

Sommelierka zdradziła, że nie należy ponownie umieszczać korka w butelce zawierającej niedopite wino. Załóżmy, że butelka została opróżniona do połowy. Po włożeniu w jej szyjkę korka pozostały alkohol może wejść w kontakt ze zwiększoną ilością powietrza. W zatyczce znajdują się bowiem małe otwory, umożliwiające przepływ tlenu. Spowoduje to utlenienie wina i wpłynie na jego jakość poprzez zniszczenie złożonej kompozycji smaków.

To, co lepiej zrobić, to zminimalizować stosunek ilości tlenu do wina - – wyjaśnia Warner Boin.

Zobacz także: Jadła pizzę, piła wino i... schudła 11 kg. Zdradziła, w jaki sposób to zrobiła

Niedopite wino – jak należy je przechowywać?

Znana z TikToka sommelierka proponuje rozwiązanie, które jest znacznie bezpieczniejsze od ponownego wkładania w butelkę korka. Niedopite wino najlepiej jest przelać do słoika i szczelnie go zakręcić. Warner tłumaczy, że dzięki takiemu sposobowi przechowywania alkoholu dostanie się do niego znacznie mniej tlenu.

To sprawi, że wasze wino nadal będzie smakować świeżo, nawet kilka dni po jego otwarciu - – mówi.

Zobacz także: Tiktokerka wypiła alkohol po zabiegu powiększania ust. Teraz przestrzega inne kobiety

Kobieta doprecyzowała również w komentarzu zamieszczonym pod filmem, że jeżeli wino, które zostawiamy na później, jest czerwone – warto schować słoik do lodówki. Przed planowaną konsumpcją alkohol należy wyjąć, by przez ok. godzinę stał w temperaturze pokojowej.

Gwiazdorzy, którzy są coraz przystojniejsi wraz z wiekiem. Pięknie się starzeją
10 Zobacz galerię
fot. Rex Features/East News

RadioZET.pl/nypost.com