Obserwuj w Google News

Masz takie pamiątki po PRL-u? Niektóre z nich warte są fortunę

2 min. czytania
08.11.2023 13:25
Zareaguj Reakcja

PRL wywołuje nostalgię wśród osób, które dobrze pamiętają ten czas. Chociaż był to okres bez wątpienia trudny i skomplikowany, niektórzy chętnie o nim rozmyślają, jednocześnie wspominając swoją młodość. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się przedmioty kojarzące się z PRL-em. Kryształowe wazy, miseczki, cukiernice, szklanki i talerze na internetowych aukcjach osiągają zawrotne kwoty. Od czego uzależniona jest cena kryształów z PRL-u?

Masz takie pamiątki po PRL-u
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Przedmioty, które zdobiły domy w okresie PRL-u, zalegają na wielu strychach. Osoby, które wiedzą, że posiadają tego typu pamiątki, powinny dokładnie je przeglądnąć. Być może – chociaż nie zdają sobie z tego sprawy – są właścicielami prawdziwych perełek, wycenianych na aukcjach internetowych naprawdę wysoko. Popularnością cieszą się bowiem obecnie nie tylko meble z czasów PRL, ale także ówczesna ceramika. Kryształowe wazy, kielichy i wazony są poszukiwane przez kolekcjonerów. Miłośnicy polskiego desigu przegrzebują internet z nadzieją na znalezienie piękności z lat 60. i 70. Są w stanie wiele za nie zapłacić.

Niegdyś zdobiły meblościanki „na wysoki połysk”. Dziś są poszukiwane przez kolekcjonerów

Kryształy w PRL-u cieszyły się dużą popularnością. Wówczas wybór dodatków do wnętrz był bardzo ograniczony. Gospodynie domowe dbały jednak o to, by pokoje prezentowały się elegancko. Na regałach meblościanek układały głównie ceramikę. Talerze, wazy, szklanki i karafki z kryształowego szkła zdobiły domostwa bardzo często. Po 1989 roku – gdy w sklepach pojawił się również inny asortyment – większość tego typu ozdób wylądowała na strychach lub w piwnicach.

EN_01527934_0006
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zobacz również:  Rozsyp odrobinę przy oknie. Wilgoć na szybach nie będzie już problemem

Dziś kryształy z PRL-u znów są pożądane. Styl vintage jest na topie, a polski design cieszy się dużym uznaniem – nie tylko w naszym kraju, ale także poza nim. Ciężkie, szklane wazony i kielichy potrafią kosztować fortunę. Jest jednak jeden haczyk. Muszą pochodzić z huty, która ówcześnie cieszyła się uznaniem (niektóre z nich nie przetrwały prywatyzacji). Zdecydowanie najdroższe okazy to te, które zostały wykonane według projektu konkretnych artystów zajmujących się plastyką i sztuką użytkową. 

Redakcja poleca

Te okazy są warte krocie. Masz je w domu? Jesteś szczęściarzem

Jakie kryształy cieszą się największą popularnością? Poszukiwane są na przykład okazy pochodzące z Huty Szkła Kryształowego „Violetta”. Zakład nie prosperuje od 2018 roku. W PRL-u cieszył się jednak dużym zaufaniem. Huta zapraszała do współpracy wyjątkowych designerów. Współpracowała między innymi z Witoldem Turkiewiczem i Januszem Robaczewskim. Oczywiście tworzyła także mniej artystyczne okazy. Wysokie ceny dotyczą również perełek wykonanych w Hucie Szkła Zawiercie oraz tych pochodzących z Huty Szkła Kryształowego „Julia”.

Źródło: Radio ZET/Interia

Nie przegap
Symbole PRL-u
5 Zobacz galerię
fot. KRYSTIAN DOBUSZYNSKI/REPORTER