Obserwuj w Google News

Kwiaty na słoneczny balkon - najpopularniejsze odmiany

5 min. czytania
Aktualizacja 22.02.2021
22.02.2021 21:05
Zareaguj Reakcja

Kolorowy balkon pełen kwitnących kwiatów zawsze prezentuje się wspaniale. Zanim pójdziemy do sklepu, musimy dowiedzieć się, jakie kwiaty na słoneczny balkon wybrać. Sprawdź, jakie są najpopularniejsze kwiaty na balkon południowy i zachodni.

Jakie kwiaty na słoneczny balkon wybrać?
fot. Shutterstock

Słońce i wilgoć to dwa czynniki, które w głównej mierze przyczyniają się do wzrostu roślin. Słoneczny taras lub balkon dają wiele możliwości aranżacji z wykorzystaniem kwiatów. Jednak każdy z kwiatów ma odmienne wymagania. Jedne potrzebują intensywnych promieni słonecznych, inne mogłyby szybko zmarnieć pod ich wpływem. Zanim zdecydujemy się kupić kwiaty na balkon słoneczny, musimy dowiedzieć się, czy poradzą sobie one w warunkach intensywnego słońca. Jakie kwiaty na balkon słoneczny wybrać? Które odmiany będą idealne jako kwiaty na balkon południowy i zachodni? 

Zobacz także: Czym osłonić balkon - proste sposoby na odrobinę prywatności

Kwiaty na słoneczny balkon - jak je wybrać i pielęgnować 

Choć mogłoby się wydawać, że wszystkie kwiaty doskonale reagują na kąpiele słoneczne, okazuje się, że nie jest to do końca prawdą. Nawet kwiaty lubiące słońce muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki. W przeciwnym razie możemy doprowadzić do poparzenia ich liści przez zbyt intensywne promienie lub do ich wyschnięcia z powodu niedostatku wody. Dodatkowo, kwiatom na słonecznym balkonie, powinniśmy zapewnić odpowiednie donice oraz żyzną glebę. 

Zobacz także: Śnił Ci się balkon? Sprawdź znaczenie tego snu!

Kwiaty na balkon południowy i zachodni - ochrona przed promieniami 

Kwiaty na słoneczny balkon, owszem, lubią słońce, jednak jeśli ekspozycja ta będzie zbyt intensywna, zwyczajnie nie będą w stanie sprostać takim wymagającym warunkom. Pamiętajmy, że kwiaty na balkon południowy niemal przez cały dzień wystawione są na intensywne promieniowanie, zwłaszcza wiosną i latem. Z kolei kwiaty na balkon zachodni bardzo intensywnie będą oświetlane po południu, aż po zachód słońca. 

Jeśli wybierzemy odpowiednie kwiaty lubiące słońce, postarajmy się ustawić je w miejscu, gdzie w ciągu dnia będą mogły odetchnąć od palących promieni choćby na krótki czas. Jeśli nie mamy takich miejsc na balkonie, dobrze jeśli pomyślimy o jakiejś formie zaciemnienia. Możemy ustawić na balkonie czy tarasie bardzo estetyczne markizy balkonowe, drewniane kratki lub maty zacieniające, które ograniczą docieranie promieni słonecznych do kwiatów. Możemy również ustawić parasol przeciwsłoneczny, który i nam przyniesie ulgę w upalne dni. Wszystkie te osłony dodatkowo zniwelują drastyczne różnice temperatur w ciągu dnia i nocy. 

Zobacz także: Zioła na balkonie - jak sadzić i hodować zioła w doniczkach?

Kwiaty na słoneczny balkon - podlewanie 

Kwiaty lubiące słońce muszą mieć zapewnioną odpowiednią ilość wody. Musimy zatem pamiętać, aby nawadniać je regularnie wodą, która nie jest zimna, aby nie spowodować u nich szoku termicznego. W trakcie upałów podlewajmy je nawet dwa razy dziennie, ponieważ w tym okresie ziemia ma tendencję do szybkiego wysychania, a woda paruje. Możemy także pomyśleć o zastosowaniu prostego, mało skomplikowanego automatycznego systemu nawadniania na balkon. 

Zobacz także: Wiszące doniczki - jakie wybrać i gdzie je zawiesić?

Kwiaty balkonowe lubiące słońce - nawożenie 

Kwiaty na balkon słoneczny wymagają odpowiednio żyznej gleby, która zapewni im odpowiednią ilość składników odżywczych. Posadzone kwiaty lubiące słońce wyściółkujmy korą lub trawą, co zapobiegnie szybkiemu jej przesuszaniu się. Pamiętajmy, żeby kwiaty na balkon południowy odpowiednio nawozić. Wybierajmy większe doniczki, w których będą miały więcej gleby, z której będą mogły czerpać więcej pożywienia. Wszelkie nawozy stosujmy zgodnie z zaleceniami i uważajmy, aby nie przekroczyć zalecanych dawek, bo zamiast pomóc, możemy nieodwracalnie zniszczyć nasze kwiaty. Zastosujmy także hydrożele, które pomogą ziemi zatrzymać wilgoć na dłużej. 

Zobacz także: Sen o kwiatach budzi pozytywne skojarzenia, jednak czy zawsze oznacza coś dobrego? Sprawdź to!

Rośliny na balkon słoneczny - doniczki 

Kwiaty na balkon słoneczny powinniśmy sadzić w odpowiednich do tego rodzaju roślin pojemnikach. Doniczki i skrzyneczki na kwiaty stojące i kwiaty balkonowe zwisające lubiące słońce powinniśmy wybierać tylko w jasnych kolorach. Dzięki temu będą się one wolnej nagrzewały, a ziemia będzie wolniej wysychała. 

Unikajmy donic metalowych, które wystawione na słońce natychmiast się nagrzeją, a ich dno może poparzyć delikatne korzenie kwiatów. Idealne na kwiaty na balkon zachodni i południowy będą donice drewniane, które prezentują się bardzo estetycznie. Możemy także zapytać w sklepie ogrodniczym o specjalne doniczki warstwowe, które zapewnią kwiatom stopniowe przelewanie się wody. 

Zobacz także: Tulipany, róże, goździki... Poznaj znaczenie kwiatów!

Jakie kwiaty na balkon południowy i zachodni sprawdzą się najlepiej? 

Skoro już wiemy jak pielęgnować kwiaty na słonecznym balkonie, musimy zastanowić się, jakie kwiaty na słoneczny balkon południowy i zachodni będą najlepsze. Poniżej opisujemy krótko, jakie kwiaty balkonowe lubiące słońce będą idealnym wyborem. 

  • Petunie 

To bardzo popularne kwiaty balkonowe zwisające lubiące słońce, o niewielkich kwiatach i licznych rozgałęzionych pędach. W sklepach ogrodniczych dostaniemy wiele ich odmian w wielu kolorach, dzięki czemu możemy nimi wspaniale przystroić nasz taras lub balkon. Te kwiaty lubiące słońce powinniśmy regularnie podlewać i odpowiednio nawozić. Możemy je hodować w skrzyneczkach i doniczkach. 

  • Pelargonie 

To kolejne kwiaty balkonowe lubiące słońce często obecne w naszych mieszkaniach. Poza pelargonią anielską wszystkie odmiany tych kwiatów idealnie nadają się na południowy i zachodni balkon. Dostaniemy wśród nich także kwiaty balkonowe zwisające. Wszystkie pelargonie kwitną pięknie przez całe lato. 

  • Werbeny 

To kwiaty na balkon południowy o niewielkich kwiatach w kolorze różowym, czerwonym, białym, niebieskim czy fioletowym, a ich płatki często upstrzone są plamami lub drobnymi kreskami. Są to popularne kwiaty balkonowe lubiące słońce, które kwitną od lipca do jesieni i które musimy podlewać raz dziennie, a także usuwać z nich przekwitnięte i uschnięte części. 

  • Begonia 

Begonie to kwiaty na balkon zachodni o grubych i mięsistych łodygach i takich samych, błyszczących liściach w kolorze zielonym i czerwonym. Te popularne kwiaty balkonowe posiadają białe, różowe i czerwone kwiaty i kwitną od czerwca do października. 

  • Sanwitalia 

Jeśli nie wiemy jakie kwiaty na słoneczny balkon wybrać, sięgnijmy po sanwitalię nazywaną również polegnatką. Wyglądem przypomina słoneczniki z powodu żółtej barwy kwiatów i drobnych listków. Te kwiaty balkonowe niszczeją najszybciej, gdy ich ziemia jest przesuszona, dlatego powinniśmy je podlewać codziennie. 

  • Lantana 

Roślina na balkon słoneczny w formie półkrzewu z pniem. Posiada pomarszczone liście z włoskami oraz kwiaty, które w zależności od pory kwitnienia są żółte, pomarańczowe i czerwone. Te lubiące słońce kwiaty kwitną od wiosny do jesieni. 

  • Szałwia błyszcząca 

Idealne kwiaty na balkon zachodni posiada szałwia błyszcząca, która może sięgać nawet do wysokości pół metra. Kwiaty szałwii są w kolorze czerwonym, białym, łososiowym i fioletowym i pojawiają się na szczycie rośliny w formie kłosów. Szałwia lubi żyzną, dobrze przepuszczalną i nawodnioną glebę. Kwitnie od czerwca do października. 

  • Aksamitki  

To kolejne kwiaty na balkon południowy z rodziny astrowatych. Kwitną od kwietnia do października, a nawet do pierwszych przymrozków. To roślina o drobnych kwiatach w kolorze żółtym i pomarańczowym, które swoim zapachem odstraszają niepożądane owady. Aksamitki mają małe wymagania, jeśli chodzi o żyzność gleby, a przede wszystkim są niezwykle odporne na suszę. 

  • Cynie 

Jeśli zdecydujemy się na kwiaty na balkon słoneczny, wybierzmy je spośród licznych odmian cynii. Ich kwiaty mogą być różowe, łososiowe, szkarłatne, białe i fioletowe, kwitną od czerwca do jesieni oraz potrafią przetrwać pierwsze przymrozki. Cynie powinniśmy podlewać codziennie i nie doprowadzać do przesuszenia ziemi w doniczkach. 

  • Bratki  

Bratki to kolejne kwiaty na balkon słoneczny, które często sadzimy ze względu na fakt, że są bardzo odporne na czynniki atmosferyczne. Osiągają wysokość około 25 cm, a ich kwiaty są różnokolorowe i pięknie upstrzone. Niektóre odmiany bratków to kwiaty balkonowe zwisające lubiące słońce. Nie musimy ich zbyt często nawozić, ale powinniśmy je regularnie podlewać, aby ziemia w doniczce była stale wilgotna. Bratki kwitną od kwietnia do końca czerwca.