Kwiaty do sypialni - czy warto, jak wybrać, które są najzdrowsze?
O tym, że kwiaty do sypialni i każdego innego pomieszczenia w domu potrafią wnieść wiele ciepła i harmonii, nie trzeba nikogo przekonywać. Warto jednak poznać podstawowe zasady wykorzystania kwiatów w aranżacji wnętrza sypialni.

Często usłyszeć można, że umieszczanie kwiatów doniczkowych w sypialni to nie najlepszy pomysł. Ich przeciwnicy podnoszą, że kwiaty pobierają nocą tlen, uwalniając jednocześnie dwutlenek węgla, co pogarsza jakość snu. Pamiętać należy jednak, że niektóre kwiaty posiadają wiele pozytywnych właściwości. Ważne jest, aby wiedzieć jakie kwiaty wybrać do sypialni, a których lepiej unikać. Oto praktyczne porady.
Zobacz także: Najmodniejsze kwiaty doniczkowe - jakie wybrać do domu?
Kwiaty do sypialni - korzyści
Rośliny doniczkowe za sprawą słońca w ciągu dnia wydzielają tlen i pochłaniają dwutlenek węgla oraz wodę. W nocy sytuacja ta się odwraca. Jaki kwiat doniczkowy do sypialni jest najlepszy? Wybierając kwiaty do sypialni, warto zwrócić zatem uwagę na te odmiany, u których zachodzi odwrócona fotosynteza. Z drugiej strony pamiętać należy, że podobnie jak w przypadku innych elementów dekoracyjnych, tak i kwiaty w sypialni powinny być dodatkiem. Jeśli chcemy wypełnić całą ścianę roślinnością, zdrowiej będzie wybrać tapetę w kwiaty do sypialni. Stawiając na kwiaty doniczkowe, lepiej kierować się umiarem.
Niektóre odmiany kwiatów mogą przyczynić się do poprawy naszego zdrowia i samopoczucia. Najzdrowsze kwiaty do sypialni to te, które oczyszczają powietrze, nawilżają je, neutralizują toksyny lub pomagają w walce z pleśnią i zarodnikami. Na rynku ogrodniczym dostępne są także rośliny produkujące tlen w nocy. Rośliny typu CAM, przystosowane w naturalnych warunkach do oszczędzania wody z uwagi na suchy i upalny klimat, charakteryzują się pochłanianiem dwutlenku węgla w nocy.
Zobacz także: Nie masz ręki do roślin? Tych kwiatów nie trzeba często podlewać!
Kwiaty w sypialni - rodzaje
Jakie kwiaty do sypialni najlepiej wybrać? Lista „zdrowych” kwiatów jest naprawdę długa.
- Skrzydłokwiat
Ciekawą propozycją wśród bogatej oferty kwiatów do sypialni jest skrzydłokwiat. Jest to roślina dekoracyjna, która oczyszcza powietrze z toksycznych substancji wydzielanych przez meble, wykładziny i dywany. Pochłaniając aceton, benzen i formaldehyd z powietrza, dodatkowo je nawilża. To jeden z najzdrowszych kwiatów do sypialni oraz do innych pomieszczeń. Skrzydłokwiat sprawdzi się także w sypialni dlatego, że nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia, zaś sypialnie często aranżuje się w mniej nasłonecznionej części domu. Jego uprawie nie służy także zbyt suche powietrze i mocno odkręcony kaloryfer, czyli warunki, w których nam także będzie źle się spało.
- Storczyk
W sypialni idealnie sprawdzą też się storczyki. Są to bardzo popularne rośliny doniczkowe, które zachwycają pięknymi kwiatami. Wybierając je do sypialni, warto pamiętać o ich właściwościach prozdrowotnych. Orchidea należy do kwiatów typu CAM, a zatem jej fotosynteza jest odwrócona. Storczyki w sypialni zapewnią więc dodatkowe dotlenienie pomieszczenia w nocy, a także oczyszczą powietrze i nawilżą je. Najlepszym wyborem będą storczyki z rodzaju dendrobium.
Storczyki nie są wprawdzie najłatwiejszymi w uprawie kwiatami, jeśli jednak będziemy pamiętać o kilku zasadach, będą długo cieszyć oczy. Przede wszystkim powinniśmy postawić te kwiaty w sypialni na parapecie, najlepiej zachodniego lub wschodniego okna. Jeśli nasza sypialnia wychodzi na południe, storczyk postawmy z dala od okna, tak by chronić go przed zbyt dużym nasłonecznieniem. Pamiętajmy też o regularnym i częstym zraszaniu.
- Kaktus
Wśród najlepszych kwiatów do sypialni nie sposób nie wymienić kaktusów. Kaktus wielkanocny i kaktus bożonarodzeniowy to dwa najpopularniejsze gatunki wybierane do tego pomieszczenia. Kaktus w sypialni, jako roślina należąca do grupy CAM, podobnie jak storczyk będzie zapewniał dotlenienie w nocy, pochłaniając przy tym dwutlenek węgla. Kaktus bożonarodzeniowy dodatkowo jonizuje i nawilża powietrze.
Kaktus jest mało skomplikowany w uprawie, nie bez powodu nazywany jest często kwiatem dla początkujących. Kaktusy w sypialni nie wymagają częstego podlewania, uwielbiają natomiast słońce. Kaktus wielkanocny i bożonarodzeniowy wymagają jednak nieco więcej wysiłku. By pięknie i obficie kwitnąć, potrzebują regularnego podlewania.
- Dracena
Kolejnym pomysłem na kwiaty do sypialni są draceny. To jeden z najskuteczniejszych naturalnych oczyszczaczy powietrza. Ma ona zdolność zwalczania bakterii, usuwa substancje chemiczne pochodzące z farb i lakierów. Może także zmniejszać negatywne skutki wydzielania tlenku węgla. Jej uprawa jest bardzo łatwa. Dracenę w sypialni należy chronić przed silnym słońcem.
- Bluszcz
Bluszcz w sypialni to sposób na oczyszczenie powietrza ze skażeń. Jeśli zastanawiamy się jaki kwiat wybrać do pokoju gościnnego lub salonu także warto postawić na tę roślinę. Bluszcz ma bowiem zdolność pochłaniania formaldehydów obecnych w klejach i dymie papierosowym. Dzięki niemu powietrze w sypialni będzie odpowiednio nawilżone.
Bluszcze wymagają umiarkowanego oświetlenia, nie mają też wygórowanych wymagań dotyczących temperatury pomieszczenia, w którym się znajdują. Trzeba jedynie pamiętać o ich właściwym podlewaniu. Należy nawadniać je umiarkowanie, utrzymując delikatnie wilgotne podłoże.
- Aloes
Mówiąc o roślinach doniczkowych do sypialni, nie sposób pominąć aloesu. Zalicza się do roślin produkujących najwięcej tlenu, wytwarza go nocą i pochłania dwutlenek węgla. Aloes to także doskonały filtr i nawilżacz powietrza. Jest on rośliną leczniczą. Powszechnie doceniane są jego właściwości przeciwzapalne, regenerujące, bakteriobójcze, wirusobójcze i grzybobójcze.
Aloes nie jest wymagający w uprawie. Lubi słoneczne miejsca, wysoką temperaturę pokojową, uważać na niego należy podczas wietrzenia pomieszczeń. Zwłaszcza zimą łatwo o to, by zbyt niska temperatura uszkodziła jego liście.
Zobacz także: Rośliny oczyszczające powietrze - które warto mieć w domu?
Pokój dziecka - czego unikać?
Aranżując zieloną przestrzeń w domu, warto zastanowić się także jakie kwiaty wybrać do sypialni dziecka. Odpowiedź wydaje się być oczywista – takie, które korzystnie wpływają na samopoczucie i sen dorosłych. Nic bardziej mylnego. Należy bowiem wziąć pod uwagę etap rozwoju małego lokatora i pamiętać, że niektóre kwiaty doniczkowe do sypialni ciekawskiego malucha są niestosowne, zawierają bowiem niekorzystne związki chemiczne. Są to m.in.:
- skrzydłokwiat,
- bluszcz,
- gwiazda betlejemska.
Zobacz także: Sen o kwiatach budzi pozytywne skojarzenia, jednak czy zawsze oznacza coś dobrego? Sprawdź to!
Kwiaty do sypialni w zgodzie z feng shui
Jeśli zamierzamy urządzić sypialnię w zgodzie z zasadami feng shui, również musimy zapomnieć o wypełnionych zielenią doniczkach. Według tej starożytnej praktyki planowania przestrzeni sypialnia jest miejscem odpoczynku, wymaga więc kreowania atmosfery spokoju. Lepiej więc poprzestać na obrazach w kwiaty do sypialni.