Obserwuj w Google News

Te osoby nie powinny pić kawy. Może skończyć się tragicznie

2 min. czytania
23.02.2023 09:51
Zareaguj Reakcja

Wiele osób rozpoczyna dzień od kawy. To pyszny i aromatyczny napój, który działa pobudzająco i pomaga nam się rozbudzić. Niestety, kawa nie jest dla każdego. Dietetycy ostrzegają, że substancje w niej zawarte mogą negatywnie wpływać na zdrowie niektórych osób. Kto w trosce o dobre samopoczucie, powinien zastąpić kawę herbatą? Sprawdziliśmy.

Kto nie powinien pić kawy? Lista niestety jest długa
fot. shutterstock

Espresso, latte macchiato, cappuccino a może ristretto? Kawa cieszy się popularnością właściwie na całym świecie. To napój, który zgodnie ze statystykami w Europie jest najczęstszym dodatkiem do śniadań. Nic dziwnego. Kawa jest pyszna, aromatyczna, doskonale pobudza – trudno wyobrazić siebie lepszy początek dnia.

Redakcja poleca

Czy kawa jest zdrowa? Tylko spójrzcie na jej właściwości!

Czy kawa jest zdrowa? Wyniki licznych badań wskazują, że to napój, który, pity regularnie i w odpowiednich ilościach, może korzystnie wpłynąć na funkcjonowanie wielu układów. Kawa zawiera bowiem mnóstwo cennych dla zdrowia minerałów. To między innymi :

  • magnez,
  • fosfor,
  • wapń,
  • potas.

Kawa jest również źródłem dobroczynnych antyoksydantów, które „walczą” z wolnymi rodnikami, tym samym przyczyniając się do oczyszczania organizmu z toksyn oraz spowolnienia procesów starzenia.

Kto nie powinien pić kawy? Lista niestety jest długa
fot. shutterstock/ Kto nie powinien pić kawy? Lista niestety jest długa

Zobacz również:  O tej porze nie pij zielonej herbaty. Dietetycy ostrzegają

Kto nie powinien pić kawy? Lista niestety jest długa

Mimo że kawa uznawana jest za zdrową, nie każdy powinien rozpoczynać od niej dzień. Lekarze ostrzegają, że na ten produkt uważać powinny przede wszystkim osoby walczące ze schorzeniami układu pokarmowego: wrzodami żołądka, chorobami dwunastnicy i trzustki. Zawarte w kawie składniki stymulują bowiem produkcję kwasu solnego. To sprawia, że objawy wymienionych wyżej chorób mogą się nasilić.

Kto jeszcze powinien ograniczyć spożycie kawy lub zupełnie wyeliminować ją z diety? Ten napój nie sprzyja także pacjentom leczącym się na choroby wieńcowe. Kawa może bowiem doprowadzić do nagłego wzrostu ciśnienia tętniczego, a tym samym zwiększyć ryzyko zawału serca lub udaru mózgu u osób, które są narażone na te choroby.

Warto pamiętać, że kawa to napój, który nie jest polecany także kobietom w ciąży oraz dzieciom, których organizm dopiero rozwija się i rośnie.

RadioZET.pl