Obserwuj w Google News

Kto nie powinien jeść truskawek? Sprawdź, czy należysz do tej grupy

2 min. czytania
13.06.2023 09:55
Zareaguj Reakcja

Sezon na truskawki trwa. Zaczął się już pod koniec maja, a skończy się dopiero we wrześniu. Latem chętnie zajadamy się tymi pysznymi, słodko-kwaśnymi owocami. Robimy z nich przetwory, które zimą pomagają nam przetrwać mroźne, szare dni. Warto jeść truskawki – to pyszne, ale także bardzo zdrowe owoce. Niestety, nie każdemu służą.

Kto nie powinien jeść truskawek
fot. Shutterstock_Gapeeva Anastasiia

Truskawki to jedne z najbardziej lubianych owoców na świecie. Polacy także kochają się nimi zajadać. Według badania przeprowadzonego przez Kantar dla Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw w 2019 roku aż 98 proc. konsumentów latem minimum raz sięga po truskawki. Z kolei aż 66 proc. w sezonie zajada się nimi regularnie.

Dlaczego warto jeść truskawki? Są zdrowe i niskokaloryczne

Truskawki są nie tylko pyszne, ale także zdrowe. Zawierają witaminy i minerały niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Są między innymi źródłem fosforu, krzemu, magnezu, manganu, wapnia, potasu, fosforu. To owoce bogate w witaminy A, E i C, a także witaminy z grupy B.

Regularnie spożywanie truskawek może korzystnie wpłynąć na nasze zdrowie. Te niskokaloryczne owoce regulują poziom cukru we krwi, obniżają poziom „złego” cholesterolu LDL, a także dobroczynnie wpływają na pracę nerek.

Zobacz również:  Jak przechowywać truskawki? Dzięki temu będą świeże przez dłuższy czas

Kto nie powinien jeść truskawek? W tych przypadkach mogą zaszkodzić

Chociaż truskawki są zdrowe, nie każdy powinien się nimi zajadać. Niestety te pyszne i soczyste owoce zawierają histaminę. To substancja, która często wywołuje reakcje alergiczne: swędzenie skóry, pokrzywkę, a nawet wymioty i biegunkę. Osoby, które po spożyciu truskawek zauważą u siebie podobne objawy, powinny niezwłocznie powstrzymać się od dalszej konsumpcji. Jeśli reakcja alergiczna jest wyjątkowo silna, warto skorzystać ze specjalistycznej pomocy.

Redakcja poleca

Kto jeszcze nie powinien zajadać się truskawkami? To owoce, które zawierają drobne pestki – prawie niewyczuwalne podczas jedzenia. Niestety maleńkie i z pozoru niegroźne pestki truskawek mogą wywoływać podrażnienia błony śluzowej żołądka – jeśli ta jest szczególnie delikatna. W związku z tym pacjenci borykający się z problemami żołądkowymi muszą uważać na ten letni przysmak.

Para zakochanych
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock

RadioZET.pl