Obserwuj w Google News

Konsumpcja mięsa to oręż męskości? Zaskakujące wyniki badań

2 min. czytania
28.04.2023 14:53
Zareaguj Reakcja

Osoby przechodzące na wegetarianizm lub weganizm podejmują tę decyzję z różnych względów: klimatycznych, etycznych czy zdrowotnych. Nowe badania wykazały jednak, że mężczyźni z Australii niekoniecznie są na to gotowi. Istnieje bowiem jeden, główny powód powstrzymujący ich przed rezygnacją ze spożywania mięsa. Jest nim...poczucie męskości.

Wegetarianizm kontra...męskość.
fot. PIOTR JEDZURA/REPORTER/East News

Naukowcy z uczelni Australian National University wykazali, że jedzenie mięsa uważa się za męską cechę. W pracach postanowiono odnieść się do wcześniejszych badań z 2021 roku, według których prawie ¾ respondentów wolałoby stracić dziesięć lat życia niż rezygnować z mięsnej, tradycyjnej diety.

Okazuje się, że mężczyźni postrzegają spożywanie mięsa niemal jako oręż męskości; według analizowanych wyników przejście na wegetarianizm lub weganizm miałoby szansę zaburzyć to, jak Australijczycy postrzegają własną tożsamość płciową.

Redakcja poleca
Czy diety roślinne są bezpieczne dla organizmu?

Wegetarianizm jako zagrożenie męskości? Zaskakujące wyniki badań

Naukowcy skupili się na zagadnieniu typowości płciowej. Pojęcie definiuje się jako postrzeganie określonych osób w kategorii szablonowych przedstawicieli lub przedstawicielek grupy reprezentującej daną płeć. Celem badania było zatem sprawdzenie, w jakim stopniu (i za pomocą jakich cech lub działań) mężczyźni czują się męscy, a kobiety kobiece. Zbadano 4897 dorosłych Australijczyków i Australijek.

Zobacz także: Marchewkowy bekon podbija TikToka. Sprawdź, jak zrobić tę przekąskę

Okazało się, że mężczyźni postrzegający samych siebie jako stereotypowo męskich byli bardziej odporni na pomysł ograniczenia konsumpcji mięsa od innych. Według badań nastawienie do jego spożywania ma zatem charakter płciowy. Rachel Lang, redaktorka portalu LADBible, poinformowała o wynikach badań i stwierdziła sarkastycznie:

Mężczyźni rzadziej przechodzą na wegetarianizm lub weganizm z powodu – poczekajcie na to – toksycznej męskości.

Wegetarianizm i weganizm mało popularne w Australii. Naukowcy wyjaśniają

Grupa badawcza z Australian National University zauważa, że wyniki potwierdzają wcześniejsze ustalenia. Samo bycie mężczyzną nie prowadzi do częstszej konsumpcji mięsa; bardziej wpływa na to społeczny obraz męskości. Jednocześnie okazuje się, że naukowcy znaleźli dowody na postrzeganie w podobny sposób obrazu kobiecości – tym razem przez damską część grupy.

Samoocena typowości płciowej może pomóc nam zrozumieć płciowy charakter konsumpcji mięsa i słabe rozpowszechnienie weganizmu w Australii - – zdradzają autorzy badania.

Zobacz także: Weganie mają wyższe libido niż mięsożercy? Na pewno częściej uprawiają seks

RadioZET.pl/LADbible.com