Kiedy sadzić tuje? Wiosną czy jesienią? Jak to robić? Podpowiadamy
Nad tym, kiedy sadzić tuje zastanawia się każdy, kto aranżując ogród, planuje zapewnić sobie prywatność zieloną ścianą z żywopłotu. Tuja szmaragd i brabant to dwie odmiany żywotnika, które idealnie sprawdzą się do tego celu. Kiedy sadzić tuje i jak to zrobić?

Swoją popularność tuje zawdzięczają wytrzymałości i stosunkowo łatwej uprawie. Dzięki ich zimozielonemu ubarwieniu pozwalają cieszyć oczy przez cały rok. Zanim przystąpisz do pielęgnacji wymarzonego żywopłotu, gęstego szpaleru czy soliterowych nasadzeń warto poznać zasady uprawy tych drzew. Kiedy najlepiej sadzić tuje? Jak i co ile je sadzić? Oto praktyczny poradnik.
Kiedy sadzić tuje? Wiosną czy jesienią?
Zgodnie z ogólną zasadą, określającą to, kiedy należy sadzić tuje, można robić to przez cały sezon wegetacyjny, czyli od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni. Przyjmuje się, że prace najlepiej rozpocząć nie wcześniej niż w połowie kwietnia. Kiedy sadzimy tuje, pamiętajmy, że są one wprawdzie odporne na mróz, jednak jeśli będą słabo ukorzenione i tym samym osłabione mogą przemarznąć. Do kiedy można więc sadzić tuje? Druga połowa października, maksymalnie około sześciu tygodni przed pierwszymi przymrozkami, to zdecydowanie ostateczny termin.
Od ogólnej reguły sadzenia tui jest jednak wyjątek. Dotyczy on iglaków, które mają nieosłoniętą bryłę korzeniową. Kiedy sadzi się tuje, które wykopane zostały bezpośrednio ze szkółki i nie zostały ponownie umieszczone w donicy z ziemią? Najlepiej sadzić je, zanim na drzewach pojawią się pierwsze nowe pąki lub kiedy zakończy się ich intensywny wzrost. Będzie to zatem wczesna wiosna, od połowy kwietnia do połowy maja lub jesień, od września do października.
Zobacz także: Ogród widziany we śnie powie ci wiele o stanie twojej psychiki! Sprawdź to
Kiedy sadzić tuje szmaragd, a kiedy brabant?
Ogrodnicy amatorzy często zastanawiają się, kiedy najlepiej sadzić tuje szmaragdowe, a kiedy tuje brabant. Mimo wielu różnic pomiędzy tymi dwiema odmianami żywotnika zachodniego, zasady dotyczące terminu ich sadzenia są takie same. Niektórzy twierdzą jedynie, że tuja brabant jest bardziej żywotna, a tym samym łatwiej przyjmuje się po posadzeniu. Tworzy również zwartą bryłę korzeniową, dzięki czemu jej sadzenie może okazać się łatwiejsze.
Bez względu na to, którą odmianę wybierzesz, warto kupować młode drzewka w sprawdzonym miejscu. Nie będzie miało bowiem znaczenia, kiedy posadzisz tuje - wiosną czy jesienią - jeśli ich korzenie przed posadzeniem będą mocno wysuszone, podgniłe lub w ogólnej złej kondycji.
Zobacz także: Jak zrobić kompostownik w ogrodzie? Sprawdź sprawdzone sposoby
Jak sadzić tuje?
Kolejną kwestią, decydującą o sukcesie podjętych prac ogrodowych, jest określenie jak sadzić tuje. Mimo że jest to stosunkowo proste, pamiętać należy o kilku ważnych zasadach.
- Po pierwsze: odległość. Co ile sadzić tuje? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć, a także od rodzaju sadzonego żywotnika. Jak sadzić tuje szmaragd na żywopłot? Odległość pomiędzy drzewami powinna wynosić od 50 do 60 cm. Pamiętając o tym, że tuja brabant nieco bardziej się rozrasta, wystarczy, jeśli zachowasz między nasadzeniami odstęp około 70-80 cm. Jeśli planujesz zaś, aby tuja była soliterową ozdobą ogrodu, określenie, co ile centymetrów ją sadzić, zależy od naszego pomysłu na aranżację. Przy czym optymalna odległość od innych nasadzeń wynosi od jednego do trzech metrów.
- Jak należy posadzić tuje? Na pewno nie na trawniku. Rosnąca wokół iglaka trawa będzie bowiem rywalizowała z nim o wodę. Dlatego kiedy planujesz sadzić tuje, usuń chwasty i darń wokół iglaka na około 50 cm, najlepiej na szerokość dwa razy większą niż średnica bryły korzeniowej. Jeśli sadzisz tuje na żywopłot, przygotuj w ten sposób cały długi pas. Na granicy z trawą najlepiej przymocować drewniany lub plastikowy rollborder, dzięki któremu trawa nie będzie zarastać na pas z tujami. Można także zastosować agrowłókninę lub folię ogrodniczą.
-
W wybranym i przygotowanym miejscu wykop dołek. Otwór, w którym umieścisz tuję, powinien być minimum dwa razy większy niż średnica bryły korzeniowej, a jego głębokość powinna wynosić co najmniej dwa szpadle lub co najmniej dwie wysokości bryły korzeniowej. Wykopany otwór do połowy wypełnij żyzną ziemią. Po umieszczeniu w nim iglaka należy zasypać korzeń, udeptać ziemię, a w uformowane dookoła pnia zagłębienie wlać obficie wodę.
Drugim sposobem na to, aby jak najlepiej posadzić tuje, jest tzw. sadzenie na mokro. Po wykopaniu właściwego dołka, umieszcza się w nim drzewko, a do środka wlewa dużą ilość wody. Kiedy woda wsiąknie, należy dosypać nieco suchej ziemi, ponownie podlać i ugnieść, zostawiając wgłębienie dookoła pnia. Metoda sadzenia w błoto jest równie popularna przy sadzeniu tui brabant, jak i wtedy, kiedy sadzisz tuję szmaragd.
Jak dbać o posadzone tuje?
Kiedy sadzisz tuje, bardzo ważne jest, aby pamiętać, że tuż po umieszczeniu ich w ziemi korzenie nie są na tyle wykształcone, żeby pobierać wodę gruntową. Dlatego tak ważne jest ich podlanie tuż po posadzeniu, a następnie regularne podlewanie. Przez kilka tygodni warto nawadniać iglaki dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Pamiętaj przy tym, aby nie lać wody na gałązki, co może powodować ich poparzenie, a w efekcie obumarcie lub chorobę. Tuje podlewaj zatem bezpośrednio pod korzeń.
Jak jeszcze zadbać o nowo posadzone tuje? Wokół nich warto wysypać warstwę kory sosnowej. Nie tylko wygląda ona estetycznie, ale zapobiega też odparowywaniu wody, a ponadto hamuje rozwój chwastów. Rozkładająca się kora wzbogaci również ziemię w składniki mineralne potrzebne iglakom do prawidłowego wzrostu.
Zobacz także: Domowe sposoby na mszyce – sprawdzone sposoby, jak pozbyć się mszyc
Jak posadzić tuje? Praktyczne triki
Kiedy sadzi się tuje, warto pamiętać o kilku ułatwiających to zadanie trikach oraz ciekawostkach. Jeśli sadzisz tuję z donicy, aby łatwiej było wyciągnąć z niej drzewko, warto wcześniej je ją podlać. Można też donicę razem z tują umieścić np. w wiadrze z wodą na około 10 minut. Dzięki temu nie tylko bez obawy o zniszczenie korzeni wyciągniesz tuję, ale - co bardzo ważne - odpowiednio nawodnisz ją przed sadzeniem. Jeśli sadzisz natomiast iglaka, którego korzenie owinięte są jedynie jutą, możesz delikatnie ją ściągnąć lub zostawić rozłożoną w dziurze, w której umieścisz sadzonkę.
Jeśli chcesz pozostać w zgodzie z najbardziej restrykcyjnymi zasadami sadzenia tui, należałoby dowiedzieć się, jak sadzonki były skierowane w szkółce podczas wzrostu. To zagwarantuje ci idealne posadzenie tui. Niektórzy twierdzą, że powinno ustawić się je w taki sposób, aby strony świata odpowiadały układowi w szkółce. Na ogół nie jest to jednak możliwe. Wprawne oko ogrodnika może jednak zauważyć, która strona drzewka wystawiona była na jaki kierunek.