Obserwuj w Google News

Kiedy najlepiej myć okna? Zapamiętaj tę zasadę. Będą lśniły

2 min. czytania
20.03.2023 14:53
Zareaguj Reakcja

Mycie okien to domowy obowiązek, który bardzo rzadko napawa nas entuzjazmem. Często mimo starań nie uzyskujemy satysfakcjonującego efektu. Smugi i nieestetyczne zacieki na szybach denerwują nas i odbierają nam dobry nastrój. Jak myć okna, by szyby błyszczały i były krystalicznie czyste? Okazuje się, że ważne jest nie tylko to, jakich produktów używamy, ale także to, o której przystępujemy do pracy.

Kiedy najlepiej myć okna
fot. shutterstock/ Krystalicznie czyste okna? Podziel pracę na trzy etapy

Mogłoby się wydawać, że w myciu okien nie ma nic trudnego. To przecież czynność, którą wykonujemy systematycznie, raz na kilka miesięcy. Powinniśmy mieć więc sporą wprawę.

Okazuje się jednak, że mycie okien potrafi być problematyczne. Efekt nie zawsze jest zgodny z naszymi oczekiwaniami. Mimo użycia profesjonalnych detergentów na szybach zostają nieestetyczne zacieki i pręgi, a okna nie błyszczą tak, jak powinny.

Nieumiejętnie umyte okna nie są jedynie kwestią estetyki. Smugi sprawiają, że szkło wydaje się matowe, a przez okno do mieszkania dociera znacznie mniej światła.

Krystalicznie czyste okna. Podziel pracę na trzy etapy

Jeśli chcemy, aby nasze okna były krystalicznie czyste, powinniśmy przed przystąpieniem do pracy, podzielić ją na trzy etapy. Na początku musimy porządnie wyszorować framugi okien – to czynność, o której nie powinniśmy zapominać zwłaszcza wczesną wiosną. Po zimie framugi wymagają gruntownego czyszczenia.

Kiedy najlepiej myć okna?
fot. fot. shutterstock@SrdjanVrebac

Zobacz również:  Tiktokerka zdradza trik na mycie okien. Będą lśniące jak nigdy

Jeśli uporaliśmy się już z obramowaniami okien, możemy przystąpić do mycia szyb. Wiele osób używa w tym celu specjalistycznych specyfików, jednak warto sięgać również po domowe mikstury. Niezależnie od tego, na który z tych sposobów się decydujemy, powinniśmy obficie spryskać szybę detergentem, a później delikatnie wytrzeć jego nadmiar ściereczką z mikrofibry.

Ostatnim etapem mycia okien jest polerowanie szyb. To właśnie ono sprawia, że na szkle nie pozostają zacieki i smugi.

Czym polerować okna? Najlepiej sprawdzają się zwykłe gazety. Szybko chłoną wodę.

Redakcja poleca

Kiedy najlepiej myć okna? Pora dnia ma znaczenie

Okazuje się jednak, że bardzo ważne jest nie tylko to, czym myjemy okna, ale także to kiedy zabieramy się za pracę. Pora dnia ma kluczowe znaczenie. Nie powinniśmy bowiem szorować szyb, gdy słońce intensywnie świeci na ich powierzchnie. To przyspiesza wysychanie wody i powoduje powstawanie smug.

W związku z tym okna skierowane na wchód najlepiej jest myć w południe, a te wychodzące na zachód wieczorem. Wówczas efekt będzie najbardziej satysfakcjonujący.

RadioZET.pl