Obserwuj w Google News

Kiedy wypada Halloween i jak obchodzi się to święto?

3 min. czytania
16.10.2018 13:54
Zareaguj Reakcja

Kiedy jest Halloween? Co roku wypada w przeddzień polskiego Dnia Wszystkich Świętych. Sprawdź, jaka jest geneza i data Halloween oraz poznaj najpopularniejsze zwyczaje związane z tym świętem.

dzieci zbierające cukierki w Halloween
fot. Shutterstock

Kiedy jest Halloween? To święto w Polsce wciąż budzi wiele kontrowersji. Obchodzone jest głównie przez ludzi młodych, którzy traktują je jako okazję do zabawy. Halloweenowe zwyczaje kojarzymy z przebieraniem za mroczne postaci i wycinaniem latarni z dyni. Jaka jest historia i data Halloween?

Redakcja poleca

Kiedy jest Halloween 2018 - data, nazwa i historia

Halloween to święto obchodzone w wielu krajach. Nad Wisłę zwyczaj marszów upiornych zjaw przywędrował ze Stanów Zjednoczonych, gdzie odbyła się pierwsza w historii parada przebierańców. Było to w miejscowości Anoka w Minnesocie 31 października 1920 roku. Od tamtej pory są organizowane co roku, nie tylko w USA. 

W rzeczywistości jednak Halloween nie pochodzi z Ameryki, a od celtyckiego święta Samhain, oznaczającego koniec zbiorów i początek zimy. 31 października żegnano lato, witano zimę i obchodzono święto zmarłych. Celtowie zamieszkujący dzisiejsze tereny Wielkiej Brytanii, Irlandii i płn. Francji wierzyli, że właśnie ostatniego dnia października duchy osób, które odeszły ze tego świata, nawiedzają ziemię w poszukiwaniu schronienia. Natrafiając na przebierańców w czarnych kostiumach, zostawiali ich w spokoju, biorąc za "swoich".

Halloween, zapisywane również jako Hallowe’en, to skrócone All Hallow Even, co oznacza Wigilię Wszystkich Świętych. Tego dnia ludzie modlili się za zmarłych przed dniem Wszystkich Świętych 1 listopada. 

Zobacz także:  "Stranger Things" jak pogromcy duchów. Hitowy serial Netflixa powróci w Halloween

Kiedy jest Halloween 2018 w Polsce i na świecie?

Najhuczniej Halloween świętuje się w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. W Polsce obchodzimy je, tak samo jak na świecie, 31 października, dzień przed Dniem Wszystkich Świętych. W 2018 roku wypada on w środę. 

W drugiej połowie XX wieku zwyczaj rozpowszechnił się w zachodniej Europie, a pod koniec XX w. w środkowej i wschodniej części kontynentu. W Polsce pierwsze wzmianki o Halloween pojawiły się w latach 90. Zaczęło ono wypierać nasze rodzime Dziady, obchodzone w noc z 31 października na 1 listopada. Polacy poznali już skomercjalizowaną, amerykańską wersję święta, znaną z kultury USA.

Głównym symbolem święta jest  dynia na Halloween - z wydrążonymi oczami i zębami, podświetlona od środka lampionem lub świeczką. Popularnym motywem są także upiorne  stroje na Halloween, m.in. duchy, zombie, wampiry, trupie czaszki czy czarownice.

W szkołach i klubach organizowane są imprezy kostiumowe, zarówno dla dorosłych, jaki najmłodszych. Dużą popularnością cieszą się projekcje filmów na Halloween - najlepsze horrory oraz mroczne historie o duchach i zombie. Coraz popularniejsze, choć nie tak jak w Stanach Zjednoczonych, są wędrówki dzieciaków po sąsiedzku w poszukiwaniu cukierków.

Kiedy jest Halloween 2018 - zabawy i zwyczaje

Cukierek albo psikus to jedna z najpopularniejszych zabaw na Halloween, znana z amerykańskich filmów. Przebrane za mroczne postaci czy zjawy i upiory z filmów maluchy krążą od domu do domu lub od mieszkania do mieszkania, zbierając cukierki. Jeśli gospodarze nie poczęstują dziecka, muszą się liczyć z "psikusem" pozostawionym na odchodne.

Innym halloweenowym zwyczajem jest przeskakiwanie przez świeczki, uformowane w okrąg na ziemi. Te, które nie zgasną, będą symbolizować szczęśliwe miesiące w kolejnym roku.

Kolejną często spotykaną zabawą jest wrzucanie orzecha do ogniska. Jeżeli pęknie z trzaskiem, oznacza odwzajemnioną miłość w przyszłości. Często też spędzamy ten wieczór w domu i oglądamy dobre horrory.

Inne popularne zabawy na Halloween to:

  • zjadanie wiszących na nitkach ciastek i owoców bez pomocy rąk,
  • odwiedzanie strasznych farm (przypominających scenerię filmów grozy),
  • wróżenie ze spodków,
  • łowienie jabłek z miski pełnej wody.