Obserwuj w Google News

Jak oszczędzić na rachunkach? Sposoby na ogrzanie domu w niskich temperaturach

2 min. czytania
Aktualizacja 19.12.2023
23.11.2023 16:01
Zareaguj Reakcja

Jak oszczędzać na rachunkach domowych? Zimą rachunki za prąd i gaz mogą przyprawić o ból głowy. Niektórzy, by zapłacić rachunki, muszą rezygnować z zakupów i drobnych przyjemności lub pożyczać pieniądze. Co zrobić, by zmniejszyć koszty ogrzewania? Eksperci podają kilka sposobów na to, jak oszczędzić na rachunkach. 

Jak zaoszczędzić na rachunkach?
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER

Rachunki za gaz i prąd stale rosną. Ma na to wpływ sytuacja ekonomiczna kraju, sytuacja polityczna na świecie, a także rosnące koszty wydobycia surowców. Eksperci nie ukrywają, że lepiej nie będzie. Dlatego zimą najlepiej uzbroić się w ciepły koc, kapcie i grube, wełniane skarpety, a także wykorzystać kilka pomysłów na... zmniejszenie wysokości rachunków.

By oszczędzić na rachunkach, można zastosować m.in. metody ‘utrzymywania’ ciepła, które już zostało dostarczone do naszych domów i zapobiegać jego marnowaniu. Oto kilka przykładów rozwiązań, które w tym pomagają:

 1. By zminimalizować utratę ciepła przez okna, po zmroku można zasłonić okna roletami lub zasłonami. Zasłony nie powinny zachodzić na kaloryfer. Przed grzejnikami nie powinno się także stawiać mebli.
 2. Warto przykręcać grzejniki na noc, by uzyskać nieco niższą temperaturę i mniej przesuszone powietrze. Kaloryfer można przykręcić także wtedy, gdy wychodzimy do pracy, na spacer czy zakupy. Wystarczy wtedy „jedynka” albo „dwójka”, czyli najniższe tryby ustawienia kaloryfera.
 3. Wyczyścić grzejniki przed sezonem lub już w trakcie.
 4. Położyć dywan na podłodze, by izolować zimne podłoże.
 5. Unikać rozwieszania prania na kaloryferze.
 6. Unikać wyziębiania domu przez długie wietrzenie. Wystarczy krótkie otwarcie okien, bo w czasie ponownego rozpoczęcia grzania, źródło musi dostarczyć do domu 'nadprogramową' energię.
 7. Nie wyłączać zupełnie grzejników.
Redakcja poleca

Sposoby na ogrzanie mieszkania

Jeśli powyższe metody nie wystarczają i potrzeba dodatkowego ocieplenia i ogrzania domu, od wewnątrz i zewnątrz, oto kilka przykładowych rozwiązań, które można zastosować. 

 1. Uszczelnienie okien, ścian, sufitu i podłogi.
 2. Zamontowanie ekranów zagrzejnikowych, które odbijają ciepło w stronę pomieszczenia i zapobiegają nagrzewaniu się ściany za kaloryferem. To rozwiązanie pomaga zwłaszcza na zewnętrznej, wyziębionej ścianie domu.
 3. Zamontowanie termostatów pokojowych.
 4. Montaż folii termoizolacyjnej, która umożliwia uniknięcia marnowania strat ciepła przy dużej różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia. 
 5. Nowoczesne metody ogrzewania: ogrzewanie podłogowe, nowoczesne kaloryfery, promienniki podczerwieni, maty grzewcze, wykorzystanie programowalnych termostatów, zamontowanie w domu pomp ciepła napędzanych przez fotowoltaikę.

Radio ZET/ enerzon.pl/superbateria.pl/innpoland.pl/Super Express

Redakcja poleca