Obserwuj w Google News

Jak witać się z cudzym psem? O tych zasadach należy pamiętać

2 min. czytania
28.08.2023 16:08
Zareaguj Reakcja

Miłośnicy psów są wśród nas. Nie wszyscy wiedzą jednak, jak (i czy w ogóle) należy podchodzić do cudzego zwierzęcia. Choć intencje bywają dobre, to przez odruchową chęć pogłaskania można wpędzić czworonoga w niepokój, a także wzbudzić w nim strach i agresję. Podpowiadamy, jak witać się z cudzym psem.

Jak witać się z cudzym psem? To musisz wiedzieć.
fot. Bonsales/Shutterstock

Psy – zupełnie jak ludzie – mają różne historie i traumy. Oznacza to, że mogą w różny sposób reagować na wyciągniętą w swoim kierunku rękę obcego człowieka. Portal WP Parenting przypomina, że dzięki przyswojeniu kilku ważnych zasad dotyczących tego, jak witać się z cudzym psem, możemy uchronić się przed sytuacjami nieprzyjemnymi zarówno dla nas, jak i dla zwierzaka. Warto nauczyć takiego zachowania również dzieci, które w ten sposób nie tylko poznają odpowiedni model postępowania, ale i same unikną potencjalnie niebezpiecznego doświadczenia.

Redakcja poleca

Jak witać się z cudzym psem? Pamiętaj o ostrożności

Absolutną podstawą jakiegokolwiek kontaktu nawiązywanego z obcym psem jest ostrożność. Przejawia się ona w kilku aspektach. Po pierwsze, należy zapytać właściciela czworonoga o możliwość pogłaskania. Nie wszystkie psiaki lubią dzieci; niektóre z nich wręcz się ich boją, a jedynym „zaufanym” człowiekiem pozostaje w ich oczach właściciel.

Zarówno dorośli, jak i dzieci nie powinni przyciągać do siebie psa, przytrzymywać go ani przytulać na siłę. W przypadku uzyskania zgody na kontakt ze zwierzęciem warto zatrzymać się kilka kroków przed nim, po czym cmoknąć lub zawołać go po imieniu. Należy pamiętać, że w sytuacji, w której pies zacznie do nas podchodzić w celu obwąchania i rozeznania okoliczności, w których się znalazł, nie należy patrzeć mu prosto w oczy. Wówczas może potraktować to jako groźbę.

Zobacz także: Jaki pies będzie idealny dla rodzin z dziećmi? Behawiorysta wyjaśnia

Jak witać się z cudzym psem? Zwróć uwagę na zachowanie czworonoga

Jeżeli nie wiemy, jak witać się z cudzym psem – poza ostrożnością postawmy również na uważną obserwację zwierzęcia. Czworonóg może nas obwąchać i wykazać swoje zainteresowanie lub po prostu odejść. W pierwszym przypadku możemy koło niego przykucnąć, ustawiając się bokiem i wyciągając w jego kierunku rękę. Jeśli natomiast pies już nas obwąchał, po czym odwrócił się w drugą stronę lub odszedł – zinterpretujmy to jako sygnał, by nie naciskać na kontakt i pójdźmy w swoją stronę.

Nie przegap
rośliny są bezpieczne dla zwierząt
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock/Jus_Ol