Obserwuj w Google News

Jak usunąć wosk z ubrania? Mamy na to kilka sprawdzonych sposobów!

2 min. czytania
Aktualizacja 25.06.2020
25.06.2020 14:31
Zareaguj Reakcja

Usuwanie plam z wosku może wydawać się skomplikowane, jednak jeśli zna się domowe sposoby, staje się znacznie łatwiejsze. Sprawdź, jak wywabić plamy z wosku i stearyny.

wosk na ubraniu
fot. Shutterstock

Okazuje się, że usunięcie plam z wosku nie należy do najłatwiejszych.

Jeśli jednak zna się kilka domowych sposobów, można w znacznym stopniu ułatwić sobie usunięcie plam z wosku.

Redakcja poleca

Jak usunąć wosk z ubrań?

Jeśli już na naszym ubraniu pojawiła się plama z wosku, ważne jest, aby zastygła, wtedy będzie można usunąć ją w znacznie łatwiejszy sposób. Płynny wosk jest tłusty i może przesiąknąć przez tkaninę na dobre. Jeśli plama jest mokra, warto zamoczyć ją w zimnej wodzie. Wtedy całość się utwardzi. Zimny wosk, można wtedy znacznie łatwiej zeskrobać za pomocą plastikowego nożyka.

Drugim sposobem na usunięcie plamy z wosku może być sposób z wykorzystaniem żelazka. Ta metoda cieszy się świetnymi opiniami w sieci. Należy przygotować deskę do prasowania, żelazko, papier do pieczenia oraz ręcznik papierowy. Papier należy umieścić pod materiałem, na materiał z plamą z wosku kładziemy papier do pieczenia. Przykładamy do niego żelazko i delikatnie dociskamy. Tak rozgrzany wosk zacznie się roztapiać i wsiąkać w papier.

Do usunięcia plam z wosku można użyć także alkoholu izoprpylenowego. Tego typu środek rozpuści tłustą plamę, kiedy się z nią zetknie. Po tym zabiegu należy uprać w pralce ubranie.

Jeśli domowe patenty zawiodły warto sięgnąć po te profesjonalne. Wiele pralni chemicznych usuwa plamy z wosku za pomocą specjalistycznych środków. Ceny za tego typu usługi najczęściej wahają się od 30 do około 80 złotych w zależności od wielkości plamy.

Wypróbujesz nasze sposoby na usunięcie wosku z ubrań?

Zobacz także: Nienawidzisz tranu? Sięgnij po olej lniany. Poznaj jego cudowne właściwości