Obserwuj w Google News

Jak urządzić małe mieszkanie? Pomysły na aranżację kawalerki

4 min. czytania
Aktualizacja 01.04.2021
01.04.2021 18:10
Zareaguj Reakcja

Czy małe mieszkanie wyklucza wygodę? Absolutnie nie! Komfortowo można żyć nawet na 20 metrach kwadratowych. Nie wierzysz? Poznaj fantastyczne aranżacje małych mieszkań. Dowiedz się jak urządzić mieszkanie w bloku!

Pomysły na urządzenie małego mieszkania.
fot. Shutterstock

Małe, ciasne, ale własne mieszkanie oznacza wolność, zwłaszcza po kilku latach wynajmowania lokum. Tylko jak urządzić małe mieszkanie, by było wygodne i funkcjonalne? Wbrew pozorom jest to zadanie trudniejsze niż aranżacja dużego wnętrza, ale jeśli dobrze przemyślisz jego urządzenie i wystrój, mały metraż nie będzie wcale uciążliwy. Skorzystaj z naszych porad!

Zobacz także: Sennik: remont - sprawdź znaczenie snu o remoncie

Małe mieszkanie - od czego zacząć aranżację?

Każda aranżacja przestrzeni, nawet małego mieszkania, wymaga odpowiedniego projektu. Jeśli nie zatrudniasz projektanta wnętrz, zacznij od sporządzenia szczegółowego planu mieszkania. Jeśli nie możesz zrobić wizualizacji 3D, odwzoruj go na kartce papieru, nanosząc dokładnie:

 • wymiary każdego pomieszczenia,
 • lokalizację okien i drzwi.

W ten sposób nie ucieknie ci żaden szczegół. Teraz możesz zacząć zastanawiać się nad wystrojem. Pamiętaj, spójny wystrój jest bardzo istotny - zwłaszcza na tak niewielkiej przestrzeni. Ważne jest również wydzielenie stref w pomieszczeniach, a także odpowiednie doświetlenie każdego zakamarka.

Jeśli chcesz optycznie powiększyć mieszkanie, aranżacja powinna się zacząć od likwidacji ścian. Im mniej ścian, tym więcej zyskujesz przestrzeni, a bardzo często i światła, zwłaszcza gdy każde z pomieszczeń lub każda ze stref funkcjonalnych posiada własne okno. Otwarcie na otoczenie pozwala też zrekompensować niezbyt wielki metraż.

Zobacz także: Aranżacja małych wnętrz czyli nasze sprawdzone sposoby na stylowe, małe mieszkanie

Pomysł na małe mieszkanie

By aranżacja kawalerki lub dwupokojowego niewielkiego mieszkania była spójna od A do Z, musisz mieć ogólny pomysł. Rozplanuj pomieszczenia krok po kroku i wybierz styl, w którym chcesz urządzić swoje małe mieszkanie. Pamiętaj, żeby był zgodny z twoim charakterem, wymaganiami i zainteresowaniami - to twoja przestrzeń i ty musisz się w niej dobrze czuć. Jednak jest coś ważnego - takie przestrzenie kochają minimalizm. Nie mogą być przeładowane i przygniecione.

Poza tym uważaj, by za dużo nie namieszać i zdecydowanie unikaj eklektyzmu stylistycznego. Zabawę w trendy zostaw sobie na przyszłość i na kolejne, większe lokum. Taka sama zasada dotyczy kolorów. Ogranicz paletę do trzech barw oraz jednego koloru metalu. Mogą to być dwie neutralne barwy i jeden mocniejszy akcent, a do tego jeden metal. Kolory takie jak szary, czerń i zieleń kochają na przykład srebrne akcenty. Idziesz w beże, popiel, terakotę? Dodaj złote akcenty! Myśl kreatywnie i funkcjonalnie. W małym mieszkaniu musi panować porządek. Zaplanuj takie meble, by zapewniały odpowiednie schowki. Przyłóż uwagę do szczegółów, które od razu rzucą się w oczy.

Zobacz także:  Mieszkania z antresolą - pomysły i inspiracje. Jak zrobić antresolę?

Małe wnętrza kochają stylowe i funkcjonalne meble

Wybierając meble, mądrze gospodaruj przestrzenią. Ogranicz maksymalnie liczbę sprzętów oraz wszelkich przedmiotów. Zagracone małe mieszkanie nie jest ani funkcjonalne, ani ładne. Ma zaburzoną stylistykę i ciągi komunikacyjne, przez co nie jest przyjazne domownikom.

Zadbaj też o odpowiednie przechowywanie rzeczy w małym mieszkaniu. Zaprzyjaźnij się z wysokimi szafami, najlepiej takimi, które sięgają sufitu. Z dodatków idealne są praktyczne i ozdobne pudełka. Umieścisz je pod łóżkiem lub na szafie. Szukaj lekkich mebli, ale takich, które mogą spełniać różne funkcje. Nieocenione są meble z szufladami i pojemnikami. Może to być na przykład komoda i siedzisko w jednym. Świetne są łóżka piętrowe. Pod nimi możesz stworzyć idealne miejsce do pracy lub nauki. Stolik kawowy powinien mieć wiele różnych skrytek. Nawet proste półki mogą poprawić funkcjonalność pomieszczenia.

Zobacz także: Jak urządzić małą kawalerkę: pomysły na aranżację mieszkania do 20 m2

Jak optycznie powiększyć małe mieszkanie?

Małe mieszkanie można zagospodarować w niemal każdym stylu, ale zawsze zgodnie z zasadą „ mniej znaczy więcej”. Niewielki metraż możesz też optycznie powiększyć. Wystarczy, że zastosujesz poniższe wskazówki:

 1. Kolorystyka. Kolory czynią cuda. Zasadniczo wpływają na nastrój. Pobudzają do działania lub wyciszają. Zmniejszają też optycznie pomieszczenie lub je powiększają. Jasne barwy w przypadku małych mieszkań to twoi sojusznicy. Pomagają zachować wrażenie otwartej przestrzeni. Wykorzystaj więc w aranżacji małego mieszkania takie kolory, jak: biele, beże i szarości. Zyskasz kilka „metrów kwadratowych” i nadasz pomieszczeniu świeżości. Twoje meble wielofunkcyjne również powinny być w jasnych kolorach. Ciemniejsze odcienie zastosuj na dodatkach i akcesoriach dekoracyjnych.
 2. Podłoga ma olbrzymie znaczenie w każdym wnętrzu. Nie inaczej będzie w niewielkim mieszkaniu, gdzie najlepszym rozwiązaniem są jasne panele i płytki podłogowe. Doskonale sprawdzą się podłogi w kolorach śnieżnych.
 3. Dodatkowo, by powiększyć przestrzeń, zastosuj lustra! Odbicia lustrzane dodają optycznie metrów. Zamontuj duże lustro na ścianie w salonie. Może być na wprost wejścia do pokoju. Ten rodzaj odbicia w lustrze doda każdemu pomieszczeniu głębi.
 4. Pamiętaj o oświetleniuOświetlenie jest jedną z ważniejszych części aranżacji każdego wnętrza. Małe mieszkanie wymaga bardzo przemyślanego oświetlenia. Odpowiednio dobrane lampy potrafią zdziałać cuda. Pamiętaj, oświetl wszystkie kąty. Doskonale sprawdzą się oczka LED - mogą być natynkowe, wpuszczane lub jako dekoracyjne paski ledowe. Ważne są też stojące lampy w jasnych barwach.
 5. Aranżacje małych mieszkań nie lubią nagromadzenia dużej ilości przedmiotów dekoracyjnych, których nadmiar powoduje poczucie zagraconej przestrzeni. Powinieneś więc skupić się na kilku dużych dodatkach.
 6. Aranżując małe pomieszczenia zastanów się, czy poszczególne pomieszczenia nie mogą pełnić podwójnej funkcji, gdzie na przykład jeden pokój pełni rolę salonu i sypialni.

Zobacz także: Modern country life to najgorętszy trend w aranżacji wnętrz. Zainspiruj się tym stylem

Jak urządzić małe mieszkanie w bloku?

Każde lokum kryje w sobie potencjał. Aranżując niewielkie mieszkanie w bloku, pamiętaj o podziale strefowym. Musi w nim się znaleźć strefa dzienna i nocna, czyli salon i sypialnia oraz trzeba zagospodarować przestrzeń na kuchnię - osobną lub funkcjonującą jako aneks. Warto wydzielić też strefę jadalną.

 • Oddzielenie stref możesz uzyskać wstawiając stylowy i wielofunkcyjny regał z książkami. Tę funkcję może też pełnić oryginalny parawan. Dzięki takiemu rozwiązaniu w każdej chwili ukształtujesz przestrzeń zgodnie z aktualnymi potrzebami i upodobaniami.
 • Bardziej wyraźne podziały przestrzeni wskażą elementy pionowe. Idealnie w tej roli sprawdzają się przesuwne drzwi chowane w ścianie. Mogą to być także kotary.
 • Nie zapominaj o oświetleniu. Inna lampa wisząca w strefie jadalnej oddzieli ją wyraźnie od strefy wypoczynkowej znajdującej się w tym samym pomieszczeniu. Lampy stojące wprowadzą do pomieszczenia swoisty klimat przytulności i wydzielą strefę relaksu.
 • Szafa na ubrania lub regał nie musi stać pod ścianą. Można je potraktować jako oryginalne ścianki działowe, które oddzielą część dzienną mieszkania od miejsca, w którym jest sypialnia. Zyskasz komfort i ustronną, intymną przestrzeń.
 • Do wydzielenia stref świetnie nadają się specjalne ścianki działowe z ażurowych paneli. W ten sposób na przykład wyznaczysz część kuchenną i odgrodzisz ją od reszty pomieszczenia.