Obserwuj w Google News

Jak składać koszulki - do szuflady, do walizki. Proste sposoby

4 min. czytania
Aktualizacja 22.02.2021
22.02.2021 16:06
Zareaguj Reakcja

Odpowiednie składanie koszulek nie tylko oszczędzi miejsce w szafie, ale też sprawi, że ich prasowanie przed założeniem nie będzie konieczne. Jak składać koszulki w łatwy sposób?

Jak składać koszulki?
fot. Shutterstock

Szybkie składanie koszulek wydaje się nam często umiejętnością godną perfekcyjnej pani domu. Dlatego ledwo mieszczą się na półkach, a przed założeniem najczęściej wymagają prasowania. Warto przyłożyć się do składania koszulek, bo jest to bardzo proste i zajmuje mniej czasu niż prasowanie. Czy składanie koszuli jest konieczne? Jeśli masz na to miejsce, zamiast składać koszulki, możesz powiesić je w szafie. Jest to jednak mało praktyczne, bo jest to część garderoby, której zwykle mamy sporo, więc może zająć to dużo miejsca. 

Zobacz także: Jak szybciej i dokładniej wyprasować ubrania? Znamy prosty trik!

Jak składać koszulki - proste sposoby 

Oszczędność miejsca w szafie i brak konieczności prasowania przed założeniem - to wystarczające powody, żeby dowiedzieć się, jak składać koszulki. Pogniecione ubrania nie robią dobrego wrażenia, a często nie mamy wyjścia i musimy je założyć, bo brakuje nam czasu na ich prasowanie. 

Jak składać ubrania, żeby ułatwić sobie życie? Zacznij od przygotowania miejsca, gdzie położysz koszulkę. Najlepiej sprawdza się do tego twarda i płaska powierzchnia jak stół, podłoga czy deska do prasowania. Oczywiście możesz wykorzystać do tego również łóżko. Zacznij od dokładnego rozłożenia koszulki tak, aby nie była pomarszczona. 

Jaki jest popularny sposób na szybkie składanie koszulki? Polega on na wyznaczeniu trzech punktów w linii pionowej. Pierwszy to środek ramienia, drugi to środek koszulki, a trzeci - miejsce na długości mniej więcej 1/4 od brzegu. Kiedy wiesz już, gdzie znajdują się te punkty, chwyć koszulkę jedną ręką za środek ramienia, a drugą za środek koszulki. Następnie lewą dłoń przełóż pod prawą i chwyć za ostatni punkt. Na koniec obróć bluzkę, kierując się ruchem wskazówek zegara, podnieś ją i potrząśnij. Teraz nie pozostaje nic innego, jak złożyć T-shirt na pół i schować do szafy. 

Nowe sposoby na składanie koszulek cieszą się popularnością, ale nie oznacza to, że o tych klasycznych trzeba już zapomnieć. Nie wiesz jak złożyć koszulkę klasycznym sposobem? Zacznij od rozłożenia jej przodem do dołu. Wyrównaj i złóż jeden bok koszulki wraz z rękawem do środka, na mniej więcej 1/4 szerokości, tak aby powstała linia prosta. W ten sam sposób złóż drugi bok. Powstały w ten sposób prostokąt złóż od dołu na 1/3 wysokości, a potem na pół. Teraz odwróć koszulkę, aby kołnierz znajdował się na wierzchu - i gotowe. 

Na pewno znasz sposób na składanie bluzek „na dwa”, czyli jeden z najczęściej wybieranych sposobów na szybkie składanie ubrań. Polega on na tym, że składa się koszulkę wzdłuż na pół, a następnie chowa się rękawy do środka i składa koszulkę jeszcze raz na pół. To błyskawiczny sposób, który pozwala złożyć T-shirt nie tylko na płasko, ale też w powietrzu, za pomocą oparcia go o brzuch. 

Zobacz także: Czy zbyt częste pranie może zniszczyć ubrania? Te błędy podczas prania popełniamy wszyscy

Składanie koszulek do szuflady 

Składanie koszulek do szuflady jest ostatnio popularnym sposobem na ich przechowywanie. Jeśli masz mało miejsca w szafie, za to możesz się poszczycić komodą z dużą ilością szuflad, możesz trzymać tam koszulki. Plusem jest też łatwiejszy dostęp do koszulek niż w przypadku przechowywania na półkach. 

Jak szybko złożyć koszulkę, która zmieści się do szuflady? Jednym ze sposobów jest zwinięcie jej w rulon. Sprawdzi się on nie tylko w przypadku szuflad, ale i podczas wyjazdów, kiedy chcesz łatwo spakować ubrania. Aby zwinąć koszulkę w rulon, złóż jej boki do środka, aby otrzymać wybraną szerokość walca. Następnie zwiń koszulkę w rulon wzdłuż jej długości. Jest to bardzo łatwa metoda na szybkie składanie koszulek i poradzą sobie z nią nawet te osoby, które nie czują się mocne w tego typu czynnościach. 

Jednym z prostych sposobów na przechowywanie koszulek w szufladzie jest też metoda zaproponowana przez popularną japońską autorkę książek o sprzątaniu Marie Kondo. Polega na składaniu koszulek w małe, płaskie prostokąty, które w szufladzie będzie można ustawić pionowo. Oszczędza to dużo miejsca i ułatwia do nich dostęp. 

Jak wygląda szybkie składanie koszulki tą metodą? Jest ona bardzo podobna do składania w rulon, tylko że zamiast zwijać koszulkę, składasz ją do 2/3 jej wysokości, a później jeszcze raz na pół i przykrywasz pozostałą część koszulki w ten sposób, aby można ją było łatwo postawić w szufladzie. 

Zobacz także: Harmonogram sprzątania pomaga zaplanować porządki

Składanie koszuli do walizki - jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń 

Pakując walizkę, trzeba pamiętać o jak najlepszym wykorzystaniu przestrzeni, żeby wszystkie potrzebne rzeczy się zmieściły. Jak składać T-shirt, żeby nie zajmował dużo miejsca? W tej sytuacji najlepiej sprawdzi się składanie koszulek w rulon. Zajmują wtedy mało miejsca i nie blokują miejsca w walizce. Ten sposób ma też taki plus, że koszulki się nie gniotą. Dobrym pomysłem jest też wykorzystanie gazet, które wystarczy owinąć dookoła koszulki. Wtedy już na pewno się nie pogniecie. 

Wiesz już jak składać T-shirt - a jak składać koszule z długim rękawem, żeby nie pogniotły się w czasie podróży? Koszule najlepiej przechowywać w stanie rozwieszonym, ale jeśli musisz przewieźć je w walizce, trzeba je odpowiednio złożyć. W tym celu zapnij guziki i połóż koszulę guzikami do dołu. Następnie złóż do środka część jednego boku i umieść na niej rękaw. Zrób to samo z drugim bokiem. Potem koszulę złóż na pół, zaczynając od dołu i włóż do walizki kołnierzykiem do góry. Pamiętaj, żeby przed złożeniem wyprasować koszulę, a podczas składania dbać o to, żeby nigdzie nie powstały zagniecenia. Taki sposób na składanie koszuli minimalizuje ryzyko, że koszula pogniecie się w walizce.