Obserwuj w Google News

Jak przygotować dom na pojawienie się kota? O tym musi pamiętać każdy właściciel

3 min. czytania
29.12.2022 16:35
Zareaguj Reakcja

O czym należy pamiętać, decydując się na przyjęcie kota do domu? Sprawdź, od czego zacząć przygotowania.

Kot
fot. Shutterstock

Kot w domu to ogromna radość, ale i odpowiedzialność. Jeżeli zdecydowałeś się przyjąć go pod swój dach, musisz się do tego odpowiednio przygotować. Nowy członek rodziny powinien czuć się w naszym mieszkaniu jak najbardziej komfortowo. Na liście zadań do wykonania jest nie tylko skompletowanie odpowiednich akcesoriów umożliwiających opiekę nad zwierzęciem. Ważna jest też odpowiednia organizacja przestrzeni, w której nowy domownik będzie przebywał z przyjemnością.

Redakcja poleca

Skompletuj kocią wyprawkę

Właściciele kotów powinni pamiętać najpierw o skompletowaniu wyprawki. Przede wszystkim potrzebna będzie odpowiednia karma oraz miska. Niezbędna jest też kuweta ze żwirkiem i drapak. Na liście rzeczy do kupienia powinien znaleźć się również solidny transporter dla kota, który ułatwi nam wizyty u weterynarza czy inne podróże w towarzystwie czworonoga. Nie zapomnij także o odpowiednich akcesoriach do pielęgnacji, takich jak szczotki czy specjalne środki do kąpieli.

Zadbaj o wygodne miejsce do wypoczynku

Koty bywają nieprzewidywalne w kwestii wyboru miejsca do spania. Nawet gdy stworzysz mu idealny kącik do relaksu, nie bądź zaskoczony, gdy zobaczysz swojego czworonoga częściej śpiącego na sofie czy w pobliżu grzejnika. Na początek warto więc wybrać klasyczne legowisko i z czasem wymienić je na takie, które w pełni będzie odpowiadało kocim preferencjom. Jeżeli twój przyjaciel wiele czasu spędza, wyglądając przez okno, najlepszym wyborem będzie tzw. "parapetnik". W sklepach znajdziemy też inne modele m.in. hamaki oraz specjalne budki. Zwierzęta te cenią sobie spokój. Zadbaj więc o to, aby legowisko znajdowało się w ustronnym miejscu z dala od głośnych urządzeń.

Zobacz także: Czy karmicie swojego kota prawidłowo? Według naukowców niekoniecznie!

Zapewnij mu bezpieczeństwo

Koty lubią chodzić swoimi ścieżkami i często trudno nad nimi zapanować. Postaraj się zatem tak zorganizować domową przestrzeń, aby była jak najbardziej bezpieczna dla twojego czworonoga. Przede wszystkim pamiętaj o dokładnym zabezpieczeniu drzwi oraz okien. Pochowaj wszelkie przedmioty, które są dla ciebie cenne i mogą łatwo ulec uszkodzeniu. Zdejmij z półek także różne rzeczy, które mogłyby spowodować dla niego jakieś zagrożenie. Poza tym na wszelki wypadek lepiej pozbyć się z domu także pewnych gatunków roślin uważanych za szkodliwe dla kotów. Wśród nich jest m.in. monstera oraz skrzydłokwiat.

Stwórz mu miejsce do zabawy

Zabawa to niezwykle ważna część kociego życia. Doskonale wpływa na rozwój zwierzęcia, pobudza jego instynkt łowiecki i sprzyja umacnianiu jego więzi z opiekunem. Koty uwielbiają wędki, myszki, piłki, jak i różne akcesoria do drapania. Możesz też samodzielnie przygotować dla niego różne tory przeszkód i zabawki, które sprawią twojemu pupilowi frajdę.

Daj mu czas na zaaklimatyzowanie się

Pierwsze dni pobytu kota w domu to nowe doświadczenie, które jest niezwykle stresujące nie tylko dla właścicieli, ale przede wszystkim dla samego zwierzęcia. W tym okresie należy otoczyć go opieką i zapewnić mu spokój. Każdy pupil jest inny, w związku z czym czas jego aklimatyzacji może być różny. Niektórym może to zająć kilka dni, a innym – tygodnie. Musimy zatem umożliwić mu stopniowe poznawanie otoczenia bez wywierania na nim presji, aby poczuł się w nowym domu komfortowo i swobodnie.

Zobacz także: Każda para powinna mieć pupila. Zwierzątko domowe poprawia relacje w związku