Jak podlewać storczyki? Porady, wskazówki i ciekawostki
Kwestia tego jak podlewać storczyki jest dla wielu uciążliwa, ponieważ stanowi najtrudniejszy element uprawy tych roślin. Mimo że zasady pielęgnacyjne nie różnią się znacząco od innych egzotycznych kwiatów, to jednak storczyki wydają się najbardziej kłopotliwe. Przedstawiamy kilka porad, które to ułatwią.

Jak podlewać storczyki, by zapewnić im najlepszą kondycję i nie doprowadzić do przesuszenia lub przelania? Przede wszystkim należy pamiętać, że storczyki to kwiaty egzotyczne, a ich uprawa jest nieco specyficzna, więc warto poznać ich wymagania.
Zobacz także: Sen o kwiatach budzi pozytywne skojarzenia, jednak czy zawsze oznacza coś dobrego? Sprawdź to!
Jak podlewać storczyki? Najczęstsze błędy
Jeśli chcesz dowiedzieć się jak podlewać storczyki, sprawdź przede wszystkim jakich błędów unikać i zapobiegać obumieraniu rośliny.
- Nie przelewaj
Storczyki nie znoszą przelewania, więc nie należy utrzymywać wody w donicy. Grozi to gniciem korzeni. W takim razie jak często podlewać storczyki? Należy je podlewać, gdy ziemia przeschnie.
Można rozpoznać, czy storczyk potrzebuje wody, obserwując jego korzenie. Zielony kolor korzeni wskazuje na odpowiedni poziom nawodnienia. Gdy z kolei stają się srebrne, znaczy to, że brakuje im wody. Z tego powodu storczyki często hodowane są w przezroczystych, plastikowych doniczkach.
- Nie przesuszaj
Trzeba jednak uważać, by nie pójść w druga stronę. Niektóre odmiany storczyków są wyjątkowo odporne na suszę, jednak tradycyjne, domowe storczyki nie powinny przysychać.
Trzeba przyznać jednak, że storczyki rzadko więdną z braku wody, ponieważ są w stanie pobierać wilgoć z otoczenia. Jednak zbyt długie utrzymywanie ich bez podlewania nie jest dla nich korzystne.
Przy podlewaniu storczyków, oprócz odpowiedniej częstotliwości i ilości wody, liczy się jakość wody oraz metoda nawadniania.
Zobacz także: Najmodniejsze kwiaty doniczkowe - jakie wybrać do domu?
Czym podlewać storczyki?
Przy uprawie storczyków jakość wody ma znaczenie, ponieważ nie każdą przyjmują w odpowiedni sposób. Jakiej wody nie tolerują storczyki?
- Woda wodociągowa
Zwykła woda nalewana z kranu jest zdecydowanie zbyt twarda. Podlewając storczyki wodą z kranu, doprowadzisz do powstawania nieestetycznych plam na liściach. Ponadto woda wodociągowa zawierająca zbyt dużą ilość fluoru i chloru działa toksycznie na storczyki, co doprowadza do zahamowania wzrostu rośliny, a w dalszej konsekwencji - obumarcia.
- Woda mineralna
Wiele wód mineralnych ma w sobie zbyt wysokie stężenie minerałów, w tym soli mineralnych, na które storczyki reagują bardzo negatywnie. Ponadto duża zawartość wapnia sprawia, że storczyk nie wydaje kwiatów.
Zobacz także: Kwiaty do sypialni - czy warto, jak wybrać, które są najzdrowsze?
Jaka woda będzie odpowiednia dla storczyków?
Idealna woda dla storczyków powinna być miękka, lekko kwaśna, zawierająca dużo tlenu, z niskim poziomem chloru i fluoru.
Najodpowiedniejsza będzie woda destylowana. Storczykom odpowiada również deszczówka, choć i przy niej należy uważać, by nie była zbyt zanieczyszczona. Bezpieczną opcją są mieszanki wód. Można mieszać ze sobą wodę destylowaną z wodą wodociągową.
Jeśli nie ma innej możliwości, by używać innej wody niż wodociągowa, warto odstawić ją w otwartym naczyniu na kilka godzin w nasłonecznionym miejscu. W ten sposób wyparuje z niej chlor.
Zobacz także: Tulipany, róże, goździki... Poznaj znaczenie kwiatów!
Jak podlewać storczyki w doniczce?
Storczyk, jako roślina egzotyczna, najlepiej rośnie w naturalnych warunkach, czyli w suszy przerywanej obfitymi opadami. Dlatego domowa uprawa storczyka powinna imitować tropikalne warunki. Oznacza to, że roślinę należy podlewać w dużych odstępach czasu.
Storczyki należy podlewać około raz w tygodniu. Jednak jest to kwestia umowna, ponieważ można robić to rzadziej lub częściej. Często zależy to od wielkości donicy - do dużej donicy wlewa się niekiedy za małą ilość wody i nie dociera ona do najniższych korzeni. Z kolei w za małej istnieje większe ryzyko przelania.
Na częstotliwość podlewania wpływa również pora roku. W okresie letnim warto poświęcić storczykom więcej uwagi i podlewać je częściej. W okresie zimowania kwiaty wymagają rzadszego podlewania.
Istotny jest również poziom wilgoci w danym mieszkaniu. Niektóre charakteryzują się większą wilgotnością, która jest dla storczyków bardziej sprzyjająca niż suche powietrze. Poziom wilgoci zależy od wielkości mieszkania i cyrkulacji powietrza. Chcąc dowiedzieć się, jak często należy podlewać storczyki, należy obserwować ich korzenie.
Są dwie metody podlewania storczyków. Jedna z nich to klasyczne nawadnianie konewką bezpośrednio na ziemię lub zanurzenie doniczki w wodzie.
Nawadnianie storczyka konewką
Storczyk należy podlewać równomiernie z każdej strony. Zdarza się, że gdy woda jest wlewana tylko w jednym miejscu, dochodzi do przerośnięcia korzeni.
Ciekawostką może być fakt, że po podlaniu storczyki należy ustawić w takiej samej pozycji co poprzednio, ponieważ nie lubią być przestawiane i przesuwane. Druga ciekawostka: storczyki lepiej podlewać rano.
Zanurzanie storczyka w wodzie
Storczyk trzeba wyjąć z doniczki i w plastikowej osłonce zanurzyć w misce, wannie lub innym zbiorniku wypełnionym wodą nieprzekraczającą poziomu donicy. Może stać w niej 15-30 minut. Po tym czasie roślinę należy wyjąć i delikatnie otrząsnąć lub postawić w miejscu, w którym woda może ścieknąć.
Takie działanie jest rekomendowane, ponieważ w ten sposób storczyk pobiera tyle wody, ile sam potrzebuje. Ułatwia to podlewanie, takie problematyczne dla wielu osób w przypadku storczyka. Wystarczy raz w tygodniu zrobić mu taką “kąpiel”.
Zobacz także: Wiszące doniczki - jakie wybrać i gdzie je zawiesić?
Jak zraszać storczyki?
W niektórych sytuacjach rekomendowane jest zraszanie storczyków. Trzeba jednak robić to bardzo delikatnie, by nie przesadzić z ilością wody. Zraszanie nie powinno też zastępować regularnego podlewania.
Zraszanie jest zalecane w momencie, gdy roślina ma słabo wykształcony układ korzeniowy, który nie jest w stanie pobierać odpowiedniej ilości wody. Sprawdza się w lecie lub gdy w mieszkaniu panuje wyjątkowo suche powietrze.
Ważne jest, by storczyk zraszać poprzez rozpylanie wody, np. spryskiwaczem. Nie zraszać bezpośrednio na roślinę ani nie polewać liści od góry, gdyż woda i tak spłynie do korzeni. Dobrze jest zraszać liście od spodu, ponieważ tam znajdują się aparaty szparkowe, które najefektywniej pochłaniają wilgoć.
Zobacz także: Niebieskie kwiaty - najpopularniejsze i najpiękniejsze odmiany
Nawożenie storczyków
By storczyk mógł rosnąć, wydawać kwiaty i utrzymywać się w dobrej kondycji potrzebuje nawożenia. Najlepszy okres na nawożenie to czas kwitnienia storczyków, który przypada na okres wiosny i lata.
Do storczyków warto zakupić specjalny wieloskładnikowy nawóz do storczyków. Należy aplikować jego roztwór w proporcji wskazanej na opakowaniu. Nie powinno się nawozić storczyków, które rozpoczęły już okres spoczynku, czyli jesienią i zimą.
Wśród wielu opinii i dyskusji pojawia się temat nawożenia storczyków piwem. Czy ma to sens?
Piwo jest bogate w witaminę z grupy B, która sprzyja roślinom w rozwoju systemu korzeni. Wzmacnia rośliny i podnosi odporność na choroby. W przypadku storczyków można nawozić je piwem raz na miesiąc.
Zobacz także: Jak zrobić kwiaty origami? Mamy dla was prostą instrukcję!
Odpowiednia temperatura dla storczyka
Uprawiając storczyki, należy zapewnić im odpowiednią temperaturę. Standardowa temperatura pokojowa będzie dla nich optymalna. Należy jednak pamiętać, że minimalna temperatura powinna wynosić 16 st. Celsjusza, a maksymalna 29 st. Celsjusza.
Należy zadbać o odpowiednią temperaturę wody przy podlewaniu. Nie może być ani za zimna, ani za gorąca, tylko letnia. Warto przed podlewaniem odstawić wodę na jakiś czas, by nabrała temperatury pokojowej.