Obserwuj w Google News

Jak pies okazuje miłość? 5 sposobów czworonogów na wyrażenie swoich uczuć

3 min. czytania
29.12.2022 15:04
Zareaguj Reakcja

Czy mój pies mnie kocha? To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli czworonogów. Nasi pupile potrafią okazywać uczucia, ale robią to na swój psi sposób. Oto 5 oznak tego, że twój pies bardzo cię lubi.

Zabawa z psem
fot. Shutterstock

Opiekunowie zazwyczaj mają podobny sposób na okazywanie miłości psom. Najczęściej swoje uczucia do czworonoga wyrażamy poprzez głaskanie go w jego ulubionym miejscu (mój kundelek kocha być np. dotykany za uszkiem), bawienie się z nim czy obdarowywanie go pysznymi przysmakami. Jednak prędzej czy później w naszej głowie zaczyna kiełkować pytanie, czy pies odwzajemnia tę wielką miłość i - co najważniejsze - jak to robi.

Wszyscy opiekunowie mogą teraz odetchnąć z ulgą, bo odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Otóż tak, psy potrafią okazywać miłość i robią to bardzo często. Trzeba jedynie wiedzieć, na jakie zachowania pupila zwracać uwagę. 

Redakcja poleca

Merdanie ogonem

Jednym ze sposobów na okazanie miłości przez psy jest oczywiście merdanie ogonem. Jeżeli wracasz po ciężkim dniu w pracy do domu, a twój pupil czeka na ciebie przy drzwiach i macha ogonem na prawo i lewo to znak, że naprawdę cię lubi. W ten sposób czworonóg pokazuje, jak bardzo cieszy się z tego, że znowu jesteście razem. 

Trzeba jednak pamiętać, że w tym przypadku wszystko zależy od okoliczności. Psy mogą też merdać ogonem, kiedy się boją, są zdenerwowane lub dana sytuacja jest dla nich niekomfortowa. Wtedy najczęściej ich ogon jest obniżony lub - wręcz przeciwnie - postawiony do pionu i nieco sztywny. Warto też zwrócić uwagę na uszy pupila. Jeśli je kładzie, nie czuje się dobrze.

Zobacz także:  Jak bezpiecznie wyprowadzać psa latem? Zwróć uwagę na ten szczegół

Co ciekawe, jakiś czas temu okazało się, że znaczenie ma też kierunek merdania. Kiedy psy silniej machają ogonem w lewą stronę, oznacza to, że czują niepokój. I odwrotnie - poruszanie nim mocniej w prawym kierunku jest oznaką pozytywnych uczuć. Są to jednak bardzo delikatne różnice, dlatego może być trudno je nam wyłapać.

Lizanie opiekuna

Kolejnym sposobem na okazanie miłości przez psy jest lizanie opiekuna zarówno po twarzy, jak i dłoniach. Czworonogów okazuje w ten sposób swoje pozytywne emocje w stosunku do właściciela, a dodatkowo... zbiera o nim informacje. Tak! Każdy człowiek wydziela feromony. Pupil, liżąc nas po skórze, sprawdza, w jakim jesteśmy nastroju. W ten sposób może dowiedzieć się, czy jesteśmy szczęśliwi, smutni, a może zestresowani.

Zobacz także:  Każda para powinna mieć pupila. Zwierzątko domowe poprawia relacje w związku

Patrzenie opiekunowi prosto w oczy

Leżysz sobie na łóżku i oglądasz telewizję, a pewnym momencie podchodzi do ciebie pies i patrzy ci głęboko w oczy - jeżeli jesteś właścicielem czworonoga, z pewnością choć raz przydarzyła ci się podobna sytuacja. Być może nie wiedziałeś wtedy, co to oznacza. A szkoda, bo z pewnością poprawiłoby ci to humor. Pies, poprzez czułe wpatrywanie się w opiekuna, wyraża swoja wielką miłość.

Czworonóg może też wtedy czegoś od ciebie chcieć. Może chodzi o podzielenie się obiadem, wyjście na spacer lub zabawę? Jedno jest pewne, w takiej sytuacji warto okazać mu zainteresowanie, aby wiedział, że jest dla nas ważny. 

Przynoszenie ulubionych zabawek

Zazwyczaj czworonogi nie pozwalają dotykać nikomu swoich pluszaków czy kostek. Jeśli ktoś się do nich zbliża, warczą i szczekają. Kiedy więc pies przynosi ci swoją ulubioną zabawkę, wiedz, że cię kocha. W ten sposób pokazuje, że ci ufa i czuje się przy tobie bezpiecznie. Poświęć więc wtedy kilkanaście minut na zabawę ze swoim pupilem, a ten na pewno to doceni.

Redakcja poleca

Przytulanie się

Czworonogi okazują też swoją miłość poprzez przytulanie się. Nie robią jednak tego tak, jak ludzie, a na swój psi sposób. Co to znaczy? Najczęściej pupil po prostu siada tuż obok swojego właściciela. Może też kłaść swoją głowę na jego nodze czy wkładać ją opiekunowi pod pachę. Oznaką głębokiej miłości jest też to, gdy pies zasypia koło właściciela. Wówczas pokazuje, że mu bezgranicznie ufa. 

RadioZET.pl