Obserwuj w Google News

Jak należy podlewać paprotkę? To bardzo ważna zasada

2 min. czytania
19.05.2023 12:18
Zareaguj Reakcja

Paprotka to roślina, która bardzo często zdobi nasze domy i balkony. Jak ją podlewać? Unikaj tego powszechnego błędu.

Paprotka
fot. Shutterstock

Paprocie to bez wątpienia jedne z najczęściej spotykanych roślin w naszych domach. Ten zielony akcent nie tylko podkreśli wystrój salonu czy sypialni. Taką roślinę możesz też bez problemu umieścić w łazience, bowiem bardzo dobrze znosi wilgotny klimat.

Paprotka znakomicie sprawdzi się również jako dekoracja balkonów lub tarasów. Ważne jednak, aby nie wystawiać jej na działanie silnych promieni słonecznych. Taki kwiat należy trzymać w zacienionym miejscu. Aby roślina rosła bujna i zdrowa, należy pamiętać o jej regularnym podlewaniu, zwracając uwagę na pewien istotny szczegół.

Redakcja poleca

Jak podlewać paprotkę?

Paprotka nie sprawia większych trudności w uprawie, ale jest dość kapryśna jeśli chodzi o podlewanie. W pielęgnacji paprotki ważne jest to, aby utrzymać stały poziom wilgotności ziemi. Zbyt sucha gleba sprawia, że roślina szybko marnieje, a jej liście zaczynają żółknąć i tracić swój okazały wygląd.

Oczywiście nie należy także przesadzać z jej podlewaniem – zbyt częste i obfite również nie jest jej sprzymierzeńcem. W cieplejsze dni najlepiej robić to ok. trzy razy na tydzień. Jak podaje portal Wirtualna Polska Kobieta istotna jest jeszcze jedna kwestia. Woda, z jakiej korzystamy, powinna być odpowiednio odstana. Dobrym pomysłem będzie również jej wcześniejsze przegotowanie. To pomoże pozbyć się z niej nadmiernej ilości chloru.

Zobacz także: Kwiaty na słoneczny balkon - najpopularniejsze odmiany

Domowe nawozy do paprotki

Aby paprotka cieszyła oko pięknym wyglądem, warto wypróbować działanie różnych naturalnych nawozów. Mogą to być np. produkty z naszej kuchni. W tym przypadku dobrze sprawdza się mieszanka wody i odrobiny mleka. Taką domową odżywkę warto stosować dwa razy w miesiącu.

Znakomitym domowym nawozem mogą być również fusy z herbaty. Wystarczy zalać je gorącą wodą, a kiedy napar wystygnie, podlać nim rośliny w doniczce. Inny sposób to wymieszanie fusów bezpośrednio z ziemią. Taki trik wspomoże rozwój paproci i sprawi, że będzie ona cieszyć oko pięknym wyglądem.

Zobacz także: Kwiaty balkonowe wieloletnie - jakie wybrać?

RadioZET.pl/kobieta.wp.pl

5 domowych nawozów do roślin. Przygotujesz je błyskawicznie
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock