Obserwuj w Google News

Jak mrozić winogrono? Uważaj na ten błąd

2 min. czytania
27.09.2023 14:30
Zareaguj Reakcja

Został ci nadmiar winogron i nie wiesz, co z nich zrobić? Takie owoce możesz bez problemu zamrozić. Jak to zrobić poprawnie? Podpowiadamy.

Sposób na mrożenie winogron
fot. Shutterstock

Jesienią nasze kuchnie są pełne zdrowych, apetycznych owoców. Jednym przysmaków, którego trudno sobie odmówić o tej porze roku jest winogrono. Jego unikalny smak czyni go idealną przekąską między posiłkami. Możesz wykorzystać go również jako składnik deserów, ciast czy różnych sałatek.

Winogrona mają to do siebie, że przechowywane w nieodpowiednich warunkach szybko się psują. Jeżeli masz w domu sporą ilość tych owoców i wiesz, że z pewnością nie uda ci się ich skonsumować w krótkim czasie, najlepiej je zamrozić. W takiej formie można je przechowywać nawet kilka miesięcy.

Redakcja poleca

Jak mrozić winogrono? Najprostszy sposób

Wybierając winogrona na mrożenie, najlepiej sięgać po odmiany bez pestek. Po zakupie lub zbiorze należy je dokładnie przejrzeć, pozbyć się gałązek itp. Wszelkie okazy, które mają jakiekolwiek plamy na skórce, nie powinny trafić do zamrażarki. Kiedy już dokonamy selekcji, przebrane owoce należy wypłukać w zimnej wodzie, a następnie dokładnie osuszyć.

Proces suszenia jest w tym przypadku niezwykle ważny. Można wykorzystać do tego np. ręcznik papierowy. Kiedy już wchłonie on nadmiar wilgoci, owoce należy ułożyć na tacy, zachowując między nimi odpowiedni odstęp. Potem trzeba włożyć je do zamrażarki na ok. godzinę. Po tym czasie można przesypać je do pojemników i ponownie umieścić w urządzeniu.

Zobacz także: Jak przechowywać winogrona, by dłużej były świeże? Podpowiadamy

Jakie właściwości mają winogrona?

Winogrono jest nie tylko smaczne, ale również zdrowe. Zawarte w nim witaminy i minerały wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie i wygląd. Spożywanie tych owoców poprawia funkcjonowanie jelit oraz pomaga wzmacniać odporność organizmu.

W winogronach znajdziemy również bogactwo antyoksydantów, które chronią przed działaniem wolnych rodników i opóźniają procesy starzenia się skóry. Ponadto regularnie sięganie po te owoce zmniejsza także ryzyko pojawienia się chorób układu sercowo-naczyniowego.

Nie przegap
Co jeść we wrześniu
5 Zobacz galerię
fot. shutterstock_fornStudio