Obserwuj w Google News

Jak kosić trawę jesienią? Ten szczegół ma znaczenie

2 min. czytania
21.09.2023 11:33
Zareaguj Reakcja

Zadbany, równo przystrzyżony trawnik to ozdoba naszych posesji. Jak należy go kosić podczas jesiennych dni? Ekspertka stawia sprawę jasno.

Koszenie trawy
fot. Shutterstock

Jesień to czas intensywnych prac w przydomowych ogródkach. Wiele osób o tej porze roku porządkuje swoje posesje, aby przygotować je na nadejście zimy. To dobry moment na nawożenie naszych kwiatów i krzewów, przycinanie żywopłotów, jak również sadzenie nowych gatunków roślin.

Jedną z czynności, na którą poświęcamy sporo czasu, jest również koszenie trawników. To prawdziwa wizytówka naszych ogrodów, dlatego zależy nam na tym, aby zawsze prezentował się bez zarzutu. Podczas koszenia trawy w jesienne dni koniecznie trzeba zwrócić uwagę na tę kwestię, o której przypomina portal Wirtualna Polska Kobieta.

Redakcja poleca

O czym pamiętać podczas koszenia trawy jesienią? Temperatura ma znaczenie

Samantha Richards, ekspertka w zakresie ogrodnictwa, udzieliła kilka wskazówek odnośnie koszenia trawy. Jej zdaniem bardzo ważne jest to, aby przed rozpoczęciem prac, zwrócić uwagę na panujące warunki atmosferyczne. Podkreśla, że nie należy kosić trawników, gdy prognozy pogody nie będą sprzyjające:

"Ogólna zasada jest taka, że należy unikać używania kosiarki, gdy temperatura spada poniżej 10 st. Celsjusza. Kiedy temperatura spadnie poniżej tego punktu, trawa wejdzie w stan uśpienia i przestanie rosnąć" – cytuje wypowiedź kobiety portal The Sun.

Zobacz także: Nie rób tego ze ściętymi gałęziami. Możesz dostać mandat

Co jest ważne przy ostatnim koszeniu?

Warto zatem pamiętać o tym, aby ostatnie koszenie trawnika wykonać jeszcze przed nadejściem przymrozków. Ekspertka radzi również, aby zwrócić uwagę na długość źdźbła. Nie należy przycinać trawy zbyt krótko, bowiem przyniesie to opłakany efekt.

Jak podkreśla specjalistka optymalna wysokość to w tym przypadku w ok. 5 centymetrów. Pamiętając o tej zasadzie nie tylko ochronimy korzenie, ale też zapobiegniemy rozwojowi pleśni oraz grzybów. Dodała również, że przycinanie trawnika możemy przeprowadzać stopniowo, regulując wysokość ostrza podczas każdego koszenia, aż uda nam się osiągnąć wymaganą długość trawy.

Nie przegap
5 domowych nawozów do roślin. Przygotujesz je błyskawicznie
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock