Jak karać psa? Behawiorysta stawia sprawę jasno
Jak ukarać psa, który pod twoją nieobecność niszczy mieszkanie? Gdy otwieramy drzwi i naszym oczom ukazuje się bałagan, mamy ochotę zareagować gwałtownie. Krzysztof Tatar, behawiorysta z wieloletnim doświadczeniem, zaznacza, że w takich sytuacjach krzyk nie jest wskazany. Należy opanować emocje.

Wyobraź sobie taką sytuację: wchodzisz do mieszkania i widzisz, że twój pupil pod twoją nieobecność zdemolował jeden z pokoi. Obdarte meble straszą, a na podłodze walają się zniszczone przedmioty. Podrapane drzwi i ściany wyglądają niechlujnie. Na środku bałaganu stoi on – winowajca. Patrzy na ciebie radosnymi oczami, w zębach trzymając jeszcze kawałek tapicerki. Wówczas w głowie większości opiekunów pojawia się pytanie: jak ukarać psa? Behawiorysta z wieloletnim doświadczeniem postanowił wyjaśnić właścicielom czworonogów, jak reagować, gdy pies niszczy przedmioty codziennego użytku.
Od lat pracuje z psami. Mówi, jak NIE karać czworonoga
Krzysztof Tatar jest behawiorystą i psim trenerem, który aktywnie działa w mediach społecznościowych. Instagramowy profil eksperta obserwuje prawie 130 tys. użytkowników. Specjalista w najnowszym poście postanowił poruszyć temat karania psa. Opublikował film, w którym wyraźne zaznaczył, że karcenie czworonoga za to, że pod naszą nieobecność zdemolował dom, nie jest właściwe.
Zobacz również: 42-latka regularnie farbuje swojego psa. "Zoe chce wyglądać jak kolorowy jednorożec"
Dlaczego? Bo pies po chwili nie pamięta już, jak się zachowywał. W konsekwencji po naszym powrocie nie będzie wiedział, że karzemy go za jakiś konkretny czyn.
Pies nie skojarzy kary z tym, że coś zniszczył, tylko z tym, że wróciłeś do domu. Zacznie obawiać się twoich powrotów. Nikt na tych nerwach nie skorzysta
Krzysztof Tatar wyjaśnił, że pies może demolować pomieszczenia między innymi z powodu:
- nadwyżki energii,
- lęku, strachu, zaburzeń separacyjnych,
- braku lub niewystarczającej ilości gryzienia lub żucia,
- chorób np. zębów,
- stresu, którego doświadcza na co dzień,
- nudy.
– Za zachowanie psa w 100 proc. jest odpowiedzialny jego opiekun. Jeśli pies z jakichś względów niszczy przedmioty, to rolą opiekuna jest odkryć, dlaczego i zadziałać na przyczynę, by skutek (czyli niszczenie) zniknął – zaznaczył behawiorysta. I dodał:
Jeśli nakrzyczymy na psa, który zamiast naszych trudnych emocji potrzebuje wsparcia, podkopiemy jego zaufanie w stosunku do nas. Pracuje się na nie miesiącami, a stracić je można w kilka chwil.
Te rośliny są bezpieczne dla zwierząt. Bez wahania możesz postawić je w domu [GALERIA]

RadioZET.pl