Obserwuj w Google News

Maranta marnieje w oczach? Być może popełniasz ten błąd

2 min. czytania
27.09.2023 15:55
Zareaguj Reakcja

Masz w domu marantę? Sprawdź, jak należy pielęgnować ten kwiat, aby odwdzięczył ci się pięknym wyglądem. Te kwestie są szczególnie istotne dla jej właściwego rozwoju.

jak dbać o marantę
fot. Shutterstock

Maranta to kwiat, który można spotkać w wielu domach. Choć może nie jest tak popularna jak paproć czy storczyk, to walorów dekoracyjnych z pewnością nie można jej odmówić. Ta roślina może być piękną ozdobą każdego mieszkania. Jej znak szczególny to okrągłe liście, na których można dojrzeć wyraźny układ nerwów.

Marantę nazywa się też "modlitewną rośliną". Jak podaje portal Wirtualna Polska Kobieta wynika to z tego, że wraz z nadejściem nocy kwiat ten zwija swoje liście, które kształtem przypominają wtedy dłonie złożone w modlitwie. Pielęgnacja maranty nie jest trudna. Trzeba jednak uważać na różne błędy, które mogą sprawić, że roślina zacznie obumierać.

Redakcja poleca

Jak pielęgnować marantę? Ten szczegół ma znaczenie

W przypadku maranty niezwykle ważny jest wybór odpowiedniego stanowiska. Od tego bowiem w dużym stopniu zależy to, jak będzie rozwijał się nasz kwiat. Maranta dobrze czuje się w jasnych miejscach. Błędem jest jednak stawianie jej na parapetach itp., gdzie jest narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Maranta ma też pewne wymagania odnośnie gleby. Podłoże w przypadku tej rośliny powinno być wystarczająco żyzne i przepuszczalne. Poza tym, uprawiając ten kwiat, należy również pamiętać o regularnym usuwaniu zwiędniętych oraz zżółkniętych liści.

Zobacz także: Wymieszaj z ziemią w doniczce. Storczyk będzie pięknie kwitł

Dlaczego maranta więdnie? To częsty błąd

Jeżeli zauważyłeś, że maranta łatwo gubi liście, może to wynikać z błędów w podlewaniu. Należy ro robić, używając odstanej wody - obficie i regularnie, aby nie doprowadzić do całkowitego wysuszenia podłoża i w konsekwencji do całkowitego obumarcia rośliny.

Zmiany w wyglądzie tego kwiatu mogą być spowodowane również zbyt niską wilgotnością powietrza w mieszkaniu. W tym przypadku warto zainwestować w profesjonalne nawilżacze. Dobre efekty może przynieść również delikatne zraszanie jej liści. Warto to robić minimum raz w tygodniu.

Nie przegap
5 domowych nawozów do roślin. Przygotujesz je błyskawicznie
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock